Kalač



IvanHorseman - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (70) - 78.38 (?)
6.2.2012 21:36

Tak já už používám ten nejtěžší kalač od FiskarsuX 46 cca necelý rok. Prvotní dojem nebyl nic moc.Štípacími sekerami 1400a 2400 jsem byl, a jsem pořád, nadšen kalač mne zprvumoc nepřesvědčil. Do měkoty/SM, BO/ se"zařezával" bočními úzkými klíny a tudíž jsem používal klasický cca 30 let starý kalač klasického tvaru, který měkké dřevo větší plochou klínu štípal lépe a Fiskars jsem požíval jako kladivo. Tvrdý buk je zase na kalač s jeho dosti tupým klínem tvrdý natolik, že klasický i Fiskars kalač vyskakují. Na toto dřevo/průměr až cca 80-100cm/ jsem musel použít spirálové klíny -mám Bahca a spokojenost. K výše uvedeným kalačům jsem ještě dokoupil cca 3,5 kg noname kalač na plastové rukojeti. Tento jsme však se synem a ještě dvěma pomocníky během dopoledne roznýtovali do hřibu a počítám po ještě dvou dopolednech práce bude kaput. Pokud nyní jdu na buk- vezmu2 klíny Bahco a Fiskars kalač- nejprve jako kladivo a nakonec na roztržení. Vzhledem k plastové násadě je nižší přenos rázu do rukou /i když u dutých násad F 1400 a 2400 je tento rozdíl ve prospěch Fiskarsu ještě větší/, nemusím se bát případně zapáčit, což u starého kalače s dřevěnou násadou musím být opatrný, roznýtovávání hlavy jednoznačně nejnižší ze všech tří typů /nejhůře dopadl nový noname 3,5 kg kalač za cca 600 Kč/.Tj po prvotním trochu rozpačitém hodnocení/je zde někde na tomto portálu/ musím dát Fiskarsu opět jedničku -nikoliv s hvězdičkou jako u štípacích seker, ale s mínusem. Co se týče hmotnosti - volil jsem nejvyšší - zatím je sil dosti a kalač je od toho aby "rozebral" to co sekera nezvládne a tudíž je na místě větší kalibr.
Ivan

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
         
host - 51.59 (?), 7.5.2010 21:06

Zdravím, s těma dřevěnými klíny je to pravda, před dvaceti léty jsem s dědou takle štípaly polena, měli jsme je vždycky z dubového dřeva. Dnes jsem si koupil štípací sekeru Fiskars 2400 a jsem s ní velmi spokojen a snese i nějakou tu ránu palicí když už to prostě nejde. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 2.75 (?), 6.2.2012 0:32

Dobrý den,

Mám v merku dřevorubecký štípací kalač 2500 FISKARS X37 122160, máte s ním někdo zkušenosti? Nebo mi doporučíte jiný?

Předem díky za odpovědi

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
IvanHorseman - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (70) - 78.38 (?), 6.2.2012 21:36

Tak já už používám ten nejtěžší kalač od FiskarsuX 46 cca necelý rok. Prvotní dojem nebyl nic moc.Štípacími sekerami 1400a 2400 jsem byl, a jsem pořád, nadšen kalač mne zprvumoc nepřesvědčil. Do měkoty/SM, BO/ se"zařezával" bočními úzkými klíny a tudíž jsem používal klasický cca 30 let starý kalač klasického tvaru, který měkké dřevo větší plochou klínu štípal lépe a Fiskars jsem požíval jako kladivo. Tvrdý buk je zase na kalač s jeho dosti tupým klínem tvrdý natolik, že klasický i Fiskars kalač vyskakují. Na toto dřevo/průměr až cca 80-100cm/ jsem musel použít spirálové klíny -mám Bahca a spokojenost. K výše uvedeným kalačům jsem ještě dokoupil cca 3,5 kg noname kalač na plastové rukojeti. Tento jsme však se synem a ještě dvěma pomocníky během dopoledne roznýtovali do hřibu a počítám po ještě dvou dopolednech práce bude kaput. Pokud nyní jdu na buk- vezmu2 klíny Bahco a Fiskars kalač- nejprve jako kladivo a nakonec na roztržení. Vzhledem k plastové násadě je nižší přenos rázu do rukou /i když u dutých násad F 1400 a 2400 je tento rozdíl ve prospěch Fiskarsu ještě větší/, nemusím se bát případně zapáčit, což u starého kalače s dřevěnou násadou musím být opatrný, roznýtovávání hlavy jednoznačně nejnižší ze všech tří typů /nejhůře dopadl nový noname 3,5 kg kalač za cca 600 Kč/.Tj po prvotním trochu rozpačitém hodnocení/je zde někde na tomto portálu/ musím dát Fiskarsu opět jedničku -nikoliv s hvězdičkou jako u štípacích seker, ale s mínusem. Co se týče hmotnosti - volil jsem nejvyšší - zatím je sil dosti a kalač je od toho aby "rozebral" to co sekera nezvládne a tudíž je na místě větší kalibr.
Ivan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 169.30 (?), 15.3.2013 17:23

           Hrozně rád bych vysvětlil zmíněnou kvalitu materiálu. Ta není jenom o kvalitě oceli. Je také o jejím zpracování - hlavně kalení. Tvrdá zakalená hlava nástroje (sekera, ocelový klín, majzlík - sekáč apod. se většinou nedělá. Je totiž nebezpečná. Pokud tlučeme ocelovým kladivem nebo palicí (mají zakalenou pracovní plochu) hrozí odštípnutí kalené střepiny z nástroje a závažný úraz (třeba vyražené oko)!

           Dříve platila zásada: na ocelový klín tlouct těžkou dřevěnou palicí, na dřevěný (plastový) klín můžeme použít ocelovou

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 92.86 (?), 18.4.2013 14:32

Já na štípání kalačem nedám dopustit.Dříve jsem mněl s dřevěnou násadou, bohužel rupaj a odřou se se pod krkem..raději zme koupily s umělohmotnou násadou a  pod klínem na násadě manženta, takže krk je chráněn... mám Extol Premium..Jsem velice spokojen..Sám rubu na 1 až 2 udery metrové špalky o průměru 30 i 40 cm.Klíny vůbec nepoužívám je to ztráta času..snad jen dřevěné odřesky..prostě to co mi odlítne při bourání dřeva.bourám habr i dub i břízu.Určitě to není ve svalech ale fyzičku mít musíte a taky si špalek dobře prohlídnout a nastavit.Špalky větších průměrů..taky bez problému..věršinou je vossekám po stranách, kde není dřevo tak tvrdé a pak rupnu prostředek.Bourám dřevo sám..jinak do druhé ruky mám kladivo, které má tak 3,4 kg..  s nim si pomáhám.Kalač je pro pořádného chlapa, škoda že nevyrábějí i těžší,6,7 kilová hlava by bylo prakticky ideální pro širší špalky.Štípačku si pořídim jedině jako důchodce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 105.132 (?), 18.4.2013 18:19

... a treba si davat prestavku a obcas nabrusit... Potom to ide lepsie

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 215.11 (?), 18.4.2013 18:43

Jak se správně brousí kalač? Mám Zbirovia, a ten má místo ostří rovnou plošku, šířky cca 1,5mm (už z výroby). Neměl by být alespoň trochu nabroušen?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
habr.v - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (144) - 218.71 (?), 24.4.2013 17:23

Tady si někdo plete štípací sekeru s kalačem. Kalač se nebrousí, ten se nezasekává do špalku z uříznuté strany, aní do metrovýho polena. Ale podélně a když odskočí, tak znova a znova do stejného místa tak dlouho až poleno rupne. A 3kg kalač je k ničemu. 3kg může mít štípací sekera. Já mám po dědovy 8kg a ten svojí razancí špalek rozrazí i na první ranu. Vypadá jak palice s dlouhým nosem. Děda před 80 lety chodil na pařezí.     Míra

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 32.170 (?), 24.4.2013 18:29

Kalač se brousí.Ten ze Zbirovie se misí přebrousit aspoň flexsou nebo nechat vytáhnout od kováře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 4.7 (?), 24.4.2013 18:29

dajte foto! 8 kg, asi naozaj netreba brusit, ale lahsie naradie... tomu treba pomoct. Inak si neviem dost dobre predstavit, co sa udeje, ak 8 kg kalac odskoci...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika