nejaromatictejsi odruda



Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 54.114 (?)
7.7.2013 8:11

Nadmořská výška je kolem 240 m n. m., ale ta zdánlivá výhoda relativně dobré nadmořské výšky je přebita špatnými půdními podmínkami (jíl), severní expozicí a hlavně oblastí mrazové kotliny. Ale v blízkém okolí mého bydliště o 20 km dál v podhůří, kde je nějakých 370 m n. m., pěstují z meruněk takřka výhradně VP a bez problémů. Nepamatuji za posledních 10 let, že by jim tady někdy meruňky pomrzly, což se bohužel nedá říci o mé lokalitě. VP mám roubovanou na ZR.  

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 150.174 (?), 9.9.2011 20:27
Paní Zdeňko, podľa čoho máte podozrenie na šarku u Vašej marhuľe? Listy často vyzerajú zdravo, ale na šupke plodov spozorujete svetlejšie nepravideľné fľaky, nie prepadliny ako u sliviek. Najtypickejšie u šarkových marhúľ sú práve kôstky (pecky)- sú mramorované s rôznymi odtieňmi hnedej farby. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 6.7.2013 9:58

Chtělo by to ještě jednou oživit tuto zajimavou diskuzi o nejaromatičtější meruňce.Mám ji uloženou mezi oblíbenými,a stále si ji pouštím dokola,jako gramofon. Bylo by dobré v každé větší výsadbě nějakou takovou mít po ruce.Co na tom, že se člověk dočká úrody někdy jednou za pět let, když v těch ostatních nepřejících rocích mu to vynahradí odolnější sorty.

Ano, ano, ano, je vynikající a je to mrcha opadavá. Někdy nechá jen pár plodů - to aby člověk věděl, o co přišel!...host - xxx.xxx.152.34...díky za velmi krátké a výstižné subjektívní hodnocení Lealy.

Já bohužel nemohu mít větší výsadbu a v ní třeba VP, proto budu muset vzít za vděk třeba o trochu odolnějšímu Goldrichu, o němž se tady v minulosti pěkně vyjádřil npř. pan Juraj Kafka.

Mezi ty s lepší chutí lze taky zařadit Karolu i Bergeron.Pak tady někdy v minulosti zazněla zmínka o odrůdě Bergerac, ale už zanikla, a odrůda nikde není k mání.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10078) - 70.240 (?), 6.7.2013 11:12

Pro mě je nositelkou té nejdokonalejší meruňkové chuti odrůda s názvem Velkopavlovická. Její plody jsou vyvrcholením meruňkové sezóny. V jejím stínu zůstávají všechny odrůdy zrající před ní i po ní. Prozatím. Pokud vymrzne v květu, tak ji může částečně za příznivého počasí zastoupit Bergeron. Tedy v roce kdy VP nepřináší úrodu bych hodnotil jako nejpovedenější meruňkovou chuť u odrůdy Bergeron.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 54.114 (?), 6.7.2013 20:57

Souhlas s Petrem - "vépéčko" je (zatím) nepřekonané. Musel jsem si jí před třemi roky stůj co stůj pořídit, i když mé podmínky v kombinaci s jejími nároky nejsou ideální.

Ale zajímala by mě např. chuť některých starších, dnes už málo pěstovaných odrůd - co třeba Bohutická?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 6.7.2013 21:25

Ano, ano, ano tak to je už druhý hlas pro pěstování VP v népříliš ideální poloze.Misky vah se u mě povážlivě přiklánějí od Goldrichu na stranu VP.Kor když je o trochu méně náchylná strupům, než jiné, jak už uvedl pan P z P.V jaké nadmořské výšce ji pěstujete???No myslím nejen pana Mikeše ale i ostatní pěstitelé, protože u pana Petra z Pardubic je pozemek asi v 230 mnm.Zajímalo by mě, jak vysoko lze ještě počítat s nějakou úrodou u náchylnější VP, a zda je to tak nepřekonatelný problém to nestejnoměrné dozrávání v horší poloze, protože hospodařím v 420mnm.Zda bych u mě s absencí jarních mrazíků mohl čekat kvalitní úrodu.Zřejmě asi nemá cenu tuto kvalitu nahrazovat podobnými-Marlen, Svatava,Minaret.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 88.61 (?), 6.7.2013 22:19

Moje poloha je 480m n.m.,,ale je to sadařská oblast (Chelčicko). Mám VP, Harlayne, Bergeron, Sweet Red, Spring Blush. Letos se od všech dočkám úrody - od několika až po destítky kusů. Jedná se o mladé stromy od 3. do 7.let. Až na Bergeron (myrobalán) jsou ostatní na slivoňových podnožích (S.Julien, WaxVa). Jinak jednu VP a Karolu (obě na myrobalánu) jsem po asi 8.letech pohřbil (monilioza).Úrodu měly asi 4x.

Lucas

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10078) - 184.146 (?), 6.7.2013 22:30

Myslím, že jsme to tady už jednou probírali. Teď tady Kutinu po ruce nemám, ale mám dojem, že se tam uvádí jméno Bohutická jako synonymum pro VP. Jinde jsou to ale dvě různé odrůdy.

Jinak mám dojem, že Marlen kdysi "rozčílila" Mirka, ale já jsem si ji stejně pořídil na vyzkoušení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 54.114 (?), 7.7.2013 8:11

Nadmořská výška je kolem 240 m n. m., ale ta zdánlivá výhoda relativně dobré nadmořské výšky je přebita špatnými půdními podmínkami (jíl), severní expozicí a hlavně oblastí mrazové kotliny. Ale v blízkém okolí mého bydliště o 20 km dál v podhůří, kde je nějakých 370 m n. m., pěstují z meruněk takřka výhradně VP a bez problémů. Nepamatuji za posledních 10 let, že by jim tady někdy meruňky pomrzly, což se bohužel nedá říci o mé lokalitě. VP mám roubovanou na ZR.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10078) - 184.146 (?), 7.7.2013 10:42

Ani minulý rok 10.4., pane Mikeši? Popřípadě 18.5.?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 54.114 (?), 7.7.2013 20:39

Meruňky jsem loni sbíral po deštích na chodníku cestou do práce - takže byly. Ani na Moravě (Ořechov), což je tedy příznivá pěstitelská oblast, byla u kamaráda úroda veliká, ale o kousek dál nebylo nic. To je asi ten paradox chladnějších poloh (jako letos, kdy mně vymrzla část narašených pupenů a tady byly ještě v hlubokém spánku) a mikrolokalit v rámci jedné oblasti, navíc tady ty VP mají v zahradách u domů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika