Meruňky a podnože



Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.2 (?)
7.3.2018 8:39

Jablunkovsko 360 mnm, půda je tady těžká

Ve tvém případě bych upřednostnil myrobalán a striktně je třeba dodržet jarní ochranu proti monilii (před květem a za odkvětu). Ty podmínky budou hodně na hraně, hodně by pomohlo chráněné slunné stanoviště třeba u zdi. Zkoušel jsem pod Beskydy meruňku v 525 mnm a bylo to zbytečné, na ostravsku to jde slušně. Ale je to všechno o periodicky se opakujících nepříznivých situacích - meruňky jsou kontinentální stromy, snesou zimní mráz, ale po příchodu jara brzy raší a dělá jim problém vpád studeného a vlhkého proudění...

Dva-tři roky to funguje a pak je to sejme

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
katoo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (367) - 146.253 (?), 7.3.2018 1:00
V posledním díle Polopatě na ČT1 bylo o peckovinách a hlavně o meruňkách dost informací. Jestli byly užitečné a ověřené si nedovolím posoudit. Jsou zde zkušenější.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.2 (?), 7.3.2018 8:39

Jablunkovsko 360 mnm, půda je tady těžká

Ve tvém případě bych upřednostnil myrobalán a striktně je třeba dodržet jarní ochranu proti monilii (před květem a za odkvětu). Ty podmínky budou hodně na hraně, hodně by pomohlo chráněné slunné stanoviště třeba u zdi. Zkoušel jsem pod Beskydy meruňku v 525 mnm a bylo to zbytečné, na ostravsku to jde slušně. Ale je to všechno o periodicky se opakujících nepříznivých situacích - meruňky jsou kontinentální stromy, snesou zimní mráz, ale po příchodu jara brzy raší a dělá jim problém vpád studeného a vlhkého proudění...

Dva-tři roky to funguje a pak je to sejme

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 48.25 (?), 10.3.2018 10:08

Co takhle Robada na myrobalánu na zahrádku u Kladna 350 m n.v.(chráněné místo, kde jdou dobře meruňky, půda klasická, propustná s opukou. Ta Robada by neměla trpět praskáním plodů. Bohužel jsem našla ža Bergeron, Leala, Kioto, pincot praskají, VP také a asi sposta dalších). Máte typ, které odrůdy nepraskají? Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 10.3.2018 10:21

Nemůžu říct, že bych nikdy neviděl prasklý plod meruňky. U meruněk se potýkám s řadou problémů - monilový úžeh - mrtvice, zmrznutí květů a plůdků, šarka, kořenová asfyxie, hniloba plodů, aj. Praskání plodů je úplně to poslední. Opravdu máte někde problém, že velkou část úrody zničí popraskání?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 34.41 (?), 12.3.2018 11:31

Tady na Praze-Západ, když zaprší do dozrávající VP, tak všechno popraská - bohužel. Ale meruňka stojí poblíž nádrže s vodou a možná to může dělat přemokření - když nádrž při větším dešti přeteče a voda se vsákne ke kořenům? Pořád si ale myslím, že praskání je napršením deště přímo na plody :( Leda, že by to souviselo ještě podnoží - je totiž na myrobalánu.

Náchylnost k praskání slupky jsem našla v jedné studii a bohužel vesměs vyhlášené odrůdy tam mají náchylnost velkou. Na Moravě a ve vzdušných sadech to asi tolik nehrozí. Ale tady u nás, když se vlhkost drží déle, je s úrodou např.na VP konec. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.217 (?), 10.3.2018 21:58

 Bohužel jsem našla ža Bergeron, Leala, Kioto, pincot praskají, VP také a asi sposta dalších).

S Bergeronom mám dlhoročné skúsenosti. Plody nepraskajú. Jeho nevýhodou je ale to že je dosť citlivý na strupovitost. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 34.41 (?), 12.3.2018 11:22

Bergeron by opravdu praskat neměl, odrůda co praská se jmenuje Bergarouge (dle info z netu z průzkumu). 

Máte někdo zkušenost s odrůdou ROBADA???

Tato by neměla praskat a může být i do okraj.oblastí - je samosprašná, rannější a je vhodná jako opylovač (zdá se být ideální kromě tedy vychvalovaného Bergeronu, který je prozměnu pozdní) Prodávají ji na myrobalánu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.56 (?), 12.3.2018 21:51

Ako je to s praskaním plodov a monilióziou plodov u odrody Orangered? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 34.41 (?), 13.3.2018 9:10

Prosím, máte někdo zkušenosti s odrůdou ROBADA???

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 34.41 (?), 13.3.2018 9:18

Meruňky a podnože - stále mi to vrtá hlavou. Na jakých podnožích budou ty staré, dobré stromy? Co se dřív nejběžněji používalo za podnož?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika