Jak očkovat ořešák?



Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 148.169 (?)
1.4.2019 21:32

Já letos nasel ořechy pro podnožové účely z Juglans regia var. serotina. Tedy z nejpozdněji rašícího klonu ořešáku královského. No a když to dobře půjde, budu za 4 roky vědět, jestli roubovanec bude rašit později než matečný strom (či nikoliv).
Další hrst "svatojánských" si vzal Jano ze slovenska na pokusy, jestli se dají introdukovat do poloh kolem Liptova.

SfK.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                  
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 11.10.2017 18:45

Taky si myslím, že to nemůže být úspěšné. Ani bych to nezkoušel. Mám vyzkoušeno, že se mandloň chytá na mandloň, broskvomandloň, broskvoň, meruňku a slivoň. Pokud to však budete zkoušet, dejte vědět o výsledku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 148.26 (?), 11.10.2017 20:54

Technicky to možné je, botanicky nikoliv.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 50.172 (?), 11.10.2017 23:26

No asi tak, možné to neni. Ani technicky ani geneticky. ale možná se mýlíme. Tak dejte vědět!!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Fero femat - (2) - 89.194 (?), 11.10.2017 23:35

Ja som skušal ablaktaciu no bez uspechu bolo chladne pocasie nabuduce skusim nahrievat spoj vykonovym odporom na cca 35°C mozno to pojde ako podnoz použivam semenač orecha 

Fero 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 12.10.2017 8:21

Chcem skusit vrublovat mandlu do orechu... da sa?

A jaký by to mělo - ryze teoreticky - smysl? Mandloň se ujímá mnohem líp než ořešáky, ovšem na podnože k tomu určené (mandloň, broskvoň, slivoň). A vroubovat? To už vůbec ne, mandloň roste úplně jinak, slaběji, než ořešák. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Efs - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (93) - 104.254 (?), 3.3.2019 10:51

Další pokusy byly roubování nazeleno předloni, sice to chytlo (vlašák na vlašák), dokonce pupen vyrašil, přežilo to zimu, ale na jaře zčernal. Další rok se mi nazeleno nepovedlo nic (vlašák na americký ořech), ani zimní roubování. Letos jsem zkusil znovu v zimě: Desátého února, podnož opět americký ořech, rouby Mars, technika většinou kopulace nebo na střechu (klínek na podložce, vidlička na roubu) hodně nízko, pokud možno hned nad kořenovým krčkem. Uříznuté vršky roubů jsem zamáznul voskem, aby nevysychaly. Včil po asi třech týdnech v kyblíku pod PE pytlem na radiátoru ústředního topení některé raší (nejrychlejší viz foto, vyrašily dva pupeny, jeden jsem vylomil), u většiny ještě není poznat, jestli se povedly. Myslel jsem, že to období tepla, o němž se píše, má být na srůst a pak se má dát zase do chladna před vyrašením. To vzhledem k bujnému rašení raději nebudu riskovat a zkusím pomalu otužovat. Poraďte, jestli máte zkušenost, jak to děláte vy? Děkuji. Jednou se to podařit musí. Vysazuji další černé ořechy, abych měl podložky na příští zimu:-)


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 148.169 (?), 1.4.2019 21:32

Já letos nasel ořechy pro podnožové účely z Juglans regia var. serotina. Tedy z nejpozdněji rašícího klonu ořešáku královského. No a když to dobře půjde, budu za 4 roky vědět, jestli roubovanec bude rašit později než matečný strom (či nikoliv).
Další hrst "svatojánských" si vzal Jano ze slovenska na pokusy, jestli se dají introdukovat do poloh kolem Liptova.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 252.143 (?), 10.4.2019 8:28

Pane Stando,

tohle mi přijde velmi zajímavé a snad i reálné. Určitě bych měl zájem naroubovat např. Apollo na později rašící podnož.

J.A.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 10.43 (?), 3.1.2021 11:41

Poradí věkdo kdy odebrat rouby ořešáku pro roubování na stanovišti?

A kdy je nejlepší čas roubování na stanovi?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 38.27 (?), 13.3.2021 9:27

Protože k roubování na stanovišti dochází relativně velmi pozdě a mělo by se roubovat neprobuzenými rouby/očky, je potřeba odebírat letorosty na stanovišti v době, kdy vystupují z endogení dormance a ještě nezapočala plně chladová perioda exogenní dormance. Laicky řečeno nejdříve 3 dny po opadu listí a nejpozději na Mikuláše. Pak Vám při uložení v stálé teplotě od -5°C do +5°C vydrží nenarašené až do té druhé poloviny května.

Pokud takto odebrané rouby použijete při roubování v ruce na podnože, které prošly exogenní dormancí tak, že rouby jste měli uskladněny od odběru do okamžiku roubování v teplotě od +8°C do 12°C (neprošly exogenní dormanci) pak se při ohřívání v době srůstání neprobouzí, respektive neprobouzí tak rychle. Fyziologicky se chovají tak, jako kdyby matečný strom ztratil listy předčasně a přišel velmi teplý konec podzimu. Naopak podnož, která prošla chladovou periodou má v době roubování v ruce již "jaro" a tak do místa srůstu tlačí mízu a snaží se vytvářet hojivý kalus = pletiva srůstu.

Jestliže roubujete na stanovišti, pak potřebujete, aby průměrné denní teploty už byly vysoké a noční nepadaly pod +5°C. Toho dosáhnete buď roubováním "po zmrzlých" a nebo opatření stanoviště ochranou (5 l sklenice "na okurky" při očkování na krčku nebo foliový rukávec jak na rajčata při roubování v úrovni kolen až v úrovni korunky).

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika