Kompostér



Věra Hýlová - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 81.95 (?)
3.4.2008 20:19

Paní Blanko,

kompostéry mají většinou plné víko, jednak aby ten svinčík nebyl vidět (proto jsem si ho taky pořídila), jednak aby z něj netáhly vůně (ne že by smrděl, ale sousedi mají hned vedle za plotem posezení) a za poslední, aby prudké nebo dlouhé deště nevyplavovaly živiny (jak podotkla paní Daniela, nechat odkrytý při dešti nebo prostě zalít, aby se obsah udržoval přiměřeně vlhký, nikoliv mokrý). Co se týče velikosti,  ono nezáleží jenom na výměře zahrady, ale hlavně kolik a čeho na ní máte, takový co 2 - 3 týdny sekaný trávník, to je materiálu. Mám minizahrádku 70 m2, z toho trávníku jen asi polovina výměry a kompostér z těch menších do 300 l. Bohužel je malý, takže nemám sice správnou kompostovou zeminu, ale dostatek tak z poloviny protlelé hmoty, kterou na podzim zarývám do záhonů.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
rendelin - (14), 20.3.2007 13:21, zobrazeno: 21785x

dobrý den,

chtěla bych se zeptat zda je možné dávat do kompostéru vše to co se dává do kompostu nebo jestli je kompostér určen jen pro trávu a listí.Díky R.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
M.Amihaesei - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (188), 20.3.2007 13:27
Komposter urychluje proces zrání kompostu, jinak je to stejné jako s kompostem klasickým.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 20.3.2007 17:40
Výhodou kompostérů je ukrytí nevzhledných odpadů a dobrý přístup vzduchu ke kompostu. Pro zahradu obvyklé velikosti mi připadají malé.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
blankaB - (4) - 92.213 (?), 3.4.2008 14:49

Dobrý den, koupila jsem kompostér 600 l, doufám, že bude stačit na zahradu asi 600 m. Jen je mi divné, že má nepropustné víko, když se přece má kompost i zalévat. Mám do něj navrtat díry, aby se tam dostal déšť, nebo to v kompostéru funguje jinak? Díky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 3.4.2008 15:34

Občas ho tou vodou musíte polít, nebo pokud máte kompostér v dosahu a začne pršet, tak nechat horní víko odklopené a po dešti ho opět zavřít.  Dělám to také tak a funguje to.  Zdravím - Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Věra Hýlová - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 81.95 (?), 3.4.2008 20:19

Paní Blanko,

kompostéry mají většinou plné víko, jednak aby ten svinčík nebyl vidět (proto jsem si ho taky pořídila), jednak aby z něj netáhly vůně (ne že by smrděl, ale sousedi mají hned vedle za plotem posezení) a za poslední, aby prudké nebo dlouhé deště nevyplavovaly živiny (jak podotkla paní Daniela, nechat odkrytý při dešti nebo prostě zalít, aby se obsah udržoval přiměřeně vlhký, nikoliv mokrý). Co se týče velikosti,  ono nezáleží jenom na výměře zahrady, ale hlavně kolik a čeho na ní máte, takový co 2 - 3 týdny sekaný trávník, to je materiálu. Mám minizahrádku 70 m2, z toho trávníku jen asi polovina výměry a kompostér z těch menších do 300 l. Bohužel je malý, takže nemám sice správnou kompostovou zeminu, ale dostatek tak z poloviny protlelé hmoty, kterou na podzim zarývám do záhonů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
blankaB - (4) - 92.213 (?), 3.4.2008 20:50

Děkuju Vám oběma, taky mě pak napadlo, že kdybych vyvrtala díry, tak by jima zase víc vysychal. Tak budu odklápět  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
blankaB - (4) - 92.213 (?), 4.4.2008 13:38

... a ještě mě napadá - neměla bych tedy koupit rovnou druhý (stejný) kompostér? Bude to na zahradě vypadat líp, než když za půl roku zjistím, že 600 l na 600 m2 nestačí a budu muset koupit jiný. Nebo je to blbost a běžně se používá jen jeden (i když trochu nestíhá)?

Díky, Blanka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 213.14 (?), 4.4.2008 15:04
Paní Blanko, víte, že to byl dobrý nápad mít ty kompostéry dva (já nemám místo, viz výše). Ale na horách, na obhospodařovaných 50 arech máme velkou ohradu na kompost, rozdělenou na půl. Do jedné se vrší čerstvý odpad, druhá půlka loňská se už dá velmi dobře používat. Záleží fakt hodně na tom, kolik a jakého odpadu máte.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 4.4.2008 15:20

My máme ty samé kompostéry dva a dvakrát tak větší pozemek.  Ty dva kompostéry zcela postačí.  Výhoda je v tom, že pokud na jaře z jednoho odebírám spodními dvířky kompost, tak zatím plním ten druhý.  Přes léto naplním oba a další rok na jaře začínám odebírat z toho druhého. Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika