Kalač



host - 169.30 (?)
15.3.2013 17:23

           Hrozně rád bych vysvětlil zmíněnou kvalitu materiálu. Ta není jenom o kvalitě oceli. Je také o jejím zpracování - hlavně kalení. Tvrdá zakalená hlava nástroje (sekera, ocelový klín, majzlík - sekáč apod. se většinou nedělá. Je totiž nebezpečná. Pokud tlučeme ocelovým kladivem nebo palicí (mají zakalenou pracovní plochu) hrozí odštípnutí kalené střepiny z nástroje a závažný úraz (třeba vyražené oko)!

           Dříve platila zásada: na ocelový klín tlouct těžkou dřevěnou palicí, na dřevěný (plastový) klín můžeme použít ocelovou

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
         
host - 51.59 (?), 7.5.2010 21:06

Zdravím, s těma dřevěnými klíny je to pravda, před dvaceti léty jsem s dědou takle štípaly polena, měli jsme je vždycky z dubového dřeva. Dnes jsem si koupil štípací sekeru Fiskars 2400 a jsem s ní velmi spokojen a snese i nějakou tu ránu palicí když už to prostě nejde. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 2.75 (?), 6.2.2012 0:32

Dobrý den,

Mám v merku dřevorubecký štípací kalač 2500 FISKARS X37 122160, máte s ním někdo zkušenosti? Nebo mi doporučíte jiný?

Předem díky za odpovědi

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
IvanHorseman - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (70) - 78.38 (?), 6.2.2012 21:36

Tak já už používám ten nejtěžší kalač od FiskarsuX 46 cca necelý rok. Prvotní dojem nebyl nic moc.Štípacími sekerami 1400a 2400 jsem byl, a jsem pořád, nadšen kalač mne zprvumoc nepřesvědčil. Do měkoty/SM, BO/ se"zařezával" bočními úzkými klíny a tudíž jsem používal klasický cca 30 let starý kalač klasického tvaru, který měkké dřevo větší plochou klínu štípal lépe a Fiskars jsem požíval jako kladivo. Tvrdý buk je zase na kalač s jeho dosti tupým klínem tvrdý natolik, že klasický i Fiskars kalač vyskakují. Na toto dřevo/průměr až cca 80-100cm/ jsem musel použít spirálové klíny -mám Bahca a spokojenost. K výše uvedeným kalačům jsem ještě dokoupil cca 3,5 kg noname kalač na plastové rukojeti. Tento jsme však se synem a ještě dvěma pomocníky během dopoledne roznýtovali do hřibu a počítám po ještě dvou dopolednech práce bude kaput. Pokud nyní jdu na buk- vezmu2 klíny Bahco a Fiskars kalač- nejprve jako kladivo a nakonec na roztržení. Vzhledem k plastové násadě je nižší přenos rázu do rukou /i když u dutých násad F 1400 a 2400 je tento rozdíl ve prospěch Fiskarsu ještě větší/, nemusím se bát případně zapáčit, což u starého kalače s dřevěnou násadou musím být opatrný, roznýtovávání hlavy jednoznačně nejnižší ze všech tří typů /nejhůře dopadl nový noname 3,5 kg kalač za cca 600 Kč/.Tj po prvotním trochu rozpačitém hodnocení/je zde někde na tomto portálu/ musím dát Fiskarsu opět jedničku -nikoliv s hvězdičkou jako u štípacích seker, ale s mínusem. Co se týče hmotnosti - volil jsem nejvyšší - zatím je sil dosti a kalač je od toho aby "rozebral" to co sekera nezvládne a tudíž je na místě větší kalibr.
Ivan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 169.30 (?), 15.3.2013 17:23

           Hrozně rád bych vysvětlil zmíněnou kvalitu materiálu. Ta není jenom o kvalitě oceli. Je také o jejím zpracování - hlavně kalení. Tvrdá zakalená hlava nástroje (sekera, ocelový klín, majzlík - sekáč apod. se většinou nedělá. Je totiž nebezpečná. Pokud tlučeme ocelovým kladivem nebo palicí (mají zakalenou pracovní plochu) hrozí odštípnutí kalené střepiny z nástroje a závažný úraz (třeba vyražené oko)!

           Dříve platila zásada: na ocelový klín tlouct těžkou dřevěnou palicí, na dřevěný (plastový) klín můžeme použít ocelovou

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 92.86 (?), 18.4.2013 14:32

Já na štípání kalačem nedám dopustit.Dříve jsem mněl s dřevěnou násadou, bohužel rupaj a odřou se se pod krkem..raději zme koupily s umělohmotnou násadou a  pod klínem na násadě manženta, takže krk je chráněn... mám Extol Premium..Jsem velice spokojen..Sám rubu na 1 až 2 udery metrové špalky o průměru 30 i 40 cm.Klíny vůbec nepoužívám je to ztráta času..snad jen dřevěné odřesky..prostě to co mi odlítne při bourání dřeva.bourám habr i dub i břízu.Určitě to není ve svalech ale fyzičku mít musíte a taky si špalek dobře prohlídnout a nastavit.Špalky větších průměrů..taky bez problému..věršinou je vossekám po stranách, kde není dřevo tak tvrdé a pak rupnu prostředek.Bourám dřevo sám..jinak do druhé ruky mám kladivo, které má tak 3,4 kg..  s nim si pomáhám.Kalač je pro pořádného chlapa, škoda že nevyrábějí i těžší,6,7 kilová hlava by bylo prakticky ideální pro širší špalky.Štípačku si pořídim jedině jako důchodce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 105.132 (?), 18.4.2013 18:19

... a treba si davat prestavku a obcas nabrusit... Potom to ide lepsie

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 215.11 (?), 18.4.2013 18:43

Jak se správně brousí kalač? Mám Zbirovia, a ten má místo ostří rovnou plošku, šířky cca 1,5mm (už z výroby). Neměl by být alespoň trochu nabroušen?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
habr.v - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (144) - 218.71 (?), 24.4.2013 17:23

Tady si někdo plete štípací sekeru s kalačem. Kalač se nebrousí, ten se nezasekává do špalku z uříznuté strany, aní do metrovýho polena. Ale podélně a když odskočí, tak znova a znova do stejného místa tak dlouho až poleno rupne. A 3kg kalač je k ničemu. 3kg může mít štípací sekera. Já mám po dědovy 8kg a ten svojí razancí špalek rozrazí i na první ranu. Vypadá jak palice s dlouhým nosem. Děda před 80 lety chodil na pařezí.     Míra

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 32.170 (?), 24.4.2013 18:29

Kalač se brousí.Ten ze Zbirovie se misí přebrousit aspoň flexsou nebo nechat vytáhnout od kováře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 4.7 (?), 24.4.2013 18:29

dajte foto! 8 kg, asi naozaj netreba brusit, ale lahsie naradie... tomu treba pomoct. Inak si neviem dost dobre predstavit, co sa udeje, ak 8 kg kalac odskoci...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika