Kaštanovník a ořešák neprobudily se



host - 11.178 (?)
4.6.2020 11:58

Zažil jsem to asi před pěti lety s broskvoní. Vyoraná na jaře, krásně nalété pupeny a pak ji zastavily mrazy kolem 13.5.

Doporučuji stromky zastřihnout cca 15 cm nad roubem a počkat. Pokud obrazí ponechat max 3 očka, jak budou mít cca 15 cm zvolit nejsilněji rostoucí a zbylé dvě zaštípnout (jen vrchol).

Pozor na přelití, pokud stromek nemá list může uhnít.

Někdy se takové stromky probudí až koncem července (většinou stihnout dostatečně narůst).

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Tom28 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (110) - 20.165 (?), 3.6.2020 21:47, zobrazeno: 1724x
Dobrý den mám na vás dotaz. Minulý rok jsem zakoupil kaštanovník setý asi 40 cm sazenici. Z jara už měla zvětšené pupeny ale pak jakoby mráz je zastavil. Později ale přeci jenom se nějaké pupeny probudily a stromek se trochu zalistil. Narostl minimálně a letos opět zvětšené pupeny ale dál nic. Letos jsem zakoupil ještě asi 2 metry veliký šlahoun ořešáku Hospozín červený.. měl už pěkné pupeny když jsem ho kupoval. Po výsadbě jsem čekal že se stromek zalisti ale nic. Jak kaštanovník tak ani ten ořešák. Strom jsem zasadil do pěkné hlíny opatřil pletivem proti hrabosum a kolem kmínku proti srncům. Vláhy dostatek a okolo zmrzlých tu bylo jen jeden den nad ránem max -2.2 jinak na nulu. Letos byly i mírnější pozdní mrazy soudě podle japonských javorů které mi ti zatím každý rok omrzly. Jelikož letos byly bez újmy Lehce omrzly buky. Jelikož jsme u vody a vím že je tu chladněji než jinde čekal bych že to mohl být mráz ale ten letos žádný velký nebyl. Měl by někdo nějaký tip co to může být? Nebo je to jen prostě špatná lokalita na tyto dřeviny. Podkrkonoší Semilsko. Díky za jakoukoliv radu.
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 11.178 (?), 4.6.2020 11:58

Zažil jsem to asi před pěti lety s broskvoní. Vyoraná na jaře, krásně nalété pupeny a pak ji zastavily mrazy kolem 13.5.

Doporučuji stromky zastřihnout cca 15 cm nad roubem a počkat. Pokud obrazí ponechat max 3 očka, jak budou mít cca 15 cm zvolit nejsilněji rostoucí a zbylé dvě zaštípnout (jen vrchol).

Pozor na přelití, pokud stromek nemá list může uhnít.

Někdy se takové stromky probudí až koncem července (většinou stihnout dostatečně narůst).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Tom28 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (110) - 96.189 (?), 28.6.2020 11:45
Dobrý den tak ořešák se probudil a obrazil od spodu. Má teď několik výhonů. Potřeboval bych poradit co s tím teď udělat. Jestli nechat jeden ten nejsilnější a zbytek odstranit nebo použít ten co je nejvýše tem je slabší ale asi proto že začal obrážet stromek odspodu tak ty horní jsou mladší... Viz foto

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 91.196 (?), 28.6.2020 14:07

Děkujte tomu nahoře, že se to obrací správným směrem a zatím nic neodstraňujte-ještě není vyhráno!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.105 (?), 28.6.2020 17:47

Nejsilnější vyvažte svisle, ať jde do něj co nejvíce síly

a

ostatní vyvažte šikmo do stran. Za 5-7 listem zastaví růst a budou jen jako pomocná asimilační plocha živit ten hlavní svislý letorost.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 91.196 (?), 29.6.2020 7:06

Taky není jisté, že ten nejbujnější-spodní výhon jde z podnože, či štěpu...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.105 (?), 30.6.2020 20:17

Ořešák se štěpuje v místě kořenového krčku a při zaškolkování se sází maličko níže a ještě se hrůbkuje, takže místo štěpování je ve finále pod úrovní terénu. Pokud je tedy štěpovaný nebál bych se toho a pokud není, tak je to jedno.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika