Pěstování orchideí



host - 244.44 (?)
23.5.2008 17:07

Můžu mít ještě k této otázce malý dotaz. Pokladáme květináč do nádoby s převařenou vodou - do jaké výšky by měla voda zasahovat, pouze na dno plastového hvětináče či po listy? Díky moc za odpověď.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
host - 111.1 (?), 14.7.2008 20:38
Dodrý den.Určitě ji nechte v původním substrátu, orchideje nemají rády přesazování, pokud to není nutné, a už vůbec nesmí přijít do substratu pro běžné rostliny ani substrát na orchideje není vhodný.Většinou se phalanopsisy sází do směsi borové kůry, polystyrénu,keramzitu, dř.uhlí, rašeliníku...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 244.44 (?), 23.5.2008 17:07

Můžu mít ještě k této otázce malý dotaz. Pokladáme květináč do nádoby s převařenou vodou - do jaké výšky by měla voda zasahovat, pouze na dno plastového hvětináče či po listy? Díky moc za odpověď.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 50.155 (?), 23.5.2008 23:54

Phalaenopsisy není třeba pravidelně takto máčet, stačí je zalévat jako kterékoliv jiné kyktky... shora, ovšem ne tak často... stačí vyhmatat kdy směs už je suchá a zalít... snesou fakt hodně.

Karlos

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sengge - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (281) - 114.115 (?), 24.5.2008 1:41

Souhlasím - není nutné květináč máčet, stačí zalévat. My doma většinou taky zaléváme shora. Pomalu proleju substrát po celém povrchu - protože je hrubý, tak by při "normálním" zalévání rychle voda protekla a většina by ho zůstala suchá.

Nicméně namočení květináče se substrátem je asi nejúčinnější cesta, jak substrát důkladně navlhčit. Já to dělám tak jednou za měsíc až dva. V takovém případě květináč ponořím celý do kbelíku s vodou, chvíli počkám, až voda důkladně promáčí celý substrát, a pak ho vyndám a nechám důkladně okapat - nesmí v něm zůstat stát voda, orchideje jsou na to háklivé! Protože mám orchidejí momentálně asi deset, tak celý proces trvá asi půl hodiny, tedy asi tři minuty na jednu kytku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 207.104 (?), 22.6.2008 2:01

dobrý den

zajímalo by mě, jestli orchidejkám vadí hodně tvrdá voda (na zálivku)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 22.6.2008 11:36

Tvrdá voda na zálivku vadí všem rostlinám.  Pokud nemáte možnost nachytat si dešťovou vodu,  pokuste se nabrat ji někde v rybníku. Když nemáte ani tuto možnost, tak nechejte natočenou vodu odstát aspoň 24 hodin a pak teprve zalévejte. Nic naplat, dešťovka je ale nejlepší.  Zdravím - Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sengge - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (281) - 44.168 (?), 25.6.2008 12:48

Taky máme doma tvrdou vodu. V takovém případě je dobré, jednou za několik měsíců postavit kytky do vany a substrát pořádně propláchnout sprchou. Sprchujte opatrně, aby jste substrát nevyplavili, ale důkladně několik minut. Já když to dělám, tak zpočátku je odtékající voda rezavě nahnědlá, a postupně se vyčistí. Teprve když odtéká čistá voda, tak přestanu se sprchováním.

Taky je dobré před sprchováním z povrchu substrátu odstranit vrchni vrstvičku, ve které jsou koncentrované vysrážené soli z tvrdé vody, totéž z květináče.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18312) - 85.27 (?), 25.6.2008 13:02

Přiznám se, že nevím, zda je k dobru věci substrát v květináčích prolévat ve sprše vodou, nota bene chlórovanou. Nebylo by účelnější, levnější i ekologičtější čas od času zeminu v květináčích vyměnit?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sengge - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (281) - 44.168 (?), 25.6.2008 14:16

Přesazení je určitě důležité, ale orchideje se často přesazovat nemají, pak minimálně rok (ale spíš víc) nekvetou. Já mám na mysli prolití tak jednou za pět-šest měsíců. Čerstvá chlorovaná voda jednou za čas kytku nezabije, na rozdíl od pomalého a trvalého působení usazených solí.

Našim kytkám to dělám spoustu let, předtím to dělala moje maminka, od které jsem to převzala. A kvetou a kvetou a kvetou :-)

P.S. Máte-li možnost nechat orchidej čas od času pořádně propláchnout deštěm, je to samozřejmě nejlepší  :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sengge - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (281) - 44.168 (?), 25.6.2008 14:24

Ještě k přesazování orchidejí: některé phalaenopsisy mám pátý rok bez přesazení, hnojím minimálně (dvakrát až třikrát za sezónu). Pokud je kytka silná, zdravá a kvete, tak nepřesazuji. Jak jsem už psala, po přesazení obvykle nejméně rok nekvete.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika