Mandloň



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?)
13.9.2018 20:25

Jedlých mandlí je skutečně mnoho odrůd. Sladká jádra bývají jedlá, hořká jen v omezeném množství na vaření. Tipnu si, že ta vaše je částečně samosprašná Zora. Má tvrdší pecku a menší jádro (někdy dvě jádra). Je však velmi odolná mrazu. Časem se i ty plody zvětší. Mám ji na jiné zahradě, kam se moc často nedostanu. Na nové zahradě mi právě začaly plodit dvě mladé mandloně: Robijn a Krymská (po 20 plodech). Zdá se, že se vzájemně opylují. Mandloně mají typický květ a list. Pecka je kryta rubinou. Nemůžete ji zaměnit s jiným ovocným druhem.

Mandle Robijn a Krymská
Mandle Robijn a Krymská
Krymská před odstraněním rubiny
Krymská před odstraněním rubiny
Listy a plody mandloní v květnu 2018
Listy a plody mandloní v květnu 2018
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 253.32 (?), 15.9.2017 15:52, zobrazeno: 16686x

Dobrý den, dá se prosím úspěšně pěstovat mandloň ve středních polohách (kolem 450 m. n.m.) v podhůří hor, aby z ní byla nějaká úroda? Dá se pěstovat i na pozemku ze severu nechráněném?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 15.9.2017 18:51

Slyšel jsem, že je v Kralicích (cca 430m) někdo úspěšně pěstoval. Já to zkouším i v 480, ale mám zatím jen maličký stromek, do něhož budu na jaře roubovat opylovač. Samozřejmě to je nejisté. Mandloně jsou podobně jako např. jabloně velmi různorodé a mají velmi rozdílné nároky i různou kvalitu plodů. Bývají cizosprašné. Zjistěte si, co je u vás kritické: jarní mrazíky, suma ročních teplot, silné zimní mrazy, jílovitá půda... Pak vytipujte vhodnou odrůdu a podnož.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 27.8.2018 17:19

Pár plodů mandloně (pravděpodobně) Robijn po testu opylovače. Možná se dožiju i opravdické úrody.

Mandle
Mandle
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 213.6 (?), 13.9.2018 18:41

My jsme koupili před několika lety na výstavě v Litoměřicích stromky. Prodávající říkal, že jsou to mandloně (sháněli jsme je), abychom si vzali dva kusy kvůli opylení. Jeden stromek brzy uschnul a ten druhý má po několika letech právě takové plody jako na tomto obrázku.  Po usušení pecek,, když jsme je chtěli rozlousknout, tak to vůbec nešlo, jak je skořápka tvrdá, když se nám podařilo pecky rozbít, tak uvnitř jsou dvě jadérka těsně u sebe. Když jsem hledala v různé zahradnické literatuře, tak jsem zistila, že mandloni je několik druhů, ale plody vypadají úplně jinak, prosím o radu o jakou mandloň se jedná a jestli jsou plody jedlé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 13.9.2018 20:25

Jedlých mandlí je skutečně mnoho odrůd. Sladká jádra bývají jedlá, hořká jen v omezeném množství na vaření. Tipnu si, že ta vaše je částečně samosprašná Zora. Má tvrdší pecku a menší jádro (někdy dvě jádra). Je však velmi odolná mrazu. Časem se i ty plody zvětší. Mám ji na jiné zahradě, kam se moc často nedostanu. Na nové zahradě mi právě začaly plodit dvě mladé mandloně: Robijn a Krymská (po 20 plodech). Zdá se, že se vzájemně opylují. Mandloně mají typický květ a list. Pecka je kryta rubinou. Nemůžete ji zaměnit s jiným ovocným druhem.

Mandle Robijn a Krymská
Mandle Robijn a Krymská
Krymská před odstraněním rubiny
Krymská před odstraněním rubiny
Listy a plody mandloní v květnu 2018
Listy a plody mandloní v květnu 2018
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 213.6 (?), 14.9.2018 13:25

Moc děkuji za odpověď na můj příspěvek, jsme rádi, že jste nám pomohl určit pravděpodobnou odrůdu mandloně, letos už má hodně plodů i na slabých větévkách, teď se pomalu začíná slupka otevírat, jenom nevíme jak nejlépe skořápku rozbít, louskáčkem to nejde. Bydlíme na vesnici u Slaného a tady jsou stromky mandlí vzácné, neznám nikoho kdo je měl na zahradě. Jarka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 9.10.2018 20:46

Na snímku přikládám plody Zory. Rostlinu jsem kdysi koupil v Plantexu, a proto věřím, že to Zora je.

Zora (vlevo) a Robijn (vpravo)
Zora (vlevo) a Robijn (vpravo)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 46.142 (?), 20.9.2018 23:38

Mám na záhrade veľmi priepustnú a vysychavú pôdu. Záhrada je navyše v teplej oblasti s minimom zrážok. Rozhodol som sa vysadiť dve mandle, keďže by mali byť dobre odolné suchu. Na moje prekvapenie som však zistil že škôlka ich predáva naštepené na broskyňovom semenáčí. Neviem teraz či na tomto podpníku budú zvládať moje nepriaznivé podmienky. 

Vedel by mi niekto povedať nakoľko si zachovajú mandle naštepené na broskyni svoju odolnosť na sucho? Prípadne zaujímavé by bolo vedieť aký vpliv bude mať tento podpník na veľkosť stromu v dospelosti.

Ešte by ma zaujímalo akej kvality(chuť) bol ten Robjin ktorý tu je odfotený.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 17.10 (?), 21.9.2018 9:33

Myslím, že mandloň na broskvoňové podnoži nebude zřejmě do vašich podmínek moc vhodná. Jednu takovou mám a nejsem s ní spokojen. Pokuste se na trhu najít jinou (např. broskvomandloňovou) podnož. Nebo si jednu kupte zatím jako opylovač. Já používám kromě BM-VA1 a BM-VA2 taky blíže nespecifikovanou balkánskou slivoňovou podnož (džank). Snáší sucho i vyšší pH.

Robijn má chutná jádra. Ačkoliv pecka je spíše tuhá. Pokud bych však měl jednou úrodu nad 10kg, jinou mandloň bych nepotřeboval.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Štěpánka.3 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (133) - 28.101 (?), 19.9.2019 16:08
Jak se na podzim správně sklízí plody mandloní? Mají se nechat na stromě co nejdéle a počkat až sami opadají? Opadá to všechno? Mám dva mladé stromky, které už začínají plodit. Děti zatím stačily obírat a sníst mandle hned, co se daly vyloupnout z rubiny. Pár čerstvých pecek jsem nechala zastrčených v koutě na lince a začaly plesnivět. Takže, jak to správně sklízet a sušit?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika