Štěpařský vosk



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?)
5.11.2009 9:58

Jsem-li nepozorný, příliš spěchám, nebo vyruší nečekaná návštěva, stane se mi občas, že na něco zapomenu. Napsat cedulku, zatřít roub, občas i zavázat pásku. Protože příroda je nevyzpytatelná, někdy se přihojí i to, co by podle pravidel nemělo. Občas taky naopak. To ale nepovažuji za objev nové metody.
   Experimentovat s neověřenými vosky či způsoby se mi ale nechce, neúspěch je sice cenná zkušenost, ale taky ztráta roku nebo i vzácné odrůdy.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 3.11.2009 21:09

Ale já roubovat neumím! A tak věřím.že je to jen zásluha toho vosku...

Vosk roubovat umí!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 9.33 (?), 5.11.2009 2:06

Pánové, nedříve jsem chtěl od "starých psů " posoudit, zda můj postup vaření byl v podstatě správný, To, že jsem pravdomluvný ..., který by se cítil nefér vůči Vám, že něco zatajil, ale zároven jsem nechtěl aby jste okamžitě ze mne začali dělat nepravdomluvného. Takže -věřte nevěřte-můj tajný tip je kofein. Vařil jsem totiž vosk na chalupě kam jsem něco dovezl aněco uklidila žena v kredenci po myších -stavba, stále mají přístup. A tady máš tu mouku, co nahryzala atady jěště rozhryz. kafe. DEJ ho sem taky! A dále jsou 2 skupiny lidí. Jedna, kam patřím, naroubovala za celý život se štěstím 3x merunku- jo a ještě 2 strom. rybízy- a říká roubovat neumím a za tím si stojím. Pak je ta druhá, která se stejnými úspěchy naroubovala už desítky, stovky,tisíce stromků-úsudek si musíte udělat sami Sám se považuji za profesionála v úplně jiném oboru a tak mám občas lehký úsměv podivuji se nad tím co vše si ama. dovolí. Tak stejně by jste se usm. vy při pohledu na mě- rouby po jarním sestřihu, odlamovací nůž na papír a elektrk. izolačka. Bud štěstí amatéra nebo možná ten vosk. Jaro přijde a uvidíme-Lada.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 244.4 (?), 5.11.2009 7:43

Ke stimulaci tvorby kalusu - (to by z mého pohledu mohlo zlepšit přirůstání roubu) - se používají některé sloučeniny z rozsáhlé skupiny syntetických auxinů, jsou to vesměs substituční deriváty 2 až 4 uhlíkatých kyselin a patří sem i látky, které se v minulosti používaly výhradně jako herbicidy... Stimulační efekt mají i některé triazoly, nicméně na podobný efekt kofeinu jsem nikde v literatuře nenarazil...

Úspěšnost roubování není podmíněna použitím roubovacího nože,  mám dojem, že užití stejného odlamovacího nože na tomto fóru přiznal pan Boštička. Rovněž tak nevidím velký rozdíl mezi "čistokrevnou" roubovací páskou a izolační páskou pro elektrikáře...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 6.16 (?), 5.11.2009 9:42

Také nejsem žádný zahradník profesionál.Čas od času se mi podaří rozmnožit rybíz.Na jabloň Ontario, jsem loni na jaře narouboval Panenské a Matčino.Na klínek.Jako vosk jsem použil starý špalíčkový vosk na běžky.Zbytek stromového balzámu (byl jsem přesvědčen že jej mám),mi kdosi důkladně uklidil.Rouby se mají k světu.Pepík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 5.11.2009 9:58

Jsem-li nepozorný, příliš spěchám, nebo vyruší nečekaná návštěva, stane se mi občas, že na něco zapomenu. Napsat cedulku, zatřít roub, občas i zavázat pásku. Protože příroda je nevyzpytatelná, někdy se přihojí i to, co by podle pravidel nemělo. Občas taky naopak. To ale nepovažuji za objev nové metody.
   Experimentovat s neověřenými vosky či způsoby se mi ale nechce, neúspěch je sice cenná zkušenost, ale taky ztráta roku nebo i vzácné odrůdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 251.161 (?), 26.4.2010 13:35

p.Vysloužil rád čtu Vaše příspěvky.Nevíte jaký je rozdíl mezi terpentýnem a terpentýnovým olejem? Četl jsem, že na vláčnost ztuhlého vosku je dobrý terpentýnový olej.Nevím kde jej koupit(malé množství stačí deci)Terpentýn se prý dá koupit v barvy laky a prý také v lékarně.Je mezi nimi rozdíl?Kdybych tedy nesehnal doporučený terpentýnový olej(zahrádkář) použil terpentýn, neuškodí to stromečkům? děkuji   Rudolf Vybíralík 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 26.4.2010 14:56

Já bych s vosky moc neexperimentoval. Přestal jsem si vařit vosk z pryskyřic, kalafun, loje a včelího vosku. Nádoby se nenávratně zašpiní a vosk není lepší než koupený. Příliš nevěřím ani ztvrdlému vosku zahřátému s lihem. Obvykle zase brzy ztvrdne. Kvalitní vosky -  od dr. Theisse nebo Plantely jsou vláčné v zimě, netečou za vedra . Na ropubování je spotřeba malá, zatírat štěpovacím voskem pouhé rány po řezu mi přijde nesmyslné. Nátěr latexem je snazší a levnější. Podle mě navíc není ani zatření řezných ran nezbytné. Důležitější je respektovat Zahnova pravidla.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 251.161 (?), 27.4.2010 10:33

p.Vysloužile souhlasím s Vámi, že experimentovat není většinou dobré.Proto raděj přijmu rady, které jsou ověřené. Dekuji za typy dobrých vosků.Literaturu mám nějakou doma, ale nerozumím co myslíte Zahnovými pravidly.Z mé literatury znám jen takto nazvaný způsob roubování a způsob řezu.Mohl by jste prosím stručně naznačit.

děkuji Vybíralík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 147.108 (?), 27.4.2010 13:53 Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 244.4 (?), 27.4.2010 7:26

Terpentýn(=terpentýnový olej) je směs uhlovodíků, získaných destilací borových pryskyřic. Seženete v prodejnách pro výtvarníky, před lety býval i v drogeriii. Rozdíl je v kvalitě a samozřejmě ceně.

Vzhledem k tomu, že řada receptur obsahuje kalafunu (tedy dest. zbytek z výroby terpentýnu) či různé smoly, stromkům tím neublížíte. Pro ztekucení tvrdého vosku mi přijde smysluplnější použít etanol (nebo něco výševroucího - izopropanol,), který bude spíš po ruce...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika