Obyčejný rýč vs. Fiskars



host - 152.111 (?)
24.11.2013 17:52

Pozor při nákupu rycích vidlí... koupili jsme si dvoje, abychom se o ně neprali a bohužel oboje jsou tak nekvalitní (ač cena nebyla malá), že se nám jednotlivé vidlice ohýbají... jenomže, jak to poznat při nákupu? To by museli mít zkušební políčko v obchodě.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  41,  42,  43,  44,  45  >   
                     
host - 75.62 (?), 26.11.2013 10:04

Ja bych to tak nepausalizoval, "multifunkcni" svycarsky nuz pouzivam 10 let a je stale jako novy. Temer kazdy nastroj ma vice funkci a ne jen jednu. To, ze lze nastroj pouzit na vice cinnosti, jeste neznamena, ze je nekvalitni. Mam kotoucovou pilu Virutex, kterou lze pouzit zaroven jako pokosovou i stolni pilu a nerekl bych, ze se jedna o nekvalitni vyrobek, Naopak - tezko budete hledat kvalitnejsi. Zaroven bych nerekl, ze zadny remeslnik takovy stroj nepouziva.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 179.38 (?), 26.11.2013 10:17

Rovný rýč je na rytí, vyrývaní dobrá věc, ale zkuste s ním nabírat zeminu na tvrdém podkladu... to si raději vemu lopatu(je zahnutá, nebude třeba záda tak ohýbat),z rovným rýčem to půjde taky, ale hůř.A naopak-s lopatou těžko něco zryju.

Rovný rýč se taky méně hodí k nabíraní štěrku s kamením třeba u řeky, na to je dobrý rýč se špičatým ,zůženým zakončením,nebo špičatá lopata.S normální ,rovnou lopatou bych těžko pořídil.

Byla tady řeč o školkařském rýči.Školkaři většinou pracují se sypkou zeminou.Ryjí, vyrývají,přihrnují, proto potřebují nástroj v jednom..lopatu i rýč-školkařský rýč.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 26.11.2013 12:18

Nu, ten švýcarský multifunkční nůž a pila Virutex Vás asi neživí. Je pravda, že profesionálovi, který dělá celý den jednu činnost,  se vyplatí mít specializovaný "jednofunkční" nástroj. Předpokládám všajk, že většina zde diskutujících si nevydělává tím, že 8 hodin denně ryje záhon.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 24.11.2013 17:15

Polámal jsem násadu a tak jsem zakoupil rýč s "ergonomickou" rukojetí abych porovnal jak se s ním dělá. Byl sice o malinko těžší než Fiskars ale zase o nějaké čtyři kila levnější. Nadřený jsem byl úplně stejně s klasikou i zahnutým. Klasika jde lehčeji do země, lopata je možná o něco lehčí, pracuje s jiným sklonem ale má záda rozdíl neviděla. Pokud se na ně nalepí blato se kterým musím pracovat, tak možná nejlepší jsou rycí vidle, pokud však i na nich lepí ten hnědý sajrajt, tak nezbývá než po každém pátém až desátém zápichu rýč očistit.

Mé resumé? Pokud je dobrá půda, tak je jedno jakým rýčem ryju, pokud je těžká a mokrá, tak taky. Každopádně jsem těm lopatám s několikamilimetrovým plechem nedošel na chuť, a je jedno jak křivé štýlko je. Není nad rýč který je lehký, tenký a sám se při rytí ostří. Existuje ještě dnes takový? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 152.111 (?), 24.11.2013 17:52

Pozor při nákupu rycích vidlí... koupili jsme si dvoje, abychom se o ně neprali a bohužel oboje jsou tak nekvalitní (ač cena nebyla malá), že se nám jednotlivé vidlice ohýbají... jenomže, jak to poznat při nákupu? To by museli mít zkušební políčko v obchodě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 24.11.2013 18:06

Jestli to nebyly tzv "na přehazování kompostu".

Nejlehčí vidle jsou tříhroté Bavorky (na seno), následují čtyřhroté Bavorky (na slámu a slamnatý hnůj) a pětihroté Bavorky. Do střední třídy patří vidle na brambory (mají kuličky na koncích prutů) vidle na štěrk a vidle na kompost či kompostovaný hnůj. Pro nejtěžší zátěž jsou pak rycí vidle,

Osobně mám rycí vidle od Bahco, které jsou stavěny na vyšší zátěž než Fiskars.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 66.227 (?), 24.11.2013 21:17

Na hmotu převážně složenou ze stébel používám čtyřhroťáky. Na trochu lepší kompost, který se začíná drolit používám vidle na štěrk, protože na čtyřhroťáky nic nenaberu, všechno propadne mezi hroty. Ty štěrkovky jsou sice těžší, ale to vůbec nevadí. Mají devět hrotů, jsou široké 375 a dlouhé 370mm. Na úplně zralý kompost je ovšem nejlepší velká lopata. Všechny vidle co používám jsou vyrobeny každé z jednoho kusu oceli, žádný svařenec. Také nemám rád, když mi na ně někdo cizí šahá, protože v Česku, bych už takové nekoupil. Ty bramborovky mám také, mají stejnou velikost, jako štěrkovky. V případě nutnosti bych třeba kuličky na koncích hrotů ubrousil, protože takové množství brambor, abych je přemisťoval vidlemi, nehrozí. Na rytí bych uvítal forks Engraving from Clarington or Bulldog.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 26.11.2013 8:11

Tak jako existuje spousta typů sekyrek se specifickým určením, tak se vždy najde nějaká jedna se kterou se dá štípat dříví, zatlouct hřebík nebo vyklátit stromek. Není na to sice přímo určena ale jde to. Stejně tak vidím ten prohlý lopatorýč od Fiskars nebo jiných výrobců - je to univerzální nástroj, ale pokud mám jen rýt, tak sáhnu po klasickém rýči s rovným štýlkem. Psal jsem že jsem si něco takového na zkoušku zakoupil, ale nikdy to nenahradí rýč, lopatu nebo vidle.

Když se podívám na tloušťku čepele svých rýčů a těch zakřivených lopat, už to o něčem svědčí. Za klasický rýč ovšem nepovažuji ty výlisky z konzervového plechu, které se ohnou raz-dva.

Vidle mám kované, je to poznat už podle toho že se nehledělo při výrobě na krásu ale na kvalitu, není na nich vidět žádný svár, nic zabrušovaného. Něco jako na snímku níže.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 26.11.2013 8:44

Pěkný kompostový vidle...

Na mou těžkou půdu potřebuji aby to co mají být rycí vidle mělo silnější krček a delší toulec.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 26.11.2013 12:33

Ty vidle jsou krásné. Ale jejich nejslabší místo nejsou sváry či hroty, ale toporo těsně nad přírubou. Zrušil jsem dříve pár vidlí a mnoho rýčů, ale nikdy ne v plechu, vždy jsem zlomil dřevěné držadlo. A právě jeho pevnosti si na F. cením možná víc než diskutovaných ohybů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  41,  42,  43,  44,  45  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika