Světlušky 2011



host - 43.166 (?)
12.7.2011 14:19

Taky by mě zajímalo.

Poslední jednotlivce jsem v Lobezském parku viděla 7. 7. 2011, asi tři kousky (pokud to nebyl jeden, co se přemísťoval), vždycky jen jeden a za dlouhou dobu od sebe. 9. 7. 2011 jsem tam vyrazila zas a ani světýlko, i když přiznávám, že jsem to vydržela sotva čtvrt hodiny a pak to vzdala, když nikde ani zablikání. Letos už je skutečně asi po sezóně.

I když kdyby bylo konečně po dešti, mohla bych se tam zajít kouknout ještě jednou. Teď u nás ale denně vždycky večer prší, často s blesky.

Kdy asi tak běžně světlušky menší začínají létat a kdy končí, abych měla srovnání pro příští rok?

Taky by mě hrozně zajímalo, kde bych na Plzeňsku či směrem od Plzně ku Praze mohla vidět světlušky větší. Ty by měly létat celé prázdniny, že?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                  
host - 43.166 (?), 12.7.2011 14:10

Děkuji! A to jsem tam žila celé roky a nevěděla jsem o tom... A to ačkoliv jsem tolik toužila světlušky vidět... A bylo by mi stačilo jen pár kroků. Jenže jak jsem to měla vědět, když o tom nevěděl ani nikdo z mého okolí, od příbuzných po kamarády?

Rozhodně jsem moc šťastná, že už to vím! Budu to poznání šířit dál.

Závidím Vám světlušky v lese, taky bych je tam moc chtěla vidět - vy pánové ani netušíte, jak se máte, když si můžete jen tak sami vyrazit do lesa, jak máte chuť. Já buď musím škemrat u přítele, když má čas a chuť - a na noční procházky lesem je zatím rozhodně neměl, stačil mu park (a i ten jen výjimečně) -, nebo jít sama a to se odvažuju jen do nevelké a bezpečné vzdálenosti od civilizace, jako ten začátek parku (a i tak se na mě přítel i rodiče zlobí, že se courám o samotě divočinou a riskuku přepadení). Kolikrát mě už napadlo, jak bych to měla jednodušší, kdybych byla kluk. S pozorováním světlušek tedy určitě.

Ale nemám si co stěžovat, už tak jsem letos viděla zřejmě víc světlušek než mí příbuzní i známí dohromady za celý svůj život. A nehodlám s tím přestat, příští rok na ně budu číhat zas a připraveněji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 164.166 (?), 4.7.2011 22:48
V posledních dnech bylo většinou chladno a deštivo a tak jsem ani moc večer nevycházel. Z okna byly světlušky vidět sice skoro pokaždé, ale spíše jen jednotlivci. Třeba se s hlášeným oteplením ještě objeví, anebo je to už jejich letošní konec? Josef.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 43.166 (?), 12.7.2011 14:19

Taky by mě zajímalo.

Poslední jednotlivce jsem v Lobezském parku viděla 7. 7. 2011, asi tři kousky (pokud to nebyl jeden, co se přemísťoval), vždycky jen jeden a za dlouhou dobu od sebe. 9. 7. 2011 jsem tam vyrazila zas a ani světýlko, i když přiznávám, že jsem to vydržela sotva čtvrt hodiny a pak to vzdala, když nikde ani zablikání. Letos už je skutečně asi po sezóně.

I když kdyby bylo konečně po dešti, mohla bych se tam zajít kouknout ještě jednou. Teď u nás ale denně vždycky večer prší, často s blesky.

Kdy asi tak běžně světlušky menší začínají létat a kdy končí, abych měla srovnání pro příští rok?

Taky by mě hrozně zajímalo, kde bych na Plzeňsku či směrem od Plzně ku Praze mohla vidět světlušky větší. Ty by měly létat celé prázdniny, že?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 49.39 (?), 12.7.2011 20:11

Počet světlušek má stále klesající tendenci už asi týden. Před třemi - čtyřmi dny jich ještě bylo několik desítek. (Zmiňoval jsem se o tom na souběžném starším vláknu "světlušky", které svým dotazem obnovila jedna přispěvatelka). Předevčírem jsem ještě viděl 10-20 světlušek. Včera už letící ani jedinou, ale jednu na zemi - na dvorečku za domem, už tam svítí několik dnů. Zkontroluji ji i dneska.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 133.29 (?), 13.7.2011 5:50

Byla tam. Za světla ještě byla zalezlá asi ve škvíře mezi dlaždicemi, ale po setmění vylezla a svítila. A byla to larva. Proč se zabydlela zrovna, tak je mi záhadou. Jinak žádný jiný světýlko ani lítací, ani v trávě jsem neviděl. Asi je po sezóně. Začala těsně po začátku června (myslím třetího - viz začátek vlákna) a skončila asi 10. července. Třeba se ještě nějaký opozdilec objeví :-) Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
wenett - (1) - 0.34 (?), 13.7.2011 22:08

Ahoj všem,

na tuto diskusi jsem narazila náhodou, když jsem hledala informace o výskytu světlušek. Netušila jsem, že existují lidé, které toto téma zajímá. Nikdo, koho znám, totiž moje nadšení pro světlušky nesdílí. 

Už jako malá jsem si moc přála nějakou vidět. A splnilo se mi to až v dospělosti, jen pár roků zpátky.

V místě, kde žiju, se světlušky běžně nevyskytují. Proto musím za nimi vyrážet. To je trochu problém, protože sama se bojím, a tak musím shánět doprovod, což vůbec není jednoduché. Je to hroznýho přemlouvání, než někoho uprosím, aby se mnou někam jel a běhal v noci potmě po lesích. No a taky nikdy pořádně nevím, kam přesně, kde hledat.

Letos jsem se dostala ven teprve včera. Byla jsem trochu zklamaná, protože jsem viděla pouze tři světýlka, jedno v trávě a dvě proletět. Diskusi jsem pročetla, a pokud to dobře chápu, lepší už to asi nebude. Nebo je ještě nějaká šance? Minulý rok jsem měla větší štěstí, to jsem jich viděla létat asi 20 najednou. Byla to nádherná podívaná, připadala jsem si jako ve snu. Jen jsem si nezapamatovala, kdy to přesně bylo.

Strašně bych si přála vidět velké rojení, jak se tu píše, stovky vznášejících se světlušek, to musí být něco. Klidně pojedu celou republiku, stojí mi to za to. Škoda, že budu muset čekat celý rok.

Těším se na další světluškové zpravodajství.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 31.190 (?), 13.7.2011 22:20
Děkuji za Váš příspěvek. A gratuluji k Vašemu včerejšímu pozorování alespoň těch tří světlušek. Já - jak jsem psal - včera ani světýlko. Dnes, ať koukám jak koukám do mírně deštivého, ale teplého soumraku, tak nikde nic. Jenom ta larva vzadu na dvorku popolezla asi o metr dál a svítí. Ty stovky světlušek v době největšího rojení taky nejsou vidět najednou, ale když se rozhlédnu úplně kolem dokola do vzdálenosti, "kam světluška dosvítí", tedy několik desítek metrů, a když ještě k tomu se tím lesem projdu, tak jich celkově stovky mohou být. Příjemné pozorování Vám přeje Josef.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 15.7.2011 11:03

Děkuji Vám pane Josefe za příjemné povídání o světluškách. My kolem domu mále jen pole a tak nám na zahradě světlušky nelétají, jenom chroustci. Ale pod dojmem vašeho námětu jsme si koncen června s rodinou udělali večerní výlet k lesu a světlušky jsme létat viděli. Pro děti to byl zážitek a pro nás, dospěláky také. Já jsem si trochu zavzpomínal na dětství...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Bobřík - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (358) - 175.130 (?), 15.7.2011 21:31

Dobrý večer. Pepo, u nás stále nic. Šumava 764 m.n.m. Zdeněk

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 255.206 (?), 16.7.2011 9:02
Zdeňku, věřím, že i u Vás budou, když tam byly dříve. A těším se na Vaše zpravodajství. Wimpi: jsem rád, že mé příspěvky pomohly k obohacení Vaší rodiny o další pěkný zážitek a oživení vzpomínek. Josef.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika