Vedro s horucou vodou - ochrana pred mrazom



host - 24.156 (?)
21.4.2017 8:34

Já mám jednoplotýnkový el.vařič, tak jsem na něj dala velký hrnec ve kterém jsem vyvařovala plinky. plný vody na desce pod merunkou jsem varic nastavila na nejslabší a bylo ráno -4st. Ted nemohu posoudit výsledek, protože i loni vypadaly malé pludky v porádku a az po týdnu bylo poznat že se nezvětšují. pak se začly scvrkávat. Ale urcitě napísu jak to dopadlo. Jestě jsem do koruny z druhé strany pověsila petroleku, kteá hoří jestě ted.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
host - 211.1 (?), 19.4.2017 12:27

Muselo by se to vyzkoušet. Něco podobného doma mám ale nemůžu regulovat výkon ventilátoru, jen topidla.  A s tím mým bych teplý vzduch rychle vyhnal nahoru, obávám se, že bych zahříval jen takový tenký válec skrze korunu. Ideální by bylo, aby ten ventilátor rotoval. No ale asi to v ten čtvrtek také u jednoho stromu zkusím...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 211.161 (?), 21.4.2017 7:38

Zkoušel jste někdo dnes v noci vodu pod stromy? (ať už teplou nebo ze studny, nebo ohřívanou na vařiči :-). Já tomu už moc nevěřím.

100 litrů vody při poklesu teploty o jeden stupeň uvolní energii cca 0,1 kWh což mi přijde strašně málo, to je tak na vyrovnání nějakého malého mrazíčku, ne toho dnešního.

100 litrů vody ohřáté doma na 50 stupňů a přinesené ven (nevím jak bych to v takovém množství ohříval a nosil) teoreticky uvolní při poklesu teploty až k 0 (pokud za noc stihne takto vychladnout) energii 5kWh.

Dnes jsem u svých meruněk topil pomocí kýblů se žhavými uhlíky ze dřeva a briket.

U jedné referenční meruňky (cca 8 letá o výšce 3m) jsem měřil teplotu. Ta byla chráněna nadstandartně - jeden kýbl, jeden zakrytý soudek pro grilování s briketami, dále teplovzdušný ventilátor o příkonu 1500 W (tedy jen ten dodal za noc energii 8*1,5 kWh). Rozmístěno rovnoměrně pod stromem. Začal jsem topit v 11 večer, ve 3 jsem do kýblů ještě přiložil pár briket. Doutnalo až do 7. Soudek či kýbl podle mě vydával energii srovnatelou (možná chvílemi i větší) než ten ventilátor. V noci kolem 3. hodiny byla teplota kolem -3,5 stupňů, v koruně jsem pak naměřil -1 stupeň. Nad ránem byla teplota taktéž zhruba o 3 stupně vyšší. Meruňky jsem asi zachránil.

Poznatky: Vezměte si dodanou energii (mnonem větší než z vody) a to, že v koruně stejně lehce mrzlo. Pozor na soudek - je potřeba zavřít veškeré nasávání vzduchu a pořádně jej zakrýt plechem - měl jsem předtím větší škvíru a najednou z toho vyšlehl plamen přímo do koruny :-) Po zavření průduchů a pořádnem přikrytí seshora v pořádku. Soudek a kýble lehce dýmily, probíhala v nich pyrolýza, tento dým také podle mě přispěl k ochraně meruněk (ochrana proti sálání tepla pryč). Bohužel také lehce foukal vítr, který mi chvílemi odnášel teplý kouř pryč. Při bezvětří by možná stačily pyrolizující kýble 2.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 21.4.2017 8:10

Samozřejmě, že nádoba s vodou nemůže fungovat, i přes teorie některých diskutujících. Energie potřebná k ohřevu je o několik řádů jinde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 24.156 (?), 21.4.2017 8:34

Já mám jednoplotýnkový el.vařič, tak jsem na něj dala velký hrnec ve kterém jsem vyvařovala plinky. plný vody na desce pod merunkou jsem varic nastavila na nejslabší a bylo ráno -4st. Ted nemohu posoudit výsledek, protože i loni vypadaly malé pludky v porádku a az po týdnu bylo poznat že se nezvětšují. pak se začly scvrkávat. Ale urcitě napísu jak to dopadlo. Jestě jsem do koruny z druhé strany pověsila petroleku, kteá hoří jestě ted.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 21.4.2017 8:49

Ani hrnec na plotýnce, ani petrolejka nemá na teplotu v koruně žádný vliv. Ono by to mohlo fungovat, kdyby strom byl opláštěn a teplo rychle neunikalo, ale takto prostě stoupá přímo vzhůro od zdroje tepla a nic neohřeje, max. ten kousek větve nad sebou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika