Obnova ořešáku z plodu či řízku



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?)
19.5.2009 14:29

Možná to jsou zkušenosti předků, ale neřiďte se jimi, zaručené nejsou.  Genetiku neoblbnete přesazením. I kdybyste ořešák přesazovala desetkrát, pořád to bude křiženec mateřské odrůdy (ze kterého pochází plod) a otcovské - co poskytla pyl. Může jít o květy i jehnědy z téhož stromu a přesto bude potomstvo jiné. Skutečně jediná možnost, jak zachovat odrůdu je vegetativní množení - řízkování, štěpování. V amatérských podmínkách se o to můžete pokusit, ale na 90% se Vám to nepodaří.
   Jinak ale,  zasadíte-li kterýkoli koupený odrůdový ořešák, bude mít plody za pár let a velmi pravděpodobně kvalitnější, než ten Váš starý, jakkoli jste si jej oblíbila.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 45.214 (?), 8.5.2009 17:16, zobrazeno: 20352x

Dobrý den,

na zahrádce mám dva starší stromy, z nichž jeden je ořešák. Zjistil jsem, že mi oba nějak uhnívají a proto je bude potřeba z bezpečnostních důvodů skácet. Jenomže ořešák má hodně velkých pěkných plodů a proto bych ho chtěl zachránit a vypěstovat si z plodů (či řízků) náhradní ořešák, který bych příští rok z jara zasadil místo pokáceného. Ořešák krásně plodí a tento rok zřejmě bude rovněž úroda, tak bych se chtěl včas zeptat, jak bych měl postupovat, abych si udělal zhruba 5 stromečků, které bych pak zasadil a nejlepší z nich si nechal. Děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Zera - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (88) - 73.236 (?), 8.5.2009 20:30

Jestli jde pěstovat ořešák z řízků nevím, spíš si myslím že ne.Ale pokud máte kompost, hodťe tam na podzim pár ořechů a určitě Vám nějaký vzejde.Nebo si vyberte místo, kde chcete nový ořešák mít a tam zasaďte 2-3 ořechy kousek od sebe a pak si vyberte ten nejlepší.Já jsem měla před lety stejný problém, zasadila jsem ořechy do kompostu a teď mám 2 krásné semenáčky.Ale semenáček nebude mít stejné ořechy jako má starý ořešák, bude to kříženec.Jeden takový mám, je mu asi 20 a ořechy má moc dobré.Jen to u semenáčků dýl trvá než rodí a nikdy nevíte jak velký strom Vám vyroste a jaké budou ořechy.Pokud spěcháte na úrodu a chcete mít jistotu že ořechy budou takové jaké si přejete, je asi lepší si stromek koupit. Radka 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 45.214 (?), 8.5.2009 23:00

A nešlo by třeba nějakým způsobem uchovat "genofond" toho původního ořešáku, například tím, že by se ještě další rok nechal původní dožít (s rizikem že spadne) a když by vyrostly semenáčky z ořechů, nějak by se tam přiroubovala větvička z původního ořešáku (či opačně)?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 7.210 (?), 8.5.2009 22:01

Můžete se pokusit o obojí semenáče i roubování.

Všechny starší stromy ořešáku se u nás donedávna množily výhradně semenem, téměř každý strom se liší svými vlastnostmi od ostatního.

Proto je dobré zasadit hrst semenáčů a za několik let vybrat:-)) Z tohoto důvodu u těchto stromů nemůžeme mluvit o odrůdách. S počátečním pěstováním kvalitních ořešáků se začalo až na základě výběru a zaregistrování matečných stromů jako nejjednodušší a nejrychlejší způsob šlechtění.

NAproti tomu ořešáky štěpované  dříve plodí. Na rozdíl od semenných stromů, štěpované slaběji rostou, dožívají se kratšího věku, dříve stárnou a jejich produkce je technologicky složitější a dražší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 185.138 (?), 9.5.2009 0:05

Ale plody jsou takové, jaké chcete. Roubování e popsáno zde v rubrice.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 254.8 (?), 9.5.2009 19:35

Při troše štěstí obrazí z pařezu, jako se to stalo mně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
STARa18 - (3) - 136.32 (?), 19.5.2009 14:12

Pokud chcete mít ořešák s takovými plody, které si vysazujete, musíte jej alespoň 2x přesadit. Ne-li 3x.To jsou zkušenosti mých předků a zaručené.Stejně než jej budete dávat na stanoviště, toho miśta moc nezabere.Rodí však až za 10 - 12 let.JS

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 19.5.2009 14:29

Možná to jsou zkušenosti předků, ale neřiďte se jimi, zaručené nejsou.  Genetiku neoblbnete přesazením. I kdybyste ořešák přesazovala desetkrát, pořád to bude křiženec mateřské odrůdy (ze kterého pochází plod) a otcovské - co poskytla pyl. Může jít o květy i jehnědy z téhož stromu a přesto bude potomstvo jiné. Skutečně jediná možnost, jak zachovat odrůdu je vegetativní množení - řízkování, štěpování. V amatérských podmínkách se o to můžete pokusit, ale na 90% se Vám to nepodaří.
   Jinak ale,  zasadíte-li kterýkoli koupený odrůdový ořešák, bude mít plody za pár let a velmi pravděpodobně kvalitnější, než ten Váš starý, jakkoli jste si jej oblíbila.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 122.179 (?), 20.5.2009 7:39

Naprostý souhlas.Přesazování nemění dědičné vlastnosti.U broskví a ořešáků jsem měl "šťastnou ruku".Semenáče ořešáků se mně v druhé generaci stále vylepšují.Tím ale nechci upřednostňovat amatérské šlechtění.Jde spíše o nahodilost.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 166.66 (?), 19.5.2009 16:01

O podobné kousky se pokoušel Lysenko s Lepešinskou.

Nefungovalo to. Bohužel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika