broušení kosy



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 228.179 (?) 
16.5.2008 12:02

před lety vyšel návod na takovou naklepávačku v USS (udělej/urob si sám). Je to na principu radiálního ložiska, které otáčením kuličkama ztenčuje list kosy. Jak skvěle to funguje, to ale netuším.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 233.105 (?), 16.5.2008 12:05

Dik za odpoved, asi sa zacnem ucit naklepavat klasicky, som mechanik tak to kladivo v ruke udrzim. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 245.61 (?), 17.5.2008 9:07

Naklepat šířku 2 -4 mm na tloušťku 0,1-0,2mm - to je moc široké, ostří se bude lámat! Takhle tenký se dělá jen kraj (max. cca 1mm), dál od kraje je tloušťka větší - plynule bez schodu.   Gl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 39.3 (?), 22.5.2008 12:23

Co se týče ocelových kosišťat, tak jednu takovou kosu mám a není až zas tak těžká/ i když je fakt, že já mám metrák- jinak to vyhodnotí 40 kg žena/ a byla VYNIKAJÍCÍ na vysekávání kanalizačních stok, kde sloužila i jako opěra při lezení ve svahu 45°.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 36.36 (?), 23.5.2008 21:41

na broušení kos aji srpů sou dva tipy brousků. Po vykutí se napřed bere kamenné (tuším, že z břidlice) a až se opotřebuje ta nétenší vykutá část, kamené brósek vyměníme za karburundum. Při sečení mám brósek v nádobce kerá je pověšená na opasku, ta se menuje toulec nebo krbec.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 8.146 (?), 22.5.2008 16:24

K naklepaní kosy lze pouzit naklepávač, který je vhodný i pro neodborníka viz. foto www.kosimesnadno.cz/images/peening-jigLG.jpg

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 176.184 (?), 26.5.2008 23:14

co sa tyka kovoveho kosiska (rucky), ked je kosa dobre vyvazena, tak hadam by to nemal byt problem, ale nemam s tym skusenost, mam len drevene... dobre naklepat kosu je umenie, vedeli to nasi dedovia (vasi otcovia, som mladsi ako vy, predpokladam) :D v sucastnosti sa predavaju este rozne naradia na klepanie kosy, ale tak klasika kladivo je kladivo, ale treba to vediet (ja to neviem poriadne)... kosa sa vyklepava kazdy den (nie len z casu na cas) a ani to najlepsie brusenie nepomoze, ked nie je kosa dobre vyklepana, to je zaklad, brusi sa podla potreby, ale skutocne to vychadza tak po 10m kosenia...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 130.20 (?), 12.11.2008 7:45

Z toho, co jsem odkoukal od rodičů a známých:

  • Naklepání kosy je trochu věda, každá je jiná, ale to tu neřešíme.
  • Dobře naklepaná kosa má "vytažené" velmi tenké a citlivé ostří a o to se jedná: Je nutný velmi tvrdý a jemný kamenný brousek, nejlepší, co jsem znal, byl z tmavého kamene, asi čediče. Už jsem koupil různé výrobky, které se podobně tvářily, nebyly úplně špatné, ale nebylo to ono. Tvrdý brousek neubírá, jen rovná a vyhlazuje. Po nějaké době sečení je třeba už skutečně brousit ale jen jemným brouskem. Posléze už nezbývá nic jiného, než karborundum. Kosa se broušením zbaví dlouhého ostří - brousí se na tupější úhel. Ale pouze kosu takto dotupenou lze zase kvalitně vyklepat.
  • Kvalitní kosy podle výrobce - rakouské, jugoslávské, ruské, ale i u jednoho výrobce nikdy nejsou výrobky totožné, machři kosu vybírají, aby byla dost široká, tenká, správný tvar apod. Sám jsem měl kosy označené 1, 2, 3 a po ztupení jsem pak klepal všechny najednou.
  • Největší chybou pro neuměly je kosa delší než 60 cm.
  • Pozor na bezpečnost. Rány se špatně hojí. Nejčastější úrazy jsou při broušení, stačí špatný terén na postavení kosy.
  • Kolečkové brousiče jsou šmejd. Ničí kosu.

           Z.E.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 131.51 (?), 12.11.2008 11:57

Kamenný brousek, který neubírá, ale jen hladí byl nutný u profesionálních kosáků, co kdysi každý druhý den v létě několik hodin kosili louky. Dneska se to dělá sekačkami. Jestli dneska někdo kvůli sekání pár stovek metrů čtverečních zahrady tak čtyřikrát ročně kupuje a vybírá takový drahý kamenný brousek, tak má tu kosu tak na 100 let sekání. Úplně stačí i levná karborundový brousek nebo klidně půlka starého rozbitého jemného brusného kotouče nalezeného někde na skládce a podobné. Broušení s takovým brouskem je mnohem pohodlnější, protože je rychlejší. za cenu toho, že kosa ubývá o něco rychleji.  Jak dlouho myslíte, že potřebujete, aby ta kosa vydržela? 50 let?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 131.51 (?), 12.11.2008 11:58

upřesnění - sekání zahrady čtyřikrát ročně

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika