Moniliový úžeh a hniloba peckovin 2018



driver240 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 56.93 (?)
18.4.2018 22:55

Mě je taktéž 38 let a jako začátečník se stále učím. Na mravence v duté hrušni jsem loni vyzkoušel všechny jedy(vhodné spíš na mraveniště než na mravence rozlezlé po celém stromě s hnízdem Bůh ví kde) až částečně zabraly lepicí pásky či chemstop. Nakonec zabarikádovanou dutinu stejně obnovili a byl jsem na začátku a ten přilepený pták na chemstop asi též moc šťastný nebyl. Nakonec mi prdly nervy a v noci vše viditelné mravenečstvo postříkal čím jsem měl - tj. odmašťovač na brzdy. Nevím jak/proč, ale všichni byli mrtví ihned!!!  Co na to strom nevím, roste pěkně a mravence to na čas zastavilo. Včerejší kontrola = opět mravenčí dálnice po celém stromě.

Včera jsem dolepil oboustrannou pásku na všechny nově zasazené stromy (jen mi prorašilo 5 poupat, už tam jsou mravenci a totálně ztočené listy) a na staré taktéž. Vylepil jsem i pokusně bílé polepové desky na pilatku s obavami, ať se mi tam nepřilepí opylovači, kterých nevím proč moc není??? Výsledek? Na deskách zcela nic, za to na průhledných skoro neviditelných páskách po obvodech stromu mraky much a z toho 50 % včelek samotářek, mých jediných opylovačů!!! Myslel jsem, že mě trefí. Jak do budoucna? Nevím. Asi počkat až po odkvětu či lepit tenčí pásky.

Meruňky jsem bohužel stihnul postříkat jen jednou před květem, tak věřím v dobré počasí, že se monilia nerozjede. Kdysi jsem zasadil meruňky a o monilii nic nevěděl, na 2 ze 3 meruněk co narostlo, to uschlo. Do dnes to ještě po 2 letech rozdýchavají.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8   
                     
driver240 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 56.93 (?), 18.4.2018 22:55

Mě je taktéž 38 let a jako začátečník se stále učím. Na mravence v duté hrušni jsem loni vyzkoušel všechny jedy(vhodné spíš na mraveniště než na mravence rozlezlé po celém stromě s hnízdem Bůh ví kde) až částečně zabraly lepicí pásky či chemstop. Nakonec zabarikádovanou dutinu stejně obnovili a byl jsem na začátku a ten přilepený pták na chemstop asi též moc šťastný nebyl. Nakonec mi prdly nervy a v noci vše viditelné mravenečstvo postříkal čím jsem měl - tj. odmašťovač na brzdy. Nevím jak/proč, ale všichni byli mrtví ihned!!!  Co na to strom nevím, roste pěkně a mravence to na čas zastavilo. Včerejší kontrola = opět mravenčí dálnice po celém stromě.

Včera jsem dolepil oboustrannou pásku na všechny nově zasazené stromy (jen mi prorašilo 5 poupat, už tam jsou mravenci a totálně ztočené listy) a na staré taktéž. Vylepil jsem i pokusně bílé polepové desky na pilatku s obavami, ať se mi tam nepřilepí opylovači, kterých nevím proč moc není??? Výsledek? Na deskách zcela nic, za to na průhledných skoro neviditelných páskách po obvodech stromu mraky much a z toho 50 % včelek samotářek, mých jediných opylovačů!!! Myslel jsem, že mě trefí. Jak do budoucna? Nevím. Asi počkat až po odkvětu či lepit tenčí pásky.

Meruňky jsem bohužel stihnul postříkat jen jednou před květem, tak věřím v dobré počasí, že se monilia nerozjede. Kdysi jsem zasadil meruňky a o monilii nic nevěděl, na 2 ze 3 meruněk co narostlo, to uschlo. Do dnes to ještě po 2 letech rozdýchavají.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 33.51 (?), 27.4.2018 9:33

Dobrý den, mám asi 12let starou meruňku, pravidelně ošetřuji proti spále (letos 2x horizon),ale vpořádku se zdají pouze 3 hlavní větvě a ostatní kopletní větvě se bohužel nevyvíjí dobře. Listy jsou malé a takové povadlé. Jako spála se mi to moc nezdá, protože se jedná opravdu o kompletní větve a nedošlo k náhlému uvadnutí a shnědnutí. Mám ještě dvě mladší meruňky hned vedle a ty jsou vpořádku. Prosím o názor, co by to mohlo být a jestli je ještě nějaká možnost pomosi stromu. Budu vděčný za každou radu. Vloni úrodu spálil mráz a letos toto...

Děkuji,

M. Kinčl


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 33.51 (?), 27.4.2018 9:40


Foto detail zdravé části


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 33.51 (?), 27.4.2018 9:41


Foto detail špatné části stromu


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.240 (?), 27.4.2018 17:39
Marhule sú u nás v takomto štádiu vývoja (foto 1 VP, foto 2 Hargrand). Moniliózu nevidno, ale ešte je skoro a objaviť sa môže. Volil som postrekovú sekvenciu Kuprikol » Prolectus » Signum. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 154.30 (?), 12.5.2018 13:00

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu, zda uvadání listů na celé kosterní větvi u této 4-leté meruňky vypadá na moniliový úžeh..?..a ev. co by se s tím mělo udělat. Klejotok je na jiné kosterní větvi, která zatím vypadá dobře. Předem děkuji za vaše rady a názory. Dana


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.176 (?), 12.5.2018 22:37
Dana: Z fotky v danej fáze ťažko posúdiť či je to len prejav dehydratácie, alebo niečo vážnejšie (monilióza alebo apoplexia v počiatočnom štádiu). Ak je to tá horšia varianta, tak postihnuté listy aj drevo celkom uschnú (a bude to rýchle). V prípade moniliózy by už akékoľvek postreky nemali význam, bolo by potrebné postihnuté časti odrezať hlboko do opticky zdravého dreva. To čo sa z fotky dá určiť jasne je fakt, že výchovný rez tejto marhule Ste nezvládli dobre. Konáriky sú veľmi dlhé, pritom tenké a nerozvetvené. O kompaktnej pevnej korunke sa tu naozaj nedá hovoriť. Vidíte to aj sama, že dlhý tenký konárik je olistený len na jeho konci asi z jednej tretiny a dve tretiny sú vyholené, bez listov a obrastu. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 154.30 (?), 13.5.2018 11:13

Dobrý den pane Hlavatý, děkuji za Vaši reakci. Máte pravdu, že výchovný řez asi nebyl optimální. Jsem v podstatě naprostý laik, ale snažím se o stromy starat co nejlépe, každý rok sedím nad knížkami a internetem, a i přesto to takto vypadá... Jinak s uvadlou větví ještě chvíli počkám, jak se to bude vyvíjet, ale nejspíš bude muset pryč. :( S pozdravem a díky, Dana

Ještě přikládám foto celé korunky stromku.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.213 (?), 13.5.2018 11:34
Dana: Takto na celkovej fotke ten stromček nevyzerá zle (myslím tým tvarovanie). Ten detail predtým pôsobil oveľa horšie. K téme: na fotke vidno povädnuté listy na 2 konároch (označené žltou), zhodou okolností sú to tie ktoré sú do značnej miery "vyholené". Ako typická monilióza mi to nepripadá. Odumretie konárov na marhuli sa niekedy vyskytne a príčina nám zostane utajená (trochu vágny termín "apoplexia"). Ešte by som trochu počkal, ale ak listy uvädnú, treba rezať. Celkove stromček pôsobí vitálne. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 13.5.2018 13:44

Fytoplazma ESFY, ty povadlé větvičky co nejdřív odřezat a spálit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika