Mandloň - opylení broskví



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?)
3.4.2019 20:29

V současné době mi stále ještě kvetou některé mandloně (Robijn, Ferragnes, Krymská) a skoro všechny broskvoně (Redhaven, Catrin, Shimizu, Hale...). Mnohem dříve začínala kvést mandloň Zora a jeden ranný semenáč. Chtěl jsem jen konstatovat, že se skutečně mohou květy mandloní a broskvoní potkat. Přestože je vzájemné oplození méně pravděpodobné, může to být i tím, že pouze některé mandloně bývají oplozeny pouze určitými odrůdami broskvoní a to zase s určitou pravděpodobností. Pravděpodobnost oplození 5% však neznamená nulu.

Odkvétající Catrin
Odkvétající Catrin
Krymská mandloň
Krymská mandloň
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 172.10 (?), 13.3.2019 19:11, zobrazeno: 4739x

Dobrý den, chtěl bych si pořídit nějakou sladkou mandloň. Na zahrádce mám třešen, broskvoň a meruňku (a okolní zahrádkáři také). Někde jsem četl, že by zejnéna broskvoň mohla opylit mandloň a jádra by byla hořká. Jinde zase psali, že broskev je dobrým opylovačem sladké mandloně. Máte někdo zkušenost se společným pěstováním. Děkuji za rady.

K.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Optus - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (273) - 99.36 (?), 13.3.2019 20:59

Mám v zahradě pět broskvoní a jednu mandloň odrůdy Vama na podnoži BSB-2, zasazenou 12. 4. 2016. Vloni měla poprvé 47 sladkých plodů. Opylení pravděpodobně proběhlo od sousedovy padesátileté mandloně vzdálené cca 65 metrů. Mandloň mi kvete o cca 13 dní dřív, než první broskvoň.

Vice zde: jak se pěstuje mandloň obecná

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 172.10 (?), 14.3.2019 19:00

V odkazu je uvedeno též, že při opylení broskvoní plodí hořká jádra. Jelikož se jedná o velkou zahrádkářskou kolonii, tak pravděpodobnost, že vykvetou společně je docela velká.

K.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 3.4.2019 20:29

V současné době mi stále ještě kvetou některé mandloně (Robijn, Ferragnes, Krymská) a skoro všechny broskvoně (Redhaven, Catrin, Shimizu, Hale...). Mnohem dříve začínala kvést mandloň Zora a jeden ranný semenáč. Chtěl jsem jen konstatovat, že se skutečně mohou květy mandloní a broskvoní potkat. Přestože je vzájemné oplození méně pravděpodobné, může to být i tím, že pouze některé mandloně bývají oplozeny pouze určitými odrůdami broskvoní a to zase s určitou pravděpodobností. Pravděpodobnost oplození 5% však neznamená nulu.

Odkvétající Catrin
Odkvétající Catrin
Krymská mandloň
Krymská mandloň
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 148.6 (?), 14.3.2019 7:26

Měli jsme na zahradě mnoho broskvoní a dvě mandloně stejné odrůdy. A nezbylo, než koupit třetí mandloň jiné odrůdy, abychom se dočkali plodů. Broskvoně rozhodně jako opylovač nefungovaly.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
TomNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (356) - 167.218 (?), 14.3.2019 7:49

niekde som cital, ze mandlu by mala opelit aj broskyna, ale ze potom boli jadra horke aj u sladkych mandli. tuto info berte prosim s rezervou, mne sa to tiez nepozdava :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 112.187 (?), 14.3.2019 8:07

Ale to je přeci dotaz zakladatele tohoto vlákna! indecision

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 251.192 (?), 14.3.2019 8:24

Moje květy mandloní se setkávají s kvetením nedalekých broskvoní (15m). Nevím, zda se kříží, ale hořké mandle nemám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 0.129 (?), 15.3.2019 6:00
U mě broskve mandloně neopylují.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika