Mráz - malé plůdky meruněk



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 30.232 (?)
21.4.2019 19:18

Zmrzlí mužové nechodí v dubnu. Alespoň na Vysočině ne. Tady je VP jen na ozdobu. V květu je skutečně impozantní. Navíc je to třeba i opylovač. Mrazuvzdorné meruňky jsou jistější. I ten Goldrich vydrží o trochu víc než VP.

Jen pro zajímavost: na balkánské zahradě prý dnes ráno bylo +1,7ºC, přestože předpověď říkala +4. Tam by mě ty plůdky moc mrzely. Mají až 28 mm. Osmdesát kilometrů od zahrady je tam na horách prý ještě 140 cm sněhu. Někdo bude mít ještě kvalitní vodu na zálivku. Té odsolené vody, o které tu byla řeč, bych se nerad dožil. Bez ohledu na náklady, nic v tom prý nechce růst. Některé ionty chybí, jiné přebývají a půda se ničí.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  16,  17,  18,  19   
                     
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 26.4.2016 19:32

Nevěřím,-3 nevydrží ani švestky, u nás bylo -2,8 meruňy jsou spálené z 99%.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 45.252 (?), 26.4.2016 19:44

Malé plůdky meruněk do 0,5cm ještě schované v tom kalichu po květu zatím opravdu na stromě drží a do i na silný dotyk nespadnou. Odrůdy VP a Bergeron. Dnes ráno v 5.30hod tady opravdu bylo v 5M  -3C a v přízemí ještě méně. Ostatně to potvrzují plošně spálené ořechy od 0,5M nad zemí až do výšky komplet zčernalé výhony.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.114 (?), 26.4.2016 20:37

Tak ony hned spadnout nemusí, směrodatné je, jestli jsou plůdky světle zelené nebo tmavé (nemusí být už černé). Zmrzlé švestky mi také zatím na stromě drží, broskve přežily (Harbinger, Harbrite), třešně a višně kupodivu také. Kolik bylo nad ránem nevím, ale o půlnoci bylo -1.5. Zmrzlo i psí víno na jižní stěně domu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.49 (?), 19.4.2019 11:12

Byl jsem se podívat na meruňky, a oproti prvním optimistických výhledům hned po mrazu to teď nevypadá moc dobře. Krátkodobě bylo na Hlučínsku v 240mnm nad ránem -2,3°C podle čidla teploměru, pod vzrostlými stromy bylo -1°C,, jednalo se tedy o následky,, vyzařovacího mrazu".

Velkopavlovické pomrzlo asi 98% plodů i 3m nad zemí a to měla pod sebou 2kW topení. Leskora opět potvrdila citlivost na mráz na úrovni VP, ač jde o odrůdu údajně odolnější, každoročně citlivost je jako u VP, jedinou výhodou je větší násada plodů, jinak pomrzlo asi 95%. no

Bergeron zatím malý stromek se jeví odolnější, spáleno asi 70%.yes

Doufám že na jihu moravy úroda bude, zase nakoupím. laugh MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10078) - 70.240 (?), 19.4.2019 14:15

Zdravím, kolego chytráku MH (konvalinkasmiley). Sluníčko nám pěkně svítí, viďte, alespoň nebudou moneliózy. smiley Akorát ten mráz Vás při tom sluníčku nad ránem doběhl. Asi Vám budu muset nějaké ty meruňky poslat, jestli všechno do té doby než uzrajou, neuschne. Co já jsem tak koukal, tak předběžně vymrzla slavná Pinkcot, částečně Ninfa a falešná Rubista, což bude podle Jiřina, taky nějaká extrémně raná a choulostivá "italka". U VP se žádná mrazová probírka nejeví a jinde taky ne. Máte pravdu, že monilióza by si ráda zařádila, stejně jako kadeřavost. Sem tam se něco najde i teď v tom dubnovým hicu. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.49 (?), 19.4.2019 18:05

Broskve vypadají v pořádku, kadeřavost není, na jaře dostaly klasiku 2x kuprikol. Nějaké meruňky na stromech zůstaly, takže úplně o tradiční pěstování meruňkového dřeva jistě nepůjde. laugh

Jen až slunko svítí, ať se práší, na jihu evropy jsou daleko větší sucha, holt zavlažují, budeme taky.

A že monelióza má ráda vymrzlé meruňky, to je pro ní hostina jakou svět neviděl cheeky, nemá ji čím zapít potvůrka. cool MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 30.232 (?), 21.4.2019 16:58

Prohlížel jsem plůdky meruněk na Vysočině několik dní po mírném mrazu (asi -1,5ºC). V 520 m. n. m. Goldrich - většina zelené, Leala a Leskora také. Některé plůdky odpadly při dotyku a byly hnědé. V 480 m. n. m. Bergeron, Leala, Leskora, Veharda a pláňka MVA-1 - vypadají v pořádku. Velkopavlovická: 95% zmrzlé plůdky (hnědé), nové květy na vrcholu stromu rozkvetly až po mrazu. Ty zmrznou později jako každý rok.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10078) - 196.17 (?), 21.4.2019 18:48

Ty zmrznou později jako každý rok.

Tak říkáš, Mimmo, že budeme ještě "vítat" nějakého toho "mrázka"? Tam u Vás je to zřejmě nějaká lepší lokalita, než mají ostatní. Sleduju hlavně tu Leskoru, která leckde nepřesvědčila, ale u mě je hodně spolehlivá. "Cvrnkající" plůdky (co odlítly), se taky občas najdou, ale u jiných sort. Mrazová probírká u velkých stromů veškerá žádná. VP obalená.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 30.232 (?), 21.4.2019 19:18

Zmrzlí mužové nechodí v dubnu. Alespoň na Vysočině ne. Tady je VP jen na ozdobu. V květu je skutečně impozantní. Navíc je to třeba i opylovač. Mrazuvzdorné meruňky jsou jistější. I ten Goldrich vydrží o trochu víc než VP.

Jen pro zajímavost: na balkánské zahradě prý dnes ráno bylo +1,7ºC, přestože předpověď říkala +4. Tam by mě ty plůdky moc mrzely. Mají až 28 mm. Osmdesát kilometrů od zahrady je tam na horách prý ještě 140 cm sněhu. Někdo bude mít ještě kvalitní vodu na zálivku. Té odsolené vody, o které tu byla řeč, bych se nerad dožil. Bez ohledu na náklady, nic v tom prý nechce růst. Některé ionty chybí, jiné přebývají a půda se ničí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10078) - 196.17 (?), 21.4.2019 20:17

A kde o tom byla řeč, nevíš Mimmo? Zadal jsem do vyhledávání název toho vlákna, ale nějak přestalo existovat. Já tu odsolenou vodu tak trochu znám, ale jen na pití, jak v ní co roste, nevím. Člověk si zřejmě časem zvykne, ale zpočátku bývají zažívací potíže. 1,7°C je luxusní teplota. V tuhle chvíli se nějaké pozdější mrazy zdají jako science-fiction, no a když budou, tak to budeme řešit s nadhledem jako ten D.N. smiley A ten sníh na horách? Co z něho máme, když odteče v tom Dunaji do moře, jak jsi o tom psal. Nebo v Labi a jinde. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  16,  17,  18,  19   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika