Kompost



host - 234.8 (?)
24.6.2014 16:05
Mám prkýnkový stavebnicový systém kompostérů. Jeden velký asi 1000-1200 litrů, jeden malý něco přes 650 litrů. Jak ale říkám, teoreticky mohu prkýnka dovyrábět a kompostéry ještě zvětšit (ten malý, do toho velkého by se mi špatně lezlo). Když prostě vidím že je trávy od sekání hodně tak rozdělám ten malý a nechám ji tam zavadnout a zmenšit objem. Až mám vhodný materiál, místo, prostě se to hodí tak to na vidlích přenosím (nemám je vedle sebe) do toho velkého. Pokud bych měl někdy větší zahradu tak bych kompost nezvětšoval, ale prostě vyrobil další jeden či dva velké. To že je rozdělávací je také super věc, když budu potřebovat tak místo jednoho vysokého založím dva nižší kde potřebuji. Mezitím mohu dovyrábět další patra. Také se na nízký kompost, který postupně roste lépe dívá, než na jaře na holou planinu s dřevěnou bednou. P.S. Jak tu někdo zmiňuje to spálení semen tím že kompostujete naráz velké množství. To je urban legend, i když vkládané větší množství může být kompostování opravdu prospěšné. Moji prarodiče, moji rodiče i já celý život kompostujeme. Kompost se opravdu značně zahřívá, kočka se na něj chodí v noci ohřívat, mne naštěstí ještě nevzplál (polévám i když i to tomu může někdy napomoci) ale pamatuji že dědkovi párkrát začal doutnat. A když po rozházení kompostu (je skoro jedno zda z loňska či předloňska, na delší kompostování není většinou čas i když pokud chcete podpořit přírodu, jakýsi vzácný brouk potřebuje aby se s hnojem a snad i kompostem 7 let nehýbalo) vidím co vše roste tak o tom ničení semen teplem musím vážně pochybovat. Kolikrát jsem již vzpoměl pana Bechampa (jeho myšlenky vykradl a obrátil vzhůru nohama pan Pasteur, a teprve na smrtelné posteli přiznal že Béchamp měl pravdu, ale to už nikdy vědci ani lékaři nepřijali ani nepřiznali) který říkal že živná půda si sama zrodí život takové rozmanitosti jaká jí odpovídá. Prostě kompost je výborný a plodí hodně života i po jeho teoretickém zničení.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 184.133 (?), 24.6.2014 12:08

K využití té trávy - někdo ji stele jako mulč na různá místa v zahradě, někdo suší, někdo dá sousedovi,... Na kompost by neměla přijít nějaká silná vrstva, obyčejně už 5 cm se silně hřeje a prorůstá houbami, uvnitř této vrstvy tleje do "mazlava". Mám menší zahradu, tak si můžu dovolit přeject jí dvakrát. jednou poseču, podruhé seberu. Za pár hodin. Zavadlé. Ač krtky moc nemusím, docela rád jim sekačkou ty jejich kopečky dekapituju (až při sběru), ta zem v sebrané trávě je požehnáním. Je toho sice jakoby víc, trošku nadýchané, ale pěkně se to slehává. Když pleju, házím plevel na tu posekanou trávu (kořínky, zem), přijde mi že se to dost brzo slehne a není to plné plísní jako tráva při tom, když se sype přímo po posekání.  Ivan 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 24.6.2014 12:13

... když mám čas, dělám to stejně. Jednou sekám bez koše a křížem po zavadnutí trávy s košem a "o zub níž".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 24.6.2014 12:17

To záleží na více aspektech, a úhlech pohledů.Přihlížel bych zda mám pozemek u lesa, v příměstské zástavbě, na vesnici.Zda chovám dobytek já, nebo sousedi, mám ovocný sad, jiné zemědělské plodiny, zda sousedi nepotřebují seno, nebo mají zvířata oni a potřebují je kde mít pást.Zda mám okrasnou, užitkovou zahradu, nebo pole, kde je možnost pěstovat brambory v  zetlelé trávě, nebo odkládací škarpu někde za domem.Můžu sekačkou průběžně sbírat, sušit slepicím na zimu.Je mnoho způsobů, využití, likvidace.A mezi jinými právě ten kompost, kde konečnou fází procesu vzniká velmi kvalitní materiál, kterým málokterý zahrádkář/ka kteří mjí jen ždibíček pozemku pohrdnou.Tedy... ta trocha více praáce na čerstvém vzduchu při výrobě kompostu, když se dílem potřebuji zbavit trávy se vyplatí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 24.6.2014 12:22

jejda, to by jste se divil, kolik lidí dnes nechá odvážet trávu "zdarma městem" a pak draho v marketech nakupuje pytlovaný zahradnický substrát.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 65.144 (?), 24.6.2014 12:34

Je mnoho způsobů, využití, likvidace... jediny zpusob likvidace, ktery jste uvedl je... odkládací škarpa někde za domem. To vsak nema kazdy, nehlede na to, ze z toho muze vzniknout nejaky problem ci konflikt. Takze vykopat jamu a hazet do ni travu, neni spatne reseni. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 24.6.2014 12:59

njn, když Vy po přečtení porozumíte pouze jedné větě, to máte pak těžký.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 183.216 (?), 24.6.2014 11:50

Mockrát děkuji všem za skvělé rady. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 24.6.2014 11:59

jestli poléváte vodou jen tak, aby přisypaná zemina byla vlhká a nikoliv aby zatekla do zakládky, pak máte pane JR pravdu. Aby se NH4 vázalo na humus v zemině, musí mít tato zemina přiměřenou vlhkost. Já však místo zálivky radši používám poslední vrstvu posekané trávy v snížené tloušťce (sypná tl. 3 cm, po seschnutí a slehnutí 3 mm).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 194.106 (?), 24.6.2014 14:59

Měříte šuplérou?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 234.8 (?), 24.6.2014 16:05
Mám prkýnkový stavebnicový systém kompostérů. Jeden velký asi 1000-1200 litrů, jeden malý něco přes 650 litrů. Jak ale říkám, teoreticky mohu prkýnka dovyrábět a kompostéry ještě zvětšit (ten malý, do toho velkého by se mi špatně lezlo). Když prostě vidím že je trávy od sekání hodně tak rozdělám ten malý a nechám ji tam zavadnout a zmenšit objem. Až mám vhodný materiál, místo, prostě se to hodí tak to na vidlích přenosím (nemám je vedle sebe) do toho velkého. Pokud bych měl někdy větší zahradu tak bych kompost nezvětšoval, ale prostě vyrobil další jeden či dva velké. To že je rozdělávací je také super věc, když budu potřebovat tak místo jednoho vysokého založím dva nižší kde potřebuji. Mezitím mohu dovyrábět další patra. Také se na nízký kompost, který postupně roste lépe dívá, než na jaře na holou planinu s dřevěnou bednou. P.S. Jak tu někdo zmiňuje to spálení semen tím že kompostujete naráz velké množství. To je urban legend, i když vkládané větší množství může být kompostování opravdu prospěšné. Moji prarodiče, moji rodiče i já celý život kompostujeme. Kompost se opravdu značně zahřívá, kočka se na něj chodí v noci ohřívat, mne naštěstí ještě nevzplál (polévám i když i to tomu může někdy napomoci) ale pamatuji že dědkovi párkrát začal doutnat. A když po rozházení kompostu (je skoro jedno zda z loňska či předloňska, na delší kompostování není většinou čas i když pokud chcete podpořit přírodu, jakýsi vzácný brouk potřebuje aby se s hnojem a snad i kompostem 7 let nehýbalo) vidím co vše roste tak o tom ničení semen teplem musím vážně pochybovat. Kolikrát jsem již vzpoměl pana Bechampa (jeho myšlenky vykradl a obrátil vzhůru nohama pan Pasteur, a teprve na smrtelné posteli přiznal že Béchamp měl pravdu, ale to už nikdy vědci ani lékaři nepřijali ani nepřiznali) který říkal že živná půda si sama zrodí život takové rozmanitosti jaká jí odpovídá. Prostě kompost je výborný a plodí hodně života i po jeho teoretickém zničení.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika