Obnova ořešáku z plodu či řízku



STARa18 - (3) - 136.32 (?)
19.5.2009 14:12

Pokud chcete mít ořešák s takovými plody, které si vysazujete, musíte jej alespoň 2x přesadit. Ne-li 3x.To jsou zkušenosti mých předků a zaručené.Stejně než jej budete dávat na stanoviště, toho miśta moc nezabere.Rodí však až za 10 - 12 let.JS

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 45.214 (?), 8.5.2009 17:16, zobrazeno: 20261x

Dobrý den,

na zahrádce mám dva starší stromy, z nichž jeden je ořešák. Zjistil jsem, že mi oba nějak uhnívají a proto je bude potřeba z bezpečnostních důvodů skácet. Jenomže ořešák má hodně velkých pěkných plodů a proto bych ho chtěl zachránit a vypěstovat si z plodů (či řízků) náhradní ořešák, který bych příští rok z jara zasadil místo pokáceného. Ořešák krásně plodí a tento rok zřejmě bude rovněž úroda, tak bych se chtěl včas zeptat, jak bych měl postupovat, abych si udělal zhruba 5 stromečků, které bych pak zasadil a nejlepší z nich si nechal. Děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Zera - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (88) - 73.236 (?), 8.5.2009 20:30

Jestli jde pěstovat ořešák z řízků nevím, spíš si myslím že ne.Ale pokud máte kompost, hodťe tam na podzim pár ořechů a určitě Vám nějaký vzejde.Nebo si vyberte místo, kde chcete nový ořešák mít a tam zasaďte 2-3 ořechy kousek od sebe a pak si vyberte ten nejlepší.Já jsem měla před lety stejný problém, zasadila jsem ořechy do kompostu a teď mám 2 krásné semenáčky.Ale semenáček nebude mít stejné ořechy jako má starý ořešák, bude to kříženec.Jeden takový mám, je mu asi 20 a ořechy má moc dobré.Jen to u semenáčků dýl trvá než rodí a nikdy nevíte jak velký strom Vám vyroste a jaké budou ořechy.Pokud spěcháte na úrodu a chcete mít jistotu že ořechy budou takové jaké si přejete, je asi lepší si stromek koupit. Radka 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 45.214 (?), 8.5.2009 23:00

A nešlo by třeba nějakým způsobem uchovat "genofond" toho původního ořešáku, například tím, že by se ještě další rok nechal původní dožít (s rizikem že spadne) a když by vyrostly semenáčky z ořechů, nějak by se tam přiroubovala větvička z původního ořešáku (či opačně)?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 7.210 (?), 8.5.2009 22:01

Můžete se pokusit o obojí semenáče i roubování.

Všechny starší stromy ořešáku se u nás donedávna množily výhradně semenem, téměř každý strom se liší svými vlastnostmi od ostatního.

Proto je dobré zasadit hrst semenáčů a za několik let vybrat:-)) Z tohoto důvodu u těchto stromů nemůžeme mluvit o odrůdách. S počátečním pěstováním kvalitních ořešáků se začalo až na základě výběru a zaregistrování matečných stromů jako nejjednodušší a nejrychlejší způsob šlechtění.

NAproti tomu ořešáky štěpované  dříve plodí. Na rozdíl od semenných stromů, štěpované slaběji rostou, dožívají se kratšího věku, dříve stárnou a jejich produkce je technologicky složitější a dražší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 185.138 (?), 9.5.2009 0:05

Ale plody jsou takové, jaké chcete. Roubování e popsáno zde v rubrice.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 254.8 (?), 9.5.2009 19:35

Při troše štěstí obrazí z pařezu, jako se to stalo mně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
STARa18 - (3) - 136.32 (?), 19.5.2009 14:12

Pokud chcete mít ořešák s takovými plody, které si vysazujete, musíte jej alespoň 2x přesadit. Ne-li 3x.To jsou zkušenosti mých předků a zaručené.Stejně než jej budete dávat na stanoviště, toho miśta moc nezabere.Rodí však až za 10 - 12 let.JS

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 19.5.2009 14:29

Možná to jsou zkušenosti předků, ale neřiďte se jimi, zaručené nejsou.  Genetiku neoblbnete přesazením. I kdybyste ořešák přesazovala desetkrát, pořád to bude křiženec mateřské odrůdy (ze kterého pochází plod) a otcovské - co poskytla pyl. Může jít o květy i jehnědy z téhož stromu a přesto bude potomstvo jiné. Skutečně jediná možnost, jak zachovat odrůdu je vegetativní množení - řízkování, štěpování. V amatérských podmínkách se o to můžete pokusit, ale na 90% se Vám to nepodaří.
   Jinak ale,  zasadíte-li kterýkoli koupený odrůdový ořešák, bude mít plody za pár let a velmi pravděpodobně kvalitnější, než ten Váš starý, jakkoli jste si jej oblíbila.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 122.179 (?), 20.5.2009 7:39

Naprostý souhlas.Přesazování nemění dědičné vlastnosti.U broskví a ořešáků jsem měl "šťastnou ruku".Semenáče ořešáků se mně v druhé generaci stále vylepšují.Tím ale nechci upřednostňovat amatérské šlechtění.Jde spíše o nahodilost.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 166.66 (?), 19.5.2009 16:01

O podobné kousky se pokoušel Lysenko s Lepešinskou.

Nefungovalo to. Bohužel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika