Nejranější odrůdy meruněk



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?)
20.6.2014 23:00

No letos je to s tím vybarvováním různých odrůd nějaké popletené. Pan Mimmo má vybarvenou Vesnu (9 dní před VP), a já nemám vybarvenou ještě ani Leskoru (17 dní před VP). Orangered (-12 VP) je stejně zelený jako Veharda (-2 VP). Že je Bergeron (+7 VP) ještě jako brčál je jasné. Barboru (+4 VP) bych měl určitě taky ještě zelenou. Ještě k Radce. S vysokou násadou plodů zrála těsně po Leskoře. Při menší násadě větších plodů zraje před ní, tak jak papírově zrát má (-19 VP). 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 20.6.2014 11:18

Pro mě je prostě dnes už nemyslitelné, nemít tady tak kvalitní meruňku jakou je Radka. Pokud by se ale někdo musel rozhodovat mezi Radkou a Leskorou, tak bych doporučil Leskoru a to díky lepším pěstitelským vlastnostem. Já bych si ovšem "život bez Radky" už představit nedokázal. Ale vážně, je to opravdu "raná meruňková delikatesa". Zpočátku byla plodnost vysoká, ale v posledních letech se vlivem různých okolností ustálila na plodnosti spíše střední, což se ovšem i uvádí. Je to hlavně díky vymrzání květních pupenů. Minulý rok koncem března (-11°C) a letos zmrzly až plůdky. Ovšem u některých odrůd zmrzly všechny, ale na Radce nějaké přežily. Radku mám z Holovous a bylo mi řečeno, že je štěpovaná na jakém si zakrsle rostoucím meruňkovém semenáči. Pokud je na Radce plodů méně dokáže je dosti zajímavě zvětšit, jako teď, či minulý rok. Letos ovšem některé plody praskají ve švu a podléhají pak moniliové hnilobě. Jak jsem už prezentoval, tak Radka i přes přítomnost PPV stále vytváří plody s dokonalou meruňkovou chutí, proto jsem se s ní nedokázal nikdy rozloučit. U takto velkých plodů je to "tutovka", u přeplozeného stromu je chuť jen "velmi dobrá". Rozkvétá před Leskorou. V letošním roce mě překvapuje její vybarvení ještě před Spring Blush, či zároveň s ní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 41.143 (?), 20.6.2014 18:16

Pane Petře, Radku máte pěknú, chtěl bych se zeptat na Vehardu. Moje Veharda (když to je Veharda) se začala zvětšovať a chytá barvu není to zelené jako brčál, narozdíl od Bergeronu a Barbory.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 20.6.2014 23:00

No letos je to s tím vybarvováním různých odrůd nějaké popletené. Pan Mimmo má vybarvenou Vesnu (9 dní před VP), a já nemám vybarvenou ještě ani Leskoru (17 dní před VP). Orangered (-12 VP) je stejně zelený jako Veharda (-2 VP). Že je Bergeron (+7 VP) ještě jako brčál je jasné. Barboru (+4 VP) bych měl určitě taky ještě zelenou. Ještě k Radce. S vysokou násadou plodů zrála těsně po Leskoře. Při menší násadě větších plodů zraje před ní, tak jak papírově zrát má (-19 VP). 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
milanfiala - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1142) - 65.131 (?), 22.6.2014 12:35

Tomcot konečne začal dozrievat tento rok je to nejake pomylene.

Tomcot
Tomcot
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 22.6.2014 17:50

Krásné Tomcoty, Milane. A kdo Ti doporučil právě tuto odrůdu? Já jsem až nedávno přišel na to, že to májí být meruňky z výbornou chutí. Vlastně kdyby o nich nepsal David, tak jsem o tom vůbec nevěděl. Má i nějaké nectnosti, o kterých psal také David. Kdy má vlastně přesně zrát?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
milanfiala - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1142) - 65.131 (?), 22.6.2014 22:08

Ked som jazdil do Novych zamkov pred nimi je dedinka Tvrdošovce, miestny družtevnici tam maju sady marhul pestuju tam viac druhov medzi nimi aj Tomcot, rozhodol som sa že vyskušam tuto marhulku.Za 5 dni ju chcem okoštovat dufam že už bude zrela.Necnosti uvidim po par rokoch ake ma.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 7.18 (?), 23.6.2014 11:50

Plně potvrzuji vše co bylo napsáno. Aurora byla vybarvená 10.6., Radku jsem měl první signální a jedli jsme ji v sobotu 14.6., do 20.6. jsem osbíral všechny Leskory (nádherná plná chuť). Snažím se vyhnat malé stromky do výšky, co bylo platné, že Tsunami a Spring Blush kvetly kolem 15.3., vše zmrzlo jako malé plody. Mimo Tsunami a Gvardějskij (koupené vloni, takže nebylo co) se mi většinu nových povedlo naroubovat na vyšší semenáčky Velkopavlovické (Tomcot, Citronka, Gold Bar, Sylvercot, Sylred, Spring Blush,), takže příští rok by mělo být více k porovnání. Hodně úspěchů s rannými merunkami přeje Ivoš z Hrušovan u B.

Radka
Radka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 23.6.2014 14:22

Díky chladnějšímu počasí se dozrávání meruněk značně zpomalilo. I Radka je stále tvrdá a u ní je třeba k rozvinutí výborné chuti pořádného vyzrání. Nepatrné povolení slupky při stlačení nestačí. Nejenom já bych určitě přivítal každou fotodukumentaci s méně známými i známějšími odrůdami meruněk a nějakou snahou o porovnání. Hodně úspěchů i Vám, pane Ivoši.z Hrušovan.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 23.6.2014 20:46

...do 20.6. jsem osbíral všechny Leskory (nádherná plná chuť).

Chutnal jsem dnes také první Leskory z vrchní části druhého stromu a musím říct, že ta plná meruňková chuť mě opět tak ohromila, až mě napadlo, že by vlastně tahle jediná odrůda uspokojila všechny protřeby meruňkových příznivců. Je výborná na přímý konzum, kuchyňské zpracování, prvotřídní je i její ranost i odolnost. Pokud se přidá i vyrovnanost kvality co největšího množství plodů, tak by jediná velká Leskora na zahradě opravdu stačila. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
happy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (115) - 255.170 (?), 24.6.2014 21:25

Dobrý den, mam dotaz na zkušenější zahradkáře. Je možné, aby už dozrávala meruňka Pincot? Kupovali jsme ji na Floře v Olomouci, protože u nás na opavsku nebyla k sehnání (chtěli jsme ji z důvodů údajné vyšší mrazuvzdornosti). Dnes jsme ochutnali první 4 z cca 25 ks meruněk - kvetla krásně, ale mrazíky zbytek květů zlikvidovaly. Jsou velmi masité, sladké a šťavnaté, ale termínově se mi to nezdá. Děkuji za názory.




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika