Vadnutí letorostů



host - 180.133 (?)
20.4.2008 15:03

No nevím

Co třeba Monilia laxa neboli moniliový úžeh.

Vítek

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 136.16 (?), 9.4.2008 12:09, zobrazeno: 28317x

Loňského léta mi na 2 roky vysazeném stromku, odrůda Kráska, uvadlo několik letorostů.Nestalo se to najednou, ale v rozmezí asi měsíce,3-4 letorosty.Pěkně jeden za druhým s pauzou několika dní.Ze dne na den se svěsily listy, jako když uschne.Ustřihl jsem to na rozvětvení.Letos se zdá že stromek přežil, má i několik květů.Co to může být?Poloha není rozhodně meruňkářská oblast,400m.n.m.,půda spíše těžká, zatravněno,cca 15 cm lepší zemi, dalších 20cm něco mezi, a pak jílovitá hlína.Při výsadbě jsem vykopal jámu tak 60x60x60.Děkuji.Pepík

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
hauser - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (383) - 113.121 (?), 12.4.2008 0:15

Vidím to jako náznak mrtvice a co se týče Vašeho stromku, moc šancí bych mu nedával. Problém bych typnul v půdě. Ač mám půdu zcela odlišnou, něco podobného se mi stalo vícekrát u jedno, dvou i tříletých stromků a to vždy, když jsem neměl čas si před výsadbou s jámou "pohrát" a připravit kvalitní zeminu na zasázení. Stříhat nebylo co, protože to chytlo celý stromek, vždy po rozvití listů. Všechny takto postižené stromky měly jedno společné, absolutně žádný růst kořenů, byly stejné jako při výsadbě. Od té doby si mix půd na sadbu pečlivě připravím a nemám problém. Také jámy již léta dělám větší.
           Zdravím

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 13.47 (?), 20.4.2008 11:14

Jedná se o tzv. mrtvici meruňky. Po očesání ovoce, všechny takto postižené letorosty odstranit a spálit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 180.133 (?), 20.4.2008 15:03

No nevím

Co třeba Monilia laxa neboli moniliový úžeh.

Vítek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
hauser - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (383) - 113.121 (?), 20.4.2008 20:04

Vzhledem k tomu, že pan Pepík píše - v létě, úžeh bych vyloučil. Ten se projevuje v tuto dobu, brzo po odkvětu, pokud meruňka vůbec kvetla, což je jediná cesta infekce.           Zdravím

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
sengge - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (281) - 114.115 (?), 4.5.2008 18:20

Loni na podzim jsme koupili chatu s velmi zanedbanou zahradou. Mám zkušenosti se zeleninou a ovocnými keři i s kytkami, ale bohužel ne s ovocnými stromy. Na zahradě je kromě jabloní taky jedna stará višeň a stará meruňka. Obě byly krásně obalené květy, ale pár dní jsme na chatě nebyli a k našemu zděšení je meruňka jakoby spálená - kvety mrtvé a hnědé a totéž u části mladých výhonků listů. Napřed jsem myslela, že strom namrzl, po detailní prohlídce jsem ale zjistila, že to bude asi něco jiného a po lustraci webu jsem usoudila, že je to moniliová spála.

Dá se s tím něco dělat? Letošní úroda je pryč, to je vcelku jasné, ale nevím, jestli jde vůbec strom zachránit. Našla jsem, že se má stříkat na začátku kvetení (to je rada pro příští rok), ale nevím, jestli udělat nějakou "první pomoc" ještě letos.

Podobně vypadá i ta višeň - je to starý nemocný strom, s klejotokem a řadou mrtvých větví. Chtěli jsme mu dát šanci, nekácet ho rovnou a počkat, jak bude vypadat na jaře, jestli pokvete, bude plodit atd.  Kupodivu krásně rozkvetl, ale i na tomhle stromě začínají větvičky zasychat podobně jako meruňce.

Poraďte prosím!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
hauser - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (383) - 113.121 (?), 4.5.2008 22:08

Dobrý večer,
pokud jste vyloučila zmrznotí, jedná se jistě o moniliový úžeh. V současné době existuje jediné řešení. Co nejrychleji odřezat vše napadené a suché. Větší řezné rány -silnější než malíček zatřete stromovým balzámem nebo latexem. I staré stromy by měly obrazit, také bych kácení odložil. Řešení pro příští rok jak vidím znáte- přípravkem Horizon do květů. Přeji ať se zadaří.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
sengge - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (281) - 114.115 (?), 4.5.2008 22:14

Kdybych měla odřezávat vše napadené, tak to bude tak 30 cm od země :-(

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hauser - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (383) - 113.121 (?), 4.5.2008 22:19

Nerozumím, myslíte ten zdravý zbytek?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sengge - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (281) - 114.115 (?), 4.5.2008 22:22

Myslela jsem, že by zbyl akorát pařez. Meruňka je napadená celá, je to velký a starý strom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?0:08
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika