jaká orchidej bude vhodná



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
mirdik - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (212) - 48.29 (?) 
28.11.2008 17:55
jeste mam prosbu-jake kvetinace jsou nejvhodnejsi pro pestovani?myslim tim hl.ty pruhledne plastove-Phalaenopsisy v nich rostou skvele, myslite,ze i terestricke by si je oblibily? M.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
mirdik - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (212) - 48.29 (?), 28.11.2008 22:47
jeste jsem se docetl, ze se nemaji strevicniky rosit-ze by zahnivali srdicka... je to pravda?tudiz pestovani v byte bez vitriny ci sklenicku je tedy nemozne?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
magilego - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 119.172 (?), 29.11.2008 22:23

Hmmm. Pane Miroslav, vůbec nevím kde začít. Máte tolik otázek a jistě do budoucna mnohé přibudou. Mám na ně jen stručně odpovědět? Tak budete pouze vědět JAK na ně. Nebo se mám rozepsat o tom, jak to s orchidejemi v přírodě chodí? Pak budete vědět nejen jak na ně, ale také PROČ zrovna takto. Jste zvědaví začátečník jako já kdysi. :-)
Zatím odpovím jen stručně, pro epifyty jsou nejvhodnější průhledné květináče, neboť umožňují epifytům asimilovat (fotosyntetizovat) kořeny. To samozřejmě pouze v případě, že nemáte průhledný květináč v nějakém neprůhledném obalu. Navíc mají i tu výhodu, že vidíte na kořeny, zda se s nimi neděje třeba něco nekalého, nebo naopak uvidíte, jak zdravě přirůstají. Poloepifyty, jako je Paphiopedilum, mají kořeny od přírody ve tmě, z průhledného květináče tak nadšené nebudou. Zejména pokud by na jejich kořeny svítilo přímo samotné sluníčko, nedopadlo by to nejspíš dobře. Pro poloepifyty tedy doporučuji raději neprůhledné květináče.
Paphiopedila pěstuji ve směsi kůry, perlitu, keramzitu 1:1:1 s přídavkem rašeliny, nedávám jí moc, spíše jen „pocukruju“ tuto směs. Jak kůra, tak i keramzit mají jemné zrnění, tak částice v rozmezí 3 – 8 mm (neměřím to, odhadem okometricky). Ornici bych osobně nepřidával, ale možná se to někomu osvědčilo, já o nikom takovém nevím, popravdě ani nechápu, co by tam měla dělat, podle mě tam vůbec nepatří.
Za těch několik let, co pěstuji orchideje, jsem zjistil, že faktor vlhkosti vzduchu je velice přeceňovaný, orchidejím stačí vlhkost tak kolem 60%, a i nižší vesměs snadno překonají, vitrína je zbytečnost, byť esteticky nádherná zbytečnost. Je jen několik málo druhů, které budou mít s nižší vlhkostí skutečné potíže a pro které by vitrína byla nutností. Pokud chcete svým rostlinám zvýšit vlhkost vzduchu, tak pěstujte více rostlin pohromadě, to je nejúčinnější metoda zvyšování vlhkosti vzduchu. Rosení zvyšuje vlhkost vzduchu jen krátkodobě.
Já mám s rosením velice negativní zkušenost a proto své rostliny zásadně nerosím. Přes léto mám většinu rostlin venku, včetně Paphiopedií a mohu potvrdit, že tyto rostliny rosení nerady. Jednou jsem je nechal zmoknout a výsledkem byly hnědé skvrny na listech a odumření srdíčka (myslím ale, že to nebyla hniloba). Kromě Paphiopedií takto reagovala i Zygopetala. V našich klimatických podmínkách zjevně působí nějaký faktor, který způsobuje, že tyto rostliny nesnáší na svém povrchu vodu. Proto svá Paphiopedila rozhodně neroste, vitrínu potřebovat nebudete.
Orchideje jsou pionýrské rostliny, žádné ušlechtilé pápěrky, ale tvrdé holky „krev a mlíko“. Největší nebezpečí pro ně představují babičky s konvičkou. Zaneprázdněný pěstitel, který občas na ně zapomene, je pro ně ideální partner. Hlavně to s tou péčí nepřehánějte. Jak jsem četl na zdejších fórech, už mnoho lidí přišlo na to, že velká péče jim škodí. Orchideje jsou bojovnice, rozmazlování v lásce nemají.
S pozdravem Jiří

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mirdik - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (212) - 48.29 (?), 30.11.2008 15:39
díky za dokonalou odpoved:-)))
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
dana smékalová - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (67) - 144.98 (?), 1.12.2008 21:46

Tak, auž je to tady.Mám dendrobium od 7.11 a už "nějak blbne".No, asi si za to můžu sama.A ted´ babo rad´.Nebo vlastně Jirko, Mirku,Karlosi.V sobotu byl žlutý jeden list a dnes... Prosím, porad´te,

Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
magilego - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 83.131 (?), 2.12.2008 8:59

Hmm. Možností je docela hodně. Od chyby ve výživě, jako je nedostatek nebo naopak nadbytek dusíku, přes nevhodné klima na stanovišti až po bakteriální infekci. Pro nějaké rozhodnutí se zkuste více rozepsat o tom, co jste s kytkou dělala, v jakém prostředí ta kytka žije.

Nejpravděpodobněji to bude asi reakce na okolní prostředí, na kombinaci: hodně tepla + hodně vody + málo světla. Teď přes zimu je pro většinu orchidejí u nás strašně málo světla, den je kratší a navíc často pod mrakem... tohle ze své domoviny tyhle kytky neznají. Přes zimu je to u nás se světlem vždycky boj. Teď přes zimu lehce omezte zálivku, nehnojte a co nejblíž oknu, nejlépe k oknu s jižním směrem, tam je nejvíc světla.

Ten hnědý list hnije nebo začiná usychat? Jak to pokračuje dál? Neprofukuje Vám pod okny? Studený průvan od okna může způsobit, že se kytka nachladí. Nestojí nad radiátorem?

Rozhodně se více rozepište, třeba na to přijdem... a třeba taky ne. Uvidíme.

S pozdravem Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mirdik - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (212) - 48.29 (?), 2.12.2008 20:39
tady prikladam fotky onech orchideji, asi bude slozite poznat co je to za hybridni kultivary, ze?nebo alespon jaky druh Brassie to muze byt...?omluvte kvalitu fote,foceno telefonem,diky
Cymbidium
Cymbidium
Phalaenospsis
Phalaenospsis
Brassia,omlouvam se za kvalitu fotek (foceno tel..)
Brassia,omlouvam se za kvalitu fotek (foceno tel..)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
dana smékalová - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (67) - 144.98 (?), 2.12.2008 22:15

takže, mám je vkanceláři na okně, okno je plastové ale má vroubkované sklo-asi málo světla?Rozdíly teplot-možná až 8stu.-ale jestliže je teplomilné-hnojivo-používám Kristalon, ale už nevím kde jsem četla, že má vegetační klid, tak ještě nedostal nic.Falenáci si tam chrochtají, okno je na SV, ty listy už upadly, jsou shnilé a už to jde i na ten druhý výhon s květy.Moc by mne mrzelo kdyby odešel, ale chybama se člověk musí učit.Mám ho vytáhnout z květináče a očistit kořeny?Ale zase je pod ním radiátor(už jsem ho zastavila).No, myslím si, že se asi nachladil aještě to světlo... Co si o tom myslíte vy, pane doktore?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
dana smékalová - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (67) - 144.98 (?), 2.12.2008 22:21

Nenapsala jsem, že už je v jiné místnosti nahoře v bytě.A odchází...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 186.98 (?), 3.12.2008 7:54

Dana:  kultivary D. phalaenopsis jsou dost teplomilné a citlivé kytky. Nepřechladla vám někde? Nevypadá to totiž, že by nová pahlíza počla růst u Vás, spíš se mi zdá že jste si ji koupila již s mladou pahlízou, a ty jsou samo citlivější na změny podmínek...

Karlos

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika