Mráz



kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 59.198 (?)
18.4.2017 18:33

To zabalenie stromkov môže mať ale význam len, ak bude netkanka až k zemi, odkiaľ by sa to mohlo trošku zohrievať. Zemina pod stromčekom by mala byť bez porastu (pokopaná) a aj zavlažená. Netkanka iba v korune nemá zmysel, lebo tam teplo same od seba nevznikne - akurát sa vetrom olámu kvietky a plôdiky. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
                     
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 59.198 (?), 18.4.2017 18:33

To zabalenie stromkov môže mať ale význam len, ak bude netkanka až k zemi, odkiaľ by sa to mohlo trošku zohrievať. Zemina pod stromčekom by mala byť bez porastu (pokopaná) a aj zavlažená. Netkanka iba v korune nemá zmysel, lebo tam teplo same od seba nevznikne - akurát sa vetrom olámu kvietky a plôdiky. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 24.156 (?), 18.4.2017 19:43

Právě jsem se vrátila zmrzlá ze zahrady. Obalila jsem na každém stromlku aspon jednu větev. Netkankou. Dnes hrozí jen -1, tak uvidím.ve čtvrtek bude asi-3 tak ještě mezi větve pod tu netkanku dám zahřívátko pro lyžaře, které sálá teplo asi 6h. Je to takový malý sáček.i

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 240.197 (?), 18.4.2017 19:47

Kamo, presne tak, konečne to niekto jednoducho a zrozumiteľne vysvetlil. Balenie koruny bez zdroja tepla proste nemá zmysel, stromček si sám teplo nevytvára. Takže jedine stan aby teplo naakumulované v pôde "vykurovalo" ten stan. Preto zakrytie jahôd a zemiakov funguje perfektne a zabalenie koruny je nanič.

Ja chcem vyslúšať ako zdroj tepla sud s vodou postavený pod stromom. Čím neskôr večer tam napustiť vodu zo studne. Tá má 15 stupňov, čiže by mala vyžarovať teplo až do rána. Či to pomôže, netuším. Teoreticky by mohlo, ale musím to odskúšať.

Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 18.4.2017 19:57

Hmm, tak to máte studnu někde vedle termálního pramene, teplota vody v mé studni je i v parném létě max 5°C.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 240.197 (?), 18.4.2017 20:13

Termálny prameň to zrovna nie je, ale teplota vody je celoročne 14-15 stupňov. Je to vŕtaná studňa, vodu beriem z hĺbky 25 m, pod 9 m je už teplota celoročne konštantná.

Ešte k tomu baleniu korún do netkanej. Pri slabom mraze, ktorý trvá pár hodín nadránom, by to fungovať mohlo, lebo aj drevná hmota hrubších konárov má naakumolované určité množstvo tepla. Ale pri silnejšom mraze je to strata času.

Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 211.82 (?), 18.4.2017 22:02

S tou vodou mě napadlo použít nějaké ponorné topné tělěso do bečky pod umístěné stromem, které by vodu celou noc ohřívalo. Cena za elektřinu bude rozhodně nižší než cena protimrazové svíce.

Na zkoušku tam teď u jednoho stromu hodím ponorné čerpadlo, které bude honit vodu v rámci bečky a vyprodukované teplo předá do vody.

Ale chtěl bych sehnat něco dostupného, bezpečného o výkonu do 1kW. Klasické topné spirály na ohřátí vody místo konvice jsou k ničemu, když to spadne do vody a vyletí pojistka, můžete přístroj vyhodit, protože nejde rozebrat. Ohřívače do jezírka jsou nehorázně drahé. Dále jsem našel ponorný ohřívač - dejte do googlu "PONORNÝ OHŘÍVAČ VODY 750W" od Nadety, ten je sice levnější, ale pořád se mi za něj nechce dávat 800,- Pak jsou docela levné (150,- Kč) topné spirály na ohřev vody v autě, ale výkon jen 200W a jen na 12V. Nemá někdo tip na něco elegantního, cenově dostupného a výkonem obstojného?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 14.170 (?), 18.4.2017 22:16

Jako bezpečný zdroj tepla bude ideální žárovka. Samozřejmě v suchu.

Strom bych zakryl netkankou a do koruny bych pověsil žárovku. Mohla by stačit 40w. Ideálně by se to spínalo termostatem, aby se k tomu nemuselo v noci vstávat.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 240.197 (?), 18.4.2017 22:56

Pri dostatočne veľkom objeme vody (dajme tomu 200 l sud) by to mohlo pomôcť aj bez ohrevu. Voda má veľkú tepelnú kapacitu a v takom objeme je kvantum energie. Ale pri silnom mraze to asi stačiť nebude. U nás to bude na hrane, takže aj tá neohrievaná studničná voda by mohla zachrániť aspoň plody na dolných konároch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 211.1 (?), 19.4.2017 6:10

Pokud budete tento experiment s vaší studniční vodou dělat, máte možnost jak změřit teplotu v koruně stromu a mimo ni? (nejlépe asi nad ránem kdy bývá největší zima) - jestli to má opravdu nějaký význam.

Našel jsem konečně něco cenově dostupného a bezpečného - ponorný ohřívač do akvária 300W za 180,- Kč. Takže můj předpoklad zase je použít 2 menší bečky - 2 x 80l (aby byla pokryta větší plocha pod stromem) a do každé ohřívač. Pokud by se osvědčilo, je to jednorázová investice a můžu používat každý rok. Ale bohužel než by mi testovací ohřívače z internetu dorazily, bude po mrazech - tak to vyzkouším asi až příští rok - proto budu rád pokud uvedete jestli pomohl váš 200l sud.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 128.19 (?), 19.4.2017 17:00

Na takéto meranie teploty bohužiaľ nie som zariadený, záhradu mám 6 km od miesta bydliska. Ale výsledok experimentu sem určite napíšem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika