Opatření v sadu proti suchu



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.70 (?)
2.7.2019 21:11
Súčasné počasie - vysoké teploty s priamym slnečným svitom a prúdenie horúceho vzduchu - rýchlo vyčerpávajú zásoby vody v pôde. Tieto boli po daždivom máji na slušnej úrovni (aspoň v našej oblasti to tak bolo). Momentálne je ale situácia taká, že treba výdatne zavlažovať každé 2-3 dni. Bez vlastného zdroja vody by to bol ťažko riešiteľný problém (najmä čo sa týka zeleniny a mladých stromkov). Alternatívou pri absencii vlastného zdroja vody môžu byť pre niektorých záhradkárov záchytné nádrže na dažďovú vodu, tu je ale podmienkou aby nejaké zrážky občas boli. V opačnom prípade sa záhradkár dostáva do neriešiteľnej situácie, keďže bez vody (či už prichádza "zhora" alebo "zdola") sa záhradkárčiť nedá. IH




Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
      
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 112.187 (?), 12.12.2018 9:56

Pokud by pršelo! sad

To je asi ten problém, že tu neprší. A asi nemá smysl ani říkat, že když náhodou zaprší, tak v žádném případě ne tak vydatně, že by voda z trávy někam odtékekala.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 117.245 (?), 12.12.2018 17:52

okrajově to tu zaznělo když jste tam sázel věděl jste jaké to tam je a přesto jste tam začal s jablky i odborníci se začínají přiklánět k tomu že některé lokality bude muset člověk opustit a začít jinde anebo s něčím co to snese viz. réva ty třešně no nevím ale broskve a merunky asi ne spíš višně

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 139.240 (?), 12.12.2018 18:15

1. Taková sucha tu jsou poslední 2 roky. Když jsem je sázel, s takovými extrémy jsem nepočítal. Nemluvě o tom, že tu všude kolem jabloně, slivoně, třešně, hrušně a ořešáky rostou (ale už jako vzrostlé stromy).

2. Nemáte moc pravdu - mezi suchovzdorné ovocné stromy totiž patří: hrušeň, třešeň, višeň, mandloň, meruňka, broskev, kaštanovník. A ty všechny tu mám. Navíc jen ještě jabloně, slivoně a ořešáky. Samozřejmě záleží hodně na podnoži, ale já nepěstuji stromy na slabých podnožích a těch, které vyžadují vlhko.

3. Sucho je v mnoha lokalitách. To by člověk nemohl pěstovat nic. Já je tu zasadit chtěl, protože to pokládám za mnohem vhodnější než tam někoho za dotace nechat sekat trávu.

4. Stromkům se docela daří. Já jen uvažuji do budoucna, kdyby to nezvládaly, jak jim to ulehčit a dopředu se na to připravit. Jaká bude situace v příštích letech ale nikdo nevyvěští.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.238 (?), 12.12.2018 19:03

mezi suchovzdorné ovocné stromy totiž patří: hrušeň, třešeň, višeň, mandloň, meruňka, broskev, kaštanovník.... Navíc jen ještě jabloně, slivoně a ořešáky.

A které mezi ně nepatří?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 139.240 (?), 12.12.2018 19:30

Nerozumím. Uvedl jsem stromy, které literatura udává jako suchuvzdorné, a v další větě napsal, které další tam kromě nich ještě mám...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 226.65 (?), 28.7.2019 8:38

Bude asi větší sucho. Přejít na pěstování vinné révy, ale co to bude dělat v zimě, jestli to nezmrzne. Stromy mně také schnou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
tikonik - (1) - 148.31 (?), 14.12.2019 18:18

Dobry den, jedine funkcni reseni jsou brazdy po vrstevnici alespon 20x20cm a po cele delce. Potom vse zavest drevni stepkou, ne kurou. Alespon 10 cm. Jde o to zadrzet vsechnu vodu, ktera kdy je, hlavne v zime. Stepka krasne drzi vlhkost i v zemich kde neprsi 6 mesicu. Trava stepku neproroste snadno, vysadit hluboko korenici trvalky. Nema smysl moc otalet, proste to zkuste a uvidte. Treba jen na malem kousku.

S pozdravem Tikonik

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 251.103 (?), 15.12.2019 16:07

brazdy po vrstevnici alespon 20x20cm a po cele delce

Díky za reakci, ale pokud reagujete na můj příspěvek, jasně v něm píšu, že žádná voda neodtéká. Vše se vsákne. Jak v zimě, tak i v létě při vydatnějších deštích. Ale protože téměř neprší, nemá se co vsáknout.

Pokud bych uvažoval o brázdách, které zadrží vodu déle než okolní zemina, tak pokud bych je udělal cca 10 m od sebe, bylo by na celý sad potřeba nějakých 7 m3 štěpky, což si neumím představit tu práci, která by s tím byla. Ani kam s vykopanou zeminou. A logicky 20 cm, které drží vodu, může trochu pomoct pouze půdě v nejbližším okolí, dále se nedostatne, takže to nedává smysl, leda by takové brázdy byly co 50 cm. Což by znamenalo 140(!) m3 štěpky a vykopané zeminy. A množství práce úplně mimo mou představivost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 15.12.2019 16:28

Myslím, že středně těžká zemina s určitým obsahem jílovitých částic zadržuje vodu skoro stejně dobře jako mulč nebo možná i hydrogel. V zimě skutečně může pršet/sněžit méně než v létě. Alespoň to píšou statistiky. Ale ten letní odpar je mnohonásobně silnější než zimní. Jednak z důvodu teploty vzduchu, záření a taky odpar z listů. Takže zemina je u mě na všech pozemcích vlhká do veliké hloubky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.70 (?), 2.7.2019 21:11
Súčasné počasie - vysoké teploty s priamym slnečným svitom a prúdenie horúceho vzduchu - rýchlo vyčerpávajú zásoby vody v pôde. Tieto boli po daždivom máji na slušnej úrovni (aspoň v našej oblasti to tak bolo). Momentálne je ale situácia taká, že treba výdatne zavlažovať každé 2-3 dni. Bez vlastného zdroja vody by to bol ťažko riešiteľný problém (najmä čo sa týka zeleniny a mladých stromkov). Alternatívou pri absencii vlastného zdroja vody môžu byť pre niektorých záhradkárov záchytné nádrže na dažďovú vodu, tu je ale podmienkou aby nejaké zrážky občas boli. V opačnom prípade sa záhradkár dostáva do neriešiteľnej situácie, keďže bez vody (či už prichádza "zhora" alebo "zdola") sa záhradkárčiť nedá. IH




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika