Poraďte prosím odrůdu meruňky



host - 187.216 (?)
18.7.2017 19:24

Letitá vzrostlá meruňka umí udělet parádní stín který má u nás v zahradě v letních dnech kolikrát větší cenu jak celá ůroda nebo věechy pártydeštíky ve městě.  j.c.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 160.145 (?), 18.7.2017 16:03, zobrazeno: 6325x

Dobrý den, jsme s manželem sami dva, ale chtěli bychom si na naši minizahradu nasadit alespoň jeden ovocný stromek, a to meruňku. 

Půda je spíše propustná, písčitější, poloha asi 250m nad mořem, stanoviště převážně slunné, s menší časovou přestávkou (zalévání není problém). Chtěli bychom stromek malý, jen pro vlastní potřebu, plody na buchty a marmeládu, tak že nepotřebujeme žádnou obrovskou úrodu. Máme představu o plodech sladkých, chuťově velmi dobrých. Nějaké zkušenosti v zahradničení máme, i když ne zrovna v ovocných stromcích..Není pro nás problém zalévání, stříhání a tvarování, hnojení ani další potřebné ošetřování. Místa máme málo, nechceme žádný velký vzrůstný strom, spíše něco menšího, až miniaturního..Jde nám hlavně o chuťovou kvalitu plodů. Můžete poradit nějakou dobrou odrůdu? Děkuji za odpověď. Marie

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 18.7.2017 16:36

Slunné místo s písčitější půdou 250m n.m.  - pokud nejde o mrazovou kotlinu, pak asi vhodnější poloha pro meruňku neexistuje.  Radím Velkopavlovickou na Wavitu či jiné slabé podnoži, nic lepšího není.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 160.145 (?), 18.7.2017 16:47

Dobrý den pane Vysloužile, děkuji vám za velmi rychlou odpověď. Mám ale problém... myslím, že zakoupit na podzim stromek Velkopavlovické nebude žádný problém..ale jak zjistím, na jaké podnoži je stromek naroubovaný? Roubovat s manželem neumíme a pokud kupujeme jakoukoliv květenu, tak v supermakketech, v zahradnictvích a nebo není problém zajet kamkoliv do některé ovocné školky..ale nevím, jestli se tato odrůda dá běžně koupit na výše jmenované podnoži... poradíte mi, jakým způsobem tento stromek získat? Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 18.7.2017 17:23

Na stránkách některých e-shopů májí podnož uvedenou. Někdy ne, pak Vám ji řekne prodejce na zavolání.  Pokud ji neví, pak u něj stromek nekupujte.
   Abych Vás uklidnil, vyloženě nechutné meruňky snad ani neexistují. V optimální poloze jsou lahodné všechny.

Máme představu o plodech sladkých, chuťově velmi dobrých.
Představu máte dobrou, ale takové jsou všechny. Já bych se spíš zajímal, jestli v okolí meruňky rostou. Jednak kvůli tomu, abyste poznal, zda se jim bude dařit, taky proto, abyste věděl, zda nutno volit samosprašnou odrůdu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 18.7.2017 18:18

Skoro všechny stromky na našem trhu jsou opravdu dobré. Pokud nenajdete navrhovanou kombinaci zkuste kromě Velkopavlovické např. Maďarskou nebo Orangered. Z méně vzrůstných podnoží jsou použitelné i zelená renkloda a Wangenheimova švestka. Ve vaší půdě by byla nejvhodnější meruňková podnož (např. MVA-1 až 4). Na té však bývají časem stromky větší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 160.145 (?), 18.7.2017 19:10

Když jsme dům před 11 lety kupovali, byla na zahrádce jedna meruňka, jedna broskev a několik malých jabloní- všechny stromky již přestárlé-jabloně nerodily a byly nemocné (vykáceli jsme je). Meruňka byla také velmi stará, ale neustále rodila výborné plody. Po nějakém čase odumřela polovina stromu a nakonec to dopadlo tak, že jsme ji museli pokácet a zůstala nám jen přestárlá broskev, která už také odchází a chceme ji na podzim také pokácet..stromky byly opravdu velmi staré a asi už měly odslouženo..Jestli někdo ze sousedů pěstuje meruňky nevím, máme uzavřené zahrady a nevidíme si na pozemky. Ale myslím, že by se meruňce mohlo dařit, pokud dlouhá léta plodila i ta stará..ale asi by to chtělo tu samosprašnou..mě šlo hlavně o to, kde sehnat doporučovanou odrůdu na doporučované odnoži. Rozumím spíše okrasným kytičkám, kterých mám plnou zahrádku, ale ovocným stromkům nerozumím vůbec, i když se ráda "učím" něco nového... Myslím, že by mi asi poradili v nějaké ovocné školce- dodavatelům jako je Starkl moc nevěřím, už jsem se u nich mnohokrát zklamala.. Bohužel ani nerozumím označování podnoží (např. MVA-1 až 4), jak psal příspěvek Mimmo- ale i tak děkuji za rady..:-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 18.7.2017 19:23

Nikdo nerozumí všemu, ale v dnešní době není problém - když znáte název - si informaci přečíst.
   Ani v kamenné prodejně Vám neporadí objektivně. Vždy doporučí to, co mají na skladě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 187.216 (?), 18.7.2017 19:24

Letitá vzrostlá meruňka umí udělet parádní stín který má u nás v zahradě v letních dnech kolikrát větší cenu jak celá ůroda nebo věechy pártydeštíky ve městě.  j.c.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 18.7.2017 20:25

MVA-1 až 4 nebo M-VA-1... jsou Meruňky Valtické podnožové. Jsou to pláňky s malými plody a malými peckami (často i s dvěma jádry v pecce), z kterých se typové podnože pěstují. Mám je v písečném svahu a dobře mi tam jako podnože slouží. Na štítku seriózních prodejců je pod odrůdou meruňky uvedena ve zkratce i podnož. Proto ta zkratka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
mino BA - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (149) - 178.141 (?), 18.7.2017 21:29

Viem, ze radime s novou marhulou, dovolil by som si vsak k prispevku p. Vyslouzila otazku na podnoz wavit v kombinacii s VP alebo Madarkou. Po tohtorocnom junovom zostrihu sa na Madarskej neobjavil doteraz ani milimeter noveho prirastku. Ani na kostrovych konaroch, ci trnovych vybezkoch. Uroda bola cca 7 kg skvelych plodov... Niekde na fore sa uz spominal obdobny problem. Bolo vobec vhodne takto upravovat marhulu na tomto type podpnika? Strom ma 3 roky, v minulom roku som ho nerezal, kostrove konare sa mu predlzili, ale velka cast z nich ostala vyholena bez bocneho obrastu. Dakujem.      mino BA

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika