Řez meruňky



host - 105.75 (?)
21.3.2019 21:20

Dobrý večer,

připojuji obrázky, kde jsem žlutě naznačila, jak bych Nancy sestříhla. Spodní patro bych zrušila celé, protože začíná tak 50 cm nad zemí - zdá se mi to moc nízko a také je neúplné, jedna z větví je poškozena a hned ta nad ní také. V horním patře bych nechala 3 celkem souměrné vetvičky, které bych zkrátila ve stejné výšce - podle obrázku. Terminál začíná v 85 cm nad zemí, zkrátila bych ho pod rozvětvením, to je asi 10 cm nad úrovní zkrácení horního patra. Podle horn. cedulky doroste stromek až do výšky 3,5 - 4m. Zkracovala bych asi 1/2 cm nad pupenem ven. Je to OK?

PS: dneska byl mrazíček mínus 2. Nevidím žádné poškození květů.

Děkuji za reakce. Iva

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
host - 176.18 (?), 24.1.2011 22:11

Až na to, že peckoviny se na jaře neřežou, nejdříve v době květu.     Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 220.132 (?), 1.8.2013 19:37

Dobrý den, chtěl bych vás, zahrádkáře, požádat o pomoc při výchovném řezu. Letos na jaře jsme zasadili meruňku asi na podnoži myrobalán. Vloni byla štěpována a vytvořila i předčasný obrost, který však má ostrý úhel odklonu, tedy větve rostou z kmínku příliš strmě vzhůru, a u korního hřebínku se vytlačuje kůra ven, a to jsem vyčetl, že by to stromek dělat neměl, že to pak je ta větev málo stabilní a hrozí vylomení. Jedná se o dvě postranní větvičky, zbytek byl slabý tak to bylo odstraněno. Tak mě napadlo, že bych ponechal jenom prostřední větvičku s výhonkem, který teda rostl slaběji než ty dva boční, ale vytvořil skoro kolmý, tak do 20cm dlouhý letorost a spoustu krátkého, do 10 cm obrostu. Ty dvě boční větvičky bych odstranil, ty rostly teda hezky, přírůstky přes 60cm. Pod těmi dvěma vetvemi jsou dva letorosty. Všechen ten obrost, který bych chtěl ponechat, má úhel odklonu tak 70-80°, což je zase druhý extrém asi. Myslíte, že by bylo možné z toho krátkého obrostu zapěstovat kosterní větve? Nebo to meruňka nesnese takový podivný zásah? Skoro celá kounka by tímto přišla pryč. Okolo té meruňky je docela málo místa, tak jsem uvažoval i o štíhlém vřetenu (kdesi jsem vyčetl že by to mělo být možné), ale nikdy jsem takto nepěstoval ani jabloně, natož tak meruňku, o té skoro nic nevím. Uvažuji o tom, že bych ji přesadil někam kde bude víc místa, ale zatím netuším, jestli takové místo najdu. Předtím jsme na stejném místě měli možná 5 let meruňku která asi vymrzla, prostě se na jaře neprobrala, a pak tam celý rok zůstalo po ní torzo, které ze země obrůstalo. Teď je tam tedy nová.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 105.107 (?), 20.3.2019 23:01

Prosím o radu: zasadili jsme meruňku Nancy. Chtěla bych ji hned radikálně sestříhat, avšak terminál už je vykvetlý. Můžu ji i přesto nyní radikálně ořezat?

Děkuji

Iva

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 254.68 (?), 21.3.2019 7:53
Ano, musíte.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 157.239 (?), 21.3.2019 8:04

Měla byste-ale co si představujete tím radikálně?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 105.75 (?), 21.3.2019 21:20

Dobrý večer,

připojuji obrázky, kde jsem žlutě naznačila, jak bych Nancy sestříhla. Spodní patro bych zrušila celé, protože začíná tak 50 cm nad zemí - zdá se mi to moc nízko a také je neúplné, jedna z větví je poškozena a hned ta nad ní také. V horním patře bych nechala 3 celkem souměrné vetvičky, které bych zkrátila ve stejné výšce - podle obrázku. Terminál začíná v 85 cm nad zemí, zkrátila bych ho pod rozvětvením, to je asi 10 cm nad úrovní zkrácení horního patra. Podle horn. cedulky doroste stromek až do výšky 3,5 - 4m. Zkracovala bych asi 1/2 cm nad pupenem ven. Je to OK?

PS: dneska byl mrazíček mínus 2. Nevidím žádné poškození květů.

Děkuji za reakce. Iva

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 105.75 (?), 21.3.2019 21:23

Foto meruňky Nancy připojuji.

Řez rozkvetlé meruňky Nancy
Řez rozkvetlé meruňky Nancy
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 84.3 (?), 18.3.2019 13:52

Prosím o radu začátečníkovi,

Včera jsem zasadil meruňku (dar-nedar) Maďarská, a zatím jsem jen minimálně zkrátil některé konce výhonů,
protože jsem zapochyboval, jak ji řezat (první fotka).

Spodní větve nasazené v příliš ostrých úhlech(první fotka), nahoře náznak horní korunky(druhá fotka), celkově příliš hodně větví - až se olistí, kořeny to nezvládnou.

Přestože jsou kořeny v pěkném stavu, váhám. Doporučili by jste mi. abych se vykašlal na horní korunku a udělal řez ve smyslu,
jak jsem naznačil žlutými čarami nebo je nějaké lepší varianta?
(A co s tou větví s otazníkem?).

Děkuji


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 84.3 (?), 18.3.2019 13:53

druhá fotka


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 84.3 (?), 18.3.2019 13:57

pardon, první fotka


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika