Jak se zbavit pařezu?



Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?)
5.5.2014 21:42

Motyková strana je také jako sekyra, akorát je ostří křížem, takže přeseknete tím například kořeny co jdou z bočních šikmo dolů.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4   
host - 175.102 (?), 5.5.2014 0:48, zobrazeno: 31287x

Mám uprostřed trávníku pařez, jak se ho zbavit, jak ho odstranit, aby na jeho místě mohl bez problémů růst trávník? Nějak ho vykopat, či tak? Díky. Adam

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 171.2 (?), 5.5.2014 4:48

Pane Adame, cestáři a lesáci mají na rameni traktoru velkou frézu, která je schopná pařez okousat až do země. To ale vy nemáte, tedy nezbývají než zlaté české ručičky, rýč a dobrá sekera. Znám to, likvidoval jsem řadu nesmyslně nasazených jasanů do části cesty kolem chalupy. Máte-li řetězovou pilu, riskněte ztrátu jednoho řetězu a zkustě pařez shora nařezávat i po vláknech kam až to půjde směrem k zemi. Já pak do vzniklých drážek natloukal klíny a vždy se mně podařilo kousek odkousnout. Dále jsem odhrabával boční velké kořeny, ty podložil natlučným prkýnkem abych je alespoň trochu oddělil od země a pak je přeřezal, ovšem zde se často zajede do hlíny. Moc bych nedoporučoval jakékoliv vypalování! Je to neekologické, zdlouhavé a špinavé, zasviníte si trávník i zem okolo. A je to dosti nebezpečné - totiž pomale hořící nafta těžko chytá, čmoudí a nenasává se do pařezu, zvláště je-li čerstvý. No a benzín je silná výbušnina... Fanouš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 175.102 (?), 5.5.2014 14:46

Asi to zkusím sám, jsem celkem fyzicky zdatnej, tak snad to nebude problém... Samozřejmě, že do toho nechci dávat žádné peníze, takže bagr a fréza nepřipadá v úvahu. Postačí tedy rýč a sekyra? Odstranit co nejvíce hlíny okolo, přesekat kořeny a pak sekat a sekat sekyrou a občas zkusit rýčem vyvrátit?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 5.5.2014 14:51

zkuste si najít nástroj zvaný sekeromotyka...

na vykopávání pařezů ideální kombinace toho co potřebujete z krumpáče a sekery. Kořeny sekáte buď krumpáčovou stranou nebo sekerovou stranou.

Potřebujete tedy rýč a sekeromotyku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 175.102 (?), 5.5.2014 17:17

Cchtěl bych použít co nejméně nástrojů. Jaké tedy budu potřebovat? Sekyra je jasná na pařez. Okolo na vykopání rýč? A motyku na co? Děkuji. A.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 5.5.2014 18:33

Vykopaných stromů už mám za sebou docela dost, pařez ani jeden. A ani bych nechtěl. Pokud ten pařez není jen nějaká houžvička, věřte, že budete proklínat okamžik, kdy jste se pro tento způsob odstranění pařezu rozhodl tím více, čím budete hlouběji a více pod ním. Osobně bych do toho bez motorové pily, palice a klínů nešel. Názory, že lze vykopat pařez ručně za pouhého použití krumpáče, lopaty a sekery v čase jedna hodina a podobném považuji za hollywoodské scifi. Připravte se na několikahodinovou tvrdou rachotu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 5.5.2014 21:42

Motyková strana je také jako sekyra, akorát je ostří křížem, takže přeseknete tím například kořeny co jdou z bočních šikmo dolů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 72.149 (?), 5.5.2014 15:05

Záleží na tom jak je to velký pařez. Protože asi nebyl ponechán kmen, aby bylo za co to vyvracet, tak bych doporučil ještě krumpáč a nějaký sochor. Pokud bude kůlový kořen, tak se k němu bude potřeba dostat. Vyplatí se s obrytím moc nešetřit a odkopat dále od kmene. Najít silný kořen a ten nejen přesknout, ale vysknout z něj tak 15cm. často bývá druhá řada kořenů a je třeba se k nim dostat. Pokračovat tak dál kolem dokola. Je dobré zkusit krumpáčem, nebo sochorem pařez nadzvedávat, ukáže se kde jsou další kořeny. Za hodinu bude hotovo. Pak jámu trochu vyčiostit od zbytků kořenů a zasypat.

FO

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 5.5.2014 15:21

a co tenhle? taky za hodinku?


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
pylorus - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (113) - 153.234 (?), 6.5.2014 9:03

Tenhle je libovej. Práce na několik hodin pro vetší bagr -Sám jsem trhal na pozemku celkem 4 obdobné macky 1x jasan, 2x dub, 1x javor a bezpočet menších. Po největším jasanu zbyla díra 6m v průněru a cca 2m hluboká. Mrkněte na fotky :-) 

Jasan
Jasan
Obkopání
Obkopání

"Boj s pařezem"
Měsíční krajina
Měsíční krajina
Takto vypadá místo po pařezu dnes
Takto vypadá místo po pařezu dnes
Zahrada rok poté...
Zahrada rok poté...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika