Rozkvétání meruněk v letošním roce



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?)
1.4.2015 15:03

Když to srovnám třeba s Milošem, tak jemu ty meruňky zmrznou vždycky až později. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  36,  37,  38,  39,  40  >   
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 1.4.2015 10:17

Meruňky je posledních pár let lepší (jistější) pěstovat ve vyšších než optimálních polohách.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.18 (?), 1.4.2015 10:48

Tak bych to neviděl. V těch optimálních polohách panují obecně rozhodně příznivější podmínky. Tady vidím spíš problém teplejších konců zim, kdy i v okrajových oblastech dochází k předčasnému narašení a pak většímu nebezpečí jarních mrazíků. Ale zatímco ve vyšší poloze bývá severní svah pro meruňku naprosto nevhodný, v optimální poloze jižní Moravy může severní svah naopak zapříčinit pozdější rašení a následně i únik před nižšími teplotami.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 1.4.2015 11:07

Ano, jde o to brzké narašení a kvetení. Ale vidím to tady v nějakých 370 m jsou úrody meruněk v posledních letech pravidelné narozdíl od lokalit položených o 150 m níže.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 1.4.2015 11:18

Noční mrazy příštího týdne se ještě meruněk ve vyšších polohách netýkají, ale když srovnáte meruňkové úrody třeba zde a ve vyšší poloze, tak tam jsou výsledky horší. Zřejmě proto, že tam noční mrazy řádí mnohem déle, třeba až do pozdního května, kdy už tady nemrzne. Domnívat se, že se bude vždy opakovat situace z minulé teplé zimy, kdy po ní přece jen nějaké meruňky na stromech zůstaly, je bláhové. "Studený březen v stodole ráj" a né naopak. Myslím, co se týče meruněk.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 1.4.2015 12:02

Beru "vysokou" polohu oněch třeba 370 m. Po 4 poslední roky tu jsou úrody vyšší a hlavně jistější, než v nižších polohách. Rozdíl v délce mrazů tu prakticky není. Platí to pro tuto oblast, jinak je jasné, že když vše vyjde tak jak má, tak úrody z nížinných poloh jsou o něčem jiném.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 1.4.2015 15:03

Když to srovnám třeba s Milošem, tak jemu ty meruňky zmrznou vždycky až později. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 125.72 (?), 1.4.2015 15:05

..v sobotu jdu striknout merunku championem.. Goldrich je rozkvetla ze 3/4, tak treba to bude OK.. na pondeli predpovidaj -1 u nas-zidlochovicko-tak uvidime..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
kema83 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 200.142 (?), 1.4.2015 18:30

No tak mě meruňky ještě nekvetou, ikdyž se zdálo, že už budou. Je to podivné, že pokud jsem pochopil správně, tak Vám z nižších poloh už meruňky kvetou. A přitom já se nenacházím zas v tak vysoké poloze - 240mnm a v teplé oblati Hané, posledních deset let byly průměrné teploty mezi 9 - 10 stupni celsia. Dlohodobý půměr od roku 1961 je myslím 8,5 °C. Jako na druhou stranu jsem rád, že toto nepříznivé počasí meruňky přežijí nerozkvetené. Asi u nás je jiný průběh konce zimy a jara. :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 176.161 (?), 1.4.2015 19:01

tak dneska jsem stříkal championem... ted je tu aktualne 3,5 stupne.. zidlochovicko.. uvidime, děj se vule boží.. soused má tak 10 dní před goldrich a ta nemá ani kvítek, můj Goldrich je ze2/3 rozkvetlý... jak ríkám, jestli letos zmrzne má to spočítané...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 1.4.2015 20:16

Je to "bordel", ale meruňka si holt poradit nenechá. Jsem docela překvapený, co lidí si pořídilo tuto odrůdu, jejíž květy jsou tak citlivé na jarní mrazy, jakou je právě Goldrich. A navíc tak časně kvetoucí. Na B-VA rozkvétá opravdu jako první. Na myrobalánu o něco později. Ovšem tato odrůda musí být velmi populární i v západní Evropě, když ji pěstují v blízkosti Alp společně s jinými mnohem odolnějšími meruňkami.

Goldrich
Goldrich
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  36,  37,  38,  39,  40  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika