Monilióza



host - 225.223 (?)
12.8.2019 8:51

Dobrý den, letos jsem zjistila, že mám téměř celou zahradu zamořenou moniliozou (třešně, líska, švestky, jablka letní i podzimní). Poradíte, co s tím? Nikdy jsem zatím chemicky neošetřovala, myslíte, že to pomůže? Mám stříkat vždy při kvetení daného ovoce nebo stačí jednou a všechno? Obávám se, jestli to ještě pomůže (zamoření je veliké!). Za každou radu moc děkuji.  

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
               
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 191.35 (?), 10.4.2011 21:12

Pokud se jabloně ošetřují proti padlí a strupovitosti, tak monilióza má menší šanci se uchytit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 13.4.2011 21:30

V oblastech, kde je silný tlak moniliozy, tedy v těch chladnějších, a např. v podmínkách loňského jara (deštivo a chladno) jsou už nutné 3 fungicidní ošetření v době květu. Na začátku květu nejlépe některý kontaktní přípravek např. s úč. látkou prochloraz, v plném květu nějaký triazolový nebo strobirulinový přípravek a na konci květu doporučuji přípravek Teldor. Tam, kde je třeba ošetřovat i plody proti moniliové hnilobě opět doporučuji Teldor, protože má velmi krátkou ochrannou lhůtu (3 dny).

Po těchto ošetření by neměl být s monilií laxa žádný problém.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 94.122 (?), 13.4.2011 22:16

Konečně. Díky, pane Vinšálku, za info, který z přípravků je vhodný proti moniliové hnilobě plodů. Na všech diskuzích zde zatím bylo jen nakousnuto otázkou a bohužel nedopovězeno. Já loni stříkala Horizon i na plůdky, ale hniloba byla (na dvou starších meruňkách) v míře větší než obvyklé. Letos bude mít tedy Teldor u nás premiéru, myslíte, že by pomohl i na jabloních? Elena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 14.4.2011 21:59

Do jabloní není Teldor povolen a také nevidím smysl ho zde použít. Teldor je fungicid proti botrytidě (plísni šedé) na vinné révě, jahodách a malinách.

Dále působí proti moniliové spále a hnilobě u peckovin. Pokud máte problém s moniliovou hnilobou plodů, použijte asi 2-3 týdny před přepokládanou dobou sklizně Horizon a asi po 7dnech aplikujte Teldor. Teldor se také aplikuje při poškození plodů popraskáním, krupobitím, nebo zvýšeném pobodání plodů hmyzem.

Důležité je také upozornit, že Teldor by se neměl použít během jedné vegetace více než 2x, kvůli vzniku rezistence houby na jeho účinnou látku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 94.122 (?), 14.4.2011 23:02

Děkuji za upřesňující informace. Na jabloních jsem zamýšlela proto, že Kalvil bílý a Šampaňská reneta jsou na moniliovou (?) hnilobu docela náchylní - jablka bez poškození nebo strupovitosti a přesto již na stromě zahnívají. Těch Šampaňských zůstane nakonec dostatek, ale štve mě to. Díky. Elena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 225.223 (?), 12.8.2019 8:51

Dobrý den, letos jsem zjistila, že mám téměř celou zahradu zamořenou moniliozou (třešně, líska, švestky, jablka letní i podzimní). Poradíte, co s tím? Nikdy jsem zatím chemicky neošetřovala, myslíte, že to pomůže? Mám stříkat vždy při kvetení daného ovoce nebo stačí jednou a všechno? Obávám se, jestli to ještě pomůže (zamoření je veliké!). Za každou radu moc děkuji.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika