Meruňky, monilioza 2014



   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10087) - 70.240 (?) 
10.4.2014 22:59

Protože se má k ránu vyjasňovat, tak u Vás určitě nebude +6°C. Tady má být +1°C a já o tom vůbec nepochybuju, i když je teď při oblačné obloze +8°C. Pokud jde o moniliový úžeh květů, tak jsem po Kukyho informacích o situaci v HK a o postižení v oblasti pana Stefuna, docela spokojen s tím, že mám proti tomu postižení nepatrné. Neošetřená Kompakta to odnesla sice prakticky na všech květech, ale stromek obráží, takže je přeci jen odolnější než ta Lerosa, která už neobrazila. Ovšem bez postřiku není prakticky žádná úroda. Signum si ze Slovenska objednám, když na agromanuálu není dostupný. Už několik let tady není v běžných obchodech dostupný ani ten Sporgon. Ale jak říkám, díky i za tento výsledek po Talentu + Horizonu. Co bude dál s mrazem to je ve hvězdách. Ale fakt je, že jsem si myslel, že bude v tuto dobu už po meruňkách. Zatím to obdivuhodně vychází.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 200.142 (?), 11.4.2014 11:24

Petře, tak o pů 8 ráno bylo u nás skoro 5°c nad nulou, takže přes noc určitě nemrzlo. Naštěstí, snad už ani nebude :-) A jak bylo u Vás? k.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10087) - 70.240 (?), 11.4.2014 11:58

Tady bylo oblačno, takže v pohodě. Ale koukal jsem, že v Olomouckém kraji (Luká u Litovle a v Červené u Libavy) byl jen 1°C. Nevím, kde přesně bydlíte Vy? Asi někde jinde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 45.252 (?), 11.4.2014 18:28

Dnes v 6.00hod Haná Olomoucko prokazatelně 0C na teploměru směr sever, navíc i sklo auta ze severu taktéž z polovic zamrzlé... Jak jsem psal během noci se vyjasnilo jak předpovídal chmi.cz... Plůdky asi přežily...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
kema83 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 211.98 (?), 12.4.2014 6:51
Dnes pred 6 hodinou 3,5 C nad nulou, jihovychodni cast Hane Holesovsko. Na autech ani na kaluzich zadna namraza
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10087) - 70.240 (?), 12.4.2014 19:30

Mám upřimnou radost při pohledu na zelenající se stromy meruněk. A jako obvykle musím blahořečit obávaným chemickým postřikům, které ale svou ochranou působí pak pěstiteli takový to požitek ze zelenajících se stromů. A zvláště pak, když mají i pěknou násadu plodů. Jestli nám je milostivě příroda ponechá, to ještě není jisté. Soused tuto radost bohužel mít nemůže, protože nedal na mé upozornění, aby v pořadí již čtvrtou vysazenou kvetoucí meruňku, ochránil před zhoubnou chrobou jménem Monilinia laxa potřebným postřikem. Když jsem se ho ptal, jak dopadl, řekl jen, že meruňka je nějaká suchá a teče z ní "smůla". Způsobem "nechám tomu volný průběh" se ve zdejší promořené lokalitě prostě meruňky pěstovat nedají.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
kema83 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 200.142 (?), 12.4.2014 19:43

Petře, ale takový přístup jako má Váš soused má hodně pěstitelů meruněk a pak to, že uschne přisuzují úplně něčemu jinému jen ne tomu, že něco podcenili nebo zanedbali

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 45.252 (?), 12.4.2014 20:04

Ale takto že se nestará a nestříká to dělá snad 90% vlastníků stromků... bud nemají čas nebo "šetří" nebo šetří sebe a přírodu nebo na to zkrátka kašlou, že. Ohledně ekologie se to dá pochopit, složité chemikálie používané na postřiky jsou většinou velmi velké jedy, rakovinotvorné, většinou v česku jen přebalované do malospotřebitelských balení, dovážených z německa, tam jistě mají tradici v trávení "škůdců" nejen hmyzích... že. A ruku na srdce, kolik z nás co postřikujem, používá respirátor, brýle či štít a oblečení dá po každém postřiku prát atd... a kolik postřikovačů má profi drahé postřikovače které jen mlží a dodrží tím výrobcem daný poměr postřiku v litrech na 100metrů, protože pokud to nedodrží vinou čínského postřkovače, kontaminují více nejen sebe ale i svůj pozemek, včely, vodu nás všech...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 39.219 (?), 12.4.2014 19:51

Vím Petře dobře, o čem mluvíte. Tři roky po sobě mi monilioza postupně poškodila staré stromy natolik, že se zdálo, že to už nerozdýchají. Poté se mi podařilo přemluvit sáma sebe k investici do stroje, kterým se dají vzrostlé stromy účinně ošetřit, každoročně pustit chlup v podobě několika stovek do postřiku. Odměnou je zlepšující se stav stromů, loňská parádní úroda, letošní pěkná násada květů a olisťující se stromy, byť některé větve jsou z minulosti poněkud vyholené a letos s úrodou ještě vyhráno není.   j.c.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10087) - 70.240 (?), 12.4.2014 20:13

Tak zaplaťpánbů, vážení přátelé, že ty postřiky prozatím tak dobře zabírají. A že si ta "houba" už nevytvořila proti nim nějakou rezistenci. Nevím jaký přístup mají ostatní, ale soused má odpor k chemickým prostředkům. Otázka zní, proč tedy stále vysazuje meruňky, které mu vždy z tohoto důvodu uhynou? Nedává to smysl. Informace má, tak si pravděpodobně myslí, že je tato choroba něco podobného jako kadeřavost u broskvoní, kde strom nemocné listy schodí a narostou nové. V tomto ohledu má štěstí, že mu při kalamitním postižení neopadají s nemocnými listy i plody, jako tomu bylo v roce 2010.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů20:33
Nářadí pro průklest vysokých stromů19:15
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika