Učím se roubovat meruňky



host - 80.187 (?)
31.7.2022 21:14
Neujaté očko taky viditelně zaschne nebo shnije. Po škrábnutí žiletkou do štítku pod očkem je vidět mrtvé dřevo. Je to lehce rozeznatelné. V tom případě přeočkujte Forkertovým očkováním v průběhu celého podzimu. Nejlépe v září. Mimmo
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
host - 80.187 (?), 31.7.2022 21:14
Neujaté očko taky viditelně zaschne nebo shnije. Po škrábnutí žiletkou do štítku pod očkem je vidět mrtvé dřevo. Je to lehce rozeznatelné. V tom případě přeočkujte Forkertovým očkováním v průběhu celého podzimu. Nejlépe v září. Mimmo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.144 (?), 30.7.2022 20:23
Už jsme tam měli kamerunské ovce takže drátěné chráničky na kmeny ještě mám a ploty na přehrazení pro ně vymezeného prostoru také. Byla to tehdy velká investice, bohužel maso nám nikomu moc nechutnalo a ani ho na nich moc nebylo. Ty kozy budou druhý pokus jak ty peníze zúročit... Jinak se tam pásla i na volno jalovice. Ovoce mají rády jak ovce tak měla i kráva, ale polokmenům taková probírka moc neubere. Pokud jsme ovce nepřeháněli z jenoho místa na druhé a další stromy v pohodě. Za pár dnů byla tráva ani ne tak moc vypasená, ale podupaná a už jim to nešmakovalo a pozornost byla upřena více na stromy, proto bylo potřeba změnit výběh.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.144 (?), 30.7.2022 20:52
Nepochopitelně jsem to napsal. Prostě je potřeba rozdělit pastvu třeba na tři a nebo více prostorů a ta zvířata přehánět, aby měla čerstvou pastvu. Jinak krávu už bych nehtěl, i když je inteligentní a může se pást i uvázana na dlouhém vodítku. Kaza je také inteligentní, u babičky bývaly také ve chlívku uvázané. Kdyby v sadě dělali problémy každou uvážu na jiné místo, aby se nezamotaly mezi sebou a nebo do stromů a bude vymalováno. ;-) Ale musím ještě aspon dva roky počkat až budou trochu víc silnější nově vysazené stromy. A letos na podzim budu znovu, jako následek té už několikrát mnou zmíněné povodně, muset podsazovat.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
TomášV - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (57) - 12.107 (?), 7.8.2022 10:50

Byl jsem na dovolené a tak mimo diskusi. Vše jsem pročetl. Moje pokusy se prozatím nezdařily, ale příčin může být asi víc a měl bych začít z gruntu jinak. Musím eliminovat možnost, že na srůst není ani šance - tedy že například pro zavirování nebude roub (očko) přijat. Pro to by asi bylo lepší začít u jiného druhu stromů než u meruňek. Je lepší použít pro učení se roubování třešeň nebo jabloň? Bohužel mi už leta (věk) ubývají a každý rok odloženého pěstování (dokud to spolehlivěji nezvládnu) toho co mne zajímá je i otázkou zda se dočkám slušné úrody. Usadil jsem se, bydliště, až dost pozdě.

Měl bych ještě dotaz ohledně zavirování meruněk. Pročetl jsem kdeco, ale jednoznačnou odpověď nenašel. Může být zavirována i podnož mirobalán? Pokud ne, je možné že by spodní část kmene blízko podnože byla zdravá? Ptám se především proto, zda by při nezvladatelném zavirování koruny musel pryč celý strom, nebo by byla šance z uříznutého kmene (dobře zakořeněného) vypěstovat strom nový, zdravý.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1751) - 168.103 (?), 7.8.2022 11:07

myrobalán může mít také virus šarky. Prostě se nakazí. Pane Tomáši, je třeba si uvědomit, že virus nemá semeno slivoně, i myrobalánu, takže slivoň, i myrobalán, vypěstovaná z pecky virus nemá, ovšem jen do té doby než se virem nakazí. Takže když má virus šarky strom, tak má virus i podnož včetně kořenů. Chcete-li cvičit roubování, pak začněte u jabloní, máte-li tu možnost. Jinak v tuto dobu můžete zkoušet očkování, je třeba jen začít. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.144 (?), 7.8.2022 11:33
Jak už psal pan Walter, šárka se semeny nepřenáší, ale stačí aby vám na rostlinkách sála mšice, která je přenašeč a máte stromek nakažený. Musel by ste pěstovat v izovovaných pěstírnách. Měl jsem krásnou nektarinku Maria Aurelia se jmenovala, nádherné chutné plody. Pak chytla šárku a šla kvalita strašně dolů. Z pecky jsem vypěstoval semenáč až do plodnosti s téměř totožnými vlastnostmi jen velikost plodů byla menší. Dva roky po vstupu do plodnosti bylo všechno v pořádku, pak se šárkou znovu nakazila a šla vykácet. Já jsem zatím ještě nic neočkoval, mám podnože na zahadě, praží tam slunce a v ta horka by to byla možná zbytečná práce.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1751) - 168.103 (?), 7.8.2022 11:47

já také zatím ne, mám připravené podnože M9 a sháním větvičku rezistentů Bonita a Luna. Ale teď už je počasí lepší a když se naočkuje na severní stranu, nemusel by být problém. Škoda, že u příspěvků s fotografiemi trvá tak dlouho, než je provoizovatel prohlédne a zkontroluje. Mezitím se diskuze přesune jinam. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1751) - 168.103 (?), 7.8.2022 11:28

nakonec stejně budu muset sloupky a dráty mezi stromky natáhnout. Poslední 2 roky, poté, co soused konečně ve své zahradě na východ ode mě zlikvidoval 2 obrovské břízy, o průměru 80cm, které vysávaly všechny žíviny v okolí, začaly moje stromky neskutečně plodit. Některým opora nestačí a hrozí, že při dešti a větru padnou a zlomí se. Musím je už nyní podpírat, aby byly stabilnější. Jak to dopadne, když se zlomí opora, je na snímku, stromek se ulomil v podnoži těsně u země. Walter




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.144 (?), 7.8.2022 14:08
Stromečku je mi líto, já dnes znovu podpírám nejen jabloně, ale i švestky, aby se větve při silných větrech nepolámaly i s ovocem. Dnes jsem na vás myslel pane Waltře, tedy na vaše vyprávění o sklizních jablek, když jsem sledoval sklizen meruněk na Novém Zelándě. Brihádničky s žebříkama všechna čest, ale bylo vidět, že sklízejí merunky na prodej, nikoliv na jídlo... Kolik těch zrálých bylo rovnou ze stromů házeno přímo do herbicidního pásu, :-(aby pak ten zbytek mohl být naládován na výšku do velkých dřevěných kontainerů...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
TomášV - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (57) - 12.107 (?), 7.8.2022 15:31

Pane Waltere, nestačilo by vám se shora sloupků našroubovat vruty a sloupky mezi sebou ve vrcholech provázat? Tím by se spevnily všechny stromky vzájemně a dost se tak posílila odolnost proti zlomení jedince.

Když jsem sledoval videa s letním roubováním, používalo se obalení roubu alobalem jako ochrana před sluncem a vysoušením. Možná by to bylo použitelné i pro očkování ze slunné strany stromku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika