Úroda meruněk 2019



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.69 (?)
13.7.2019 13:25
Odroda HARGRAND - momentálny stav (foto). IH




Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
                  
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.55 (?), 14.7.2019 16:36
Mimmo: Možno neuveríte, ale VP som sadil presne v r.2008, podpník marhuľový semenáč. Teda iba pred 11 rokmi. Na fotke spred 3 rokov (2016) je vpravo vzadu. Tá výška je ale do značnej miery daná spôsobom tvarovania - vzhľadom na malý priestor som strom tvaroval tak, aby bol úzky a vysoký (čo je - okrem iného - aj dôvodom prečo k tej zlomenine kostrového konára došlo). Mimochodom, na tej fotke je vľavo Hargrand na Rubire, ktorý bol sadený súčasne s VP. Rozdiel vo vzraste (daný podpníkom aj odrodou) je naozaj výrazný. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.17 (?), 22.7.2019 16:17
Veľkopavlovickú na semenáči som zasadil v r.2008, za ten čas narástla do úctyhodnej výšky 6-7 metrov, každoročne bohato zaplodila, marhule výbornej kvality. Po 11-tich rokoch sme sa teraz rozlúčili (foto 1), bude mi za ňou smutno, zvykli sme si na seba. Na rozlúčku dala ešte 150kg marhúľ, niektoré ju "prežijú" o nejakých pár mesiacov, možno rokov (foto 2,3). Asi 100kg z úrody som daroval (zvyšok sme použili na lekvár a zaváranie). Takéto kvantum marhúľ nedokážeme zužitkovať, páliť už neplánujem, vykopem aj Hargrand ktorý stojí vedľa. Predsa však asi zasadím jednu marhuľu na slabšie rastúcom podpníku, aj po konzultácii s expertom tu na fóre to pre zmenu bude zrejme vysokokvalitná odroda Bergarouge - na konzumáciu a snáď aj občasné zaváranie. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 234.65 (?), 22.7.2019 19:24

Zdravím pán Hlavatý, vašej Velkopavlovickej je škoda. Je to chuťovo vynikajúca odroda. Hargrand vám dozrieva až po Velkopavlovickej? Ako je to s odolnosťou Hargrandu na šarku u vás?      Michal

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 22.7.2019 21:58

Ja som pred pár dňami zistil, že moja asi 30 ročná VP trpí šárkou. Zatiaľ sa s ňou lúčiť neplánujem, hoci je to jej neodvratný osud. Máte vybraný už aj podpník pre Bergarouge?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.32 (?), 22.7.2019 22:20
Marek-TT: Postihnutie šárkou bol len jeden dôvod výrubu, ten hlavný bol fakt, že 1,5 metráka marhúľ z jedného stromu každý rok jednoducho nedokážeme zužitkovať. Je otrava to oberať, je otrava zháňať niekoho kto si to zoberie. Bergarouge by som chcel mať len pomerne malý strom, na konzumáciu, stačila by úroda tak za debničku. Takže podpník maximálne St.Julien alebo slabší (určite ale nie Rubiru 😉). Bude záležať na tom aká bude ponuka. Ale je to len plán, ako sa poznám, tak keď uvidím zaujímavú odrodu jablone ktorú ešte nemám, tak Bergarouge bude vo veľkom ohrození 😃. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 20.52 (?), 23.7.2019 9:58

U nás prináša VP tiež obrovskú úrodu, každoročne 200 a viac kg. Gro z toho skončí v sude, niečo sa spracuje na džem, prípadne zavarí. Na bežnú konzumáciu čerstvých plodov je tak veľký strom zbytočný. Na druhej strane, je to trochu aj o nostalgii, keďže je to jeden z dvoch posledných stromov, ktorý posadili ešte rodičia mojich rodičov. Nechcem Vám radiť, ale kvalitná marhuľa by vo Vašej záhrade určite nemala chýbať, keď už pestujete aj také exotinky ako je Asimina, či Hurmikaki.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
TomNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (356) - 7.252 (?), 24.7.2019 9:49
pan Hlavaty, zaujímavý vyber: Bergarouge.. Prečo práve táto odroda?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 24.7.2019 12:39

TomNR: Dal som si poradiť od pána Jiřího 1968, ktorý má s kôstkovinami bohaté skúsenosti a jeho odporúčaniu dôverujem. Ale už predtým som registroval pochvalné referencie na Bergarouge. V mojej "adoptívnej záhrade" mám k dispozícii Maďarskú, Veľkopavlovickú, Goldrich a Bergeron.

IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.69 (?), 13.7.2019 13:25
Odroda HARGRAND - momentálny stav (foto). IH




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
petertt - (27) - 176.68 (?), 14.7.2019 15:19

Tradičný súboj Velkopavlovická - Ananásová vyhrala (opäť) stará Ananáska na chalupe. Tento rok celkom netradične dozrela skôr ako Velkopavlovická, Veľké, sladké, šťavnaté plody plody pomerne netradičnej chute prekonali všetky očakávania. Susedia a rodina sú z nej nadšení. Obrovským sklamaním je ale VP. Prvé dozreté plody mali nahnedlú dužinu, sú úplne suché a súce iba do kompostu.Ak by som ju mal posudzovať podľa tohtoročnej úrody, tak by som sa s ňou okamžite lúčil. Chuť je na míle vzdialená tomu, čo ukázala v predošlých sezónach. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika