Vadnutí letorostů



Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 44.124 (?)
5.5.2008 18:12

Chci jenom sdělit, že v oblasti Loun, zvláště poblíž řeky, zejména v mrazových kotlinách je takto postižena letos většina meruněk. Nejedná se o spálu nýbrž opravdu o namrznutí. Bylo velice nepříznivé jaro (začátek) kdy teploty ještě předminulý týden v noci krátkodobě dosahovaly  -4.  Přitom ve městě v zástavbě třeba vůbec nemrzlo. Letos zde vůbec nešla provádět ochrana proti mrazu zadešťováním, neboť chladných dnů (respektivě nocí) bylo tolik, že se vytvářely úplné bažiny a teploty pod bod mrazu klesaly z nenadání přestože předpověď byla plusová. Například mám broskvoně, které jsou od sebe vzdáleny několik desítek metů a jedna je obalena a druhá nemá ani plůdek, přestože se jedná o stejnou odrůdu.

Takže spálu nelze vyloučit na dálku, ale letošní mrazíky udělaly své.

           Milan Boštička

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
hauser - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (383) - 113.121 (?), 4.5.2008 22:40

Pokud na stromu není zdravé větve, pak zbývá to nejradikálnšjší řešení. V r.2001 při abnormálně silném tlaku choroby jsem odepsal některé 70-80 let staré meruňky, přesto jsem to risknul a za 2 roky některá měla přes metrák meruněk. Pravda, napadení bylo zhruba padesáti procentní, na některé i víc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sengge - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (281) - 114.115 (?), 4.5.2008 23:43

No, my to taky risknem. Já mám meruňky v jakékoliv podobě moc ráda, dáme stromu šanci - je to jediná meruňka co máme, než zasadíme nový stromek a než začne plodit, je to dlouho a dlouho a dlouho...  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 191.35 (?), 5.5.2008 6:18

Včera jsem byl okouknout pěstitele meruněk v okolí, všude to je stejné. Koncové větvičky zasychají a mají klejotok. Plůdky jsou jen místy, ne na celém stromě. Myslím, ze to spála není. Doma to mám spíš na větvích níže položených /že by mráz?/. Vloni takhle dopadlo jen pár větviček. Taky kadeřavost broskvoně je mimořádná. Já jsem stříkal, a snad OK. HK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hauser - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (383) - 113.121 (?), 5.5.2008 10:31

Klasickým průvodním jevem moniliové spály je právě to co popisujete.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 75.136 (?), 5.5.2008 12:29

Takže ořezat do zdravého, zamazat rány a za rok Horizon. Dnes cestou do práce jsem zahlédl mnoho stromů skoro mrtvých. Myslel jsem, že to je mrtvice, ale ta spíš napadá větve v plném růstu v létě. Ach jo, přežila i mrazy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sengge - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (281) - 44.168 (?), 5.5.2008 14:33

Jestli ono to právě není tím, že skoro žádné mrazy nebyly?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 44.124 (?), 5.5.2008 18:12

Chci jenom sdělit, že v oblasti Loun, zvláště poblíž řeky, zejména v mrazových kotlinách je takto postižena letos většina meruněk. Nejedná se o spálu nýbrž opravdu o namrznutí. Bylo velice nepříznivé jaro (začátek) kdy teploty ještě předminulý týden v noci krátkodobě dosahovaly  -4.  Přitom ve městě v zástavbě třeba vůbec nemrzlo. Letos zde vůbec nešla provádět ochrana proti mrazu zadešťováním, neboť chladných dnů (respektivě nocí) bylo tolik, že se vytvářely úplné bažiny a teploty pod bod mrazu klesaly z nenadání přestože předpověď byla plusová. Například mám broskvoně, které jsou od sebe vzdáleny několik desítek metů a jedna je obalena a druhá nemá ani plůdek, přestože se jedná o stejnou odrůdu.

Takže spálu nelze vyloučit na dálku, ale letošní mrazíky udělaly své.

           Milan Boštička

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 191.35 (?), 5.5.2008 18:36

Tady v HK zas tak nemrzlo, ještě jsem stříkal před květem Champoinem proti mrazu. Tohle ale napamatuji. Nějaká meruňka bude, ale nic moc. Koukal jsem na  www.srs.cz a výskyt je častý. Co to postříkat preventivně Horizonem nebo jiným azolem ještě teď, na příšrí sezónu. Samozřejmě pak i na jaře. V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
sengge - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (281) - 114.115 (?), 5.5.2008 21:21

Tak jsem podrobně meruňku prohlédla, a zdá se, že to nebude tak hrozné, jak to původně vypadalo. Ve spodní části stromu je postižená tak půlka až dvě třetiny větviček, sem tam dokonce nějaká ta meruňka zůstala, a v horní části stromu je zasažená tak třetina.

Myslím, že to je opravdu spála - sice nemám zkušenosti "na vlasntí oči", ale podle fotek na webu je to dost typické. Taky se na spálených větvičkách začíná objevovat klejotok :-(

A zjistila jsem, že zdrojem nákazy je zřejmě sousední višeň. Ta ještě kvete, ale hromadně umírají celé větve. Ta višeň byla viditelně ve špatné kondici už loni na podzim, když jsme zahradu získali. Udělali jsme chybu - měli jsme ji rovnou pokácet, ale bylo nám jí líto :-(

Ještě jsem ji postříkala Horizonem, ale nedělám si o ní moc iluzí. Když už jsem byla v tom, tak jsem ještě přece jen postříkala tu nešťastnou meruňku, i když už je odkvetlá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 189.118 (?), 6.5.2008 10:22

vadnutí letorostů, letos mi vadne u meruňky jedna větev za druhou, svěšené listy, současně se spustil u větviček kleotok. Co s tím?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika