Moniliový úžeh a moniliová hniloba peckovin v roce 2015



host - 9.129 (?)
5.5.2017 1:55

Lidé to svádějí na mráz.

Jo, mráz, skřítci, polednice... Mému strýci kompletně odešla meruňka 15-20 let, že prý "vono to dýl nevydrží, tak kolem patnácti let a pak nějak uschnou..." To bylo "všechno víme, všechno známe, a když jsem jim vysvětloval co je to moniliový úžeh a jak funguje, tak se nestačili divit.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  41,  42,  43,  44,  45  >   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 4.5.2017 10:40

Není třeba jezdit do Chomutova, pane Mikeši, takhle vypadá sousedova Velkopavlovická, tedy obě dvě. Ani jednou neošetřené. Včera jsem šel kolem jedné zahrady s ovocnými stromy a byla tam podobná meruňka. Stařeček vůbec nevěděl, že se ty meruňky musí chemicky ošetřovat, přitom to byl dlouholetý pěstitel. Na Monilinia laxa na meruňkách už jsem zvyklý, ale to napadení u broskvoní je znepokojující. Na stromech je stále mnoho suchých moniliózních květů. Dával jsem Signum, Zato, Horizon, Talent, ale příště je třeba provést první postřik na začátku kvetení, stejně jako u meruněk.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 4.5.2017 10:48

napadení u broskvoní je znepokojující. Na stromech je stále mnoho suchých moniliózních květů.

Nemohou být ty květy jednoduše zmrzlé?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 187.216 (?), 4.5.2017 10:51

Ajajajjaj...

smutná fotka... j.c.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 4.5.2017 11:01

Mohou, ale povadlých výhonů přibývá, takže bych spíše typoval na monilii.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.84 (?), 4.5.2017 12:33

Podobné moniliózní příznaky jsem zaznamenal i u žlutoplodé ryngle (Oulinská?, Ontario?, Washington?...). dvě malé větve s povadlými odumírajícími listy. O víkendu na to kouknu podrobněji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 4.5.2017 14:54

Ze slivoní mám monili na Topgigantu. Samozřejmě, že i zmrzlých květů je na broskvoních dost. Že do středoevropského prostoru nepatří meruňka Pinkcot psal Martin ze Slovenska, ale ještě horší je to s odolností proti mrazu u pranýřovaných kalifornských broskvoní odrůd typu Royal Glory. Jestli na nich najdu nějaký plod tak to bude zázrak. Hlavně na samotných Royal Glory. Mám dvě. U slivoní jsem si úžeh hlídal hlavně na Toptaste. Špatně opylená, nebo zmrzlá vypadá i Hanita. Plandavé světle zelené až žluté stopky nevěstí nic dobrého. Ale na wangenheimu Hanita moc neroste, takže alespoň trochu bez plodů oživne. Taková Haganta vypadá úplně jinak. Tam bude opylené a nezmrzlé skoro všechno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.131 (?), 4.5.2017 15:16

Myslím, že rozdíly v mrazovém postižení jednotlivých odrůd budou dány víc různou dobou kvetení než odlišnou mrazuodolností.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 4.5.2017 16:25

Nevšiml jsem si, že by Royal Glory kvetla výrazně dříve nebo později.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 9.129 (?), 5.5.2017 1:55

Lidé to svádějí na mráz.

Jo, mráz, skřítci, polednice... Mému strýci kompletně odešla meruňka 15-20 let, že prý "vono to dýl nevydrží, tak kolem patnácti let a pak nějak uschnou..." To bylo "všechno víme, všechno známe, a když jsem jim vysvětloval co je to moniliový úžeh a jak funguje, tak se nestačili divit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 5.5.2017 8:05

Co se dá dělat, počasí neporučíme. Nepříjemně překvapily hlavně ty broskvoně. Zanedbatelné u nich to napadení rozhodně není, u meruněk už jsme si zvykli. 

monilie - slivoň
monilie - slivoň
monilie - slivoň
monilie - slivoň
monilie - broskvoň
monilie - broskvoň
monilie - broskvoň
monilie - broskvoň
monilie - meruňka
monilie - meruňka
monilie - meruňka
monilie - meruňka
monilie - meruňka
monilie - meruňka
monilie - meruňka
monilie - meruňka
monilie - broskvoň
monilie - broskvoň
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  41,  42,  43,  44,  45  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika