Meruňky 2024



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?)
24.3.2024 6:45

Co se týče pozdního kvetení, tak velmi nadějně vypadá Buzrlův Farbuz, který bude možná vůbec nejpozdnější v rašení i kvetení. Vše foceno 22.3. 2024. Pokud jde o postřikovač, používám v současné době aku vapku s hadicí do belíku.

Farclo
Farclo
Farclo
Farclo
Kech Psar
Kech Psar
Farely
Farely
Farbuz
Farbuz
Šalach ananasnyj
Šalach ananasnyj
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 24.3.2024 6:45

Co se týče pozdního kvetení, tak velmi nadějně vypadá Buzrlův Farbuz, který bude možná vůbec nejpozdnější v rašení i kvetení. Vše foceno 22.3. 2024. Pokud jde o postřikovač, používám v současné době aku vapku s hadicí do belíku.

Farclo
Farclo
Farclo
Farclo
Kech Psar
Kech Psar
Farely
Farely
Farbuz
Farbuz
Šalach ananasnyj
Šalach ananasnyj
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 1.4.2024 21:11

Škoda, pane z Náchodska, že vám zmrzla ta meruňka SOMO. Ještě jsem o ní tady neslyšel, že by jí někdo pěstoval. Měla by být mrazuodolná jak tady o ní píšou: 

Meruňka SOMO
Prunus armeniaca

Plodování: polovina srpna

Meruňka Somo je sadba ideální pro začínající ovocnáře. Strom je necitlivý na mráz a choroby a plodí chutné plody.

Meruňka Somo roste silně a tvoří velkou rozložitou kulovitou korunu. Do období plodů vstupuje brzy a každý rok bohatě plodí. Sazenice naroubovaná na podnoži zakrslé alychie dorůstá až 4,5 m výšky. K prodeji nabízíme ovocné stromy s nezakrytým kořenem připravené k výsadbě na podzim nebo na jaře (doporučeno).

Plody meruňky somo jsou střední velikosti, váží kolem 40 gramů. Mají kulovitý vejčitý tvar a pomerančovou kůru s červeným ruměncem. Chuť dužiny je chutná, sladká, ve struktuře cítíte jemná vlákna. Meruňky se sbírají v polovině srpna.


Meruňka Somo si najde cestu k zemi v každém regionu Polska, i v těch chladnějších, protože jde o velmi mrazuvzdornou odrůdu (což u meruněk není obvyklé). Ovocný strom dobře snáší zimu, poupata jarní mrazíky. Meruňky mají rády teplé, slunné polohy v dobré, úrodné půdě. Řez provedeme na jaře, odřízneme konce větviček a vodítko. Aby byly plody větší, měli byste pupeny proředit, protože Somo jich má tendenci vytvářet hodně.

Meruňka Somo je samosprašná.

Z vlákna SOMO ještě tento příspěvek:

To je sice pravda, ale je třeba taky říci, že prof. So morowski šlechtil tuto odrůdu na podmínky Polska, kde se spokojil s malými plody, oranžově vybarvenými, a s průměrnou kvalitou. Pokud se pamatuji, kvete pozdě, ale chuťově a plodově rozhodně není zajímavá. david

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 90.15 (?), 1.4.2024 22:24
Ano, meruňka Somo je z Polska a díky uváděné mrazuodolnosti jsem ji objednal v Uherském Ostrohu. Nezdá se, že by kvetla později než běžné meruňky, ULA kvetla minimálně o týden až dva po ní. Budu sledovat a informovat.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.219 (?), 1.4.2024 23:25

Díval jsem se na Pricii po mrazech, a našel plůdky každých 10-20cm, někde nic... podle typu větve - takže i když rozkvetla jako první (s Tyrintosem) tak nějakou odolnost Pricia má - možná i nadprůměrnou. Pricia má plody i v druhé mrazovější zahradě, kde na takové Auroře, Tsunami, nezbylo nic. Pardubický Tyrintos dopadnul ale hůře, našel jsem jen 1 plůdek a 2 opožděné živé květy tam ještě jsou, ale květů bylo na novém přiroubovanci jen tak do 30, takže zatím nehodnotím, ale úplně špatně asi nedopadnul, jsou i větší propadáky na mrazy. Velkou odolnost projevila pozdní Farely, je na úrovni Leskory, pomrzla ale hodně plůdků přežilo někde i 2-3 plůdky v jednom trsu. Nějaké plůdky jsou i na Carmen Top, prý to mají být nějaké obrovské meruňky, plodil už někomu Carmen TOP?  MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 2.4.2024 12:25

O nízké mrazuodolnosti "Thyrinthosu" jsem se zmiňoval vícekrát. Jeho jedinou přednosti je prozatím zde nejranější doba dozrávání meruněk. Pokud jde o Farely, tak doufám, že v těch čtyřech metrech něco přežije, bylo to rezaté, ale všechno neopadalo. Na roubu dole na falešné Farbaly byly nějaké opožděné květy, tak snad už nezmrznou. Harcot se vzpamatuje, ale kvalita jeho plodů je od skvělé až po průměr a hlavně dost hnije před dozráním. Prozatím asi nejhorší je Tsunami a to každoročně. Neperspektivní odrůda. Z Escande meruněk je nejmrazuodolnější Kioto. Mám tady novou Auroru, ale roubovat z ní něco do Leskory asi nebudu, protože pravost není zaručena. S Carmen Topem se musíme spokojit zřejmě jen my dva, David odpoví těžko. Na roubu jsou asi čtyři plůdky. S Farbuzem jsem koupil znovu i Pinkcot, i když jsem ho hodně kritizoval já i pan "nejlepší". Sázel jsem ho v zimě společně s tím Farbuzem a rozkvetl později a květy unikly mrazům, tak pokud přežijí, tak by se mohlo ukázat, jestli to není nějaká záměna. SOMO meruňka by byla zajímavá, pán z Náchodska dá vědět. Asi tak mrazuodolná nebude, jak se uvádí. Monilie docela zasáhla lednickou Frostinu.

rouby Pricie v Leskoře (vrúbľovanie do rázštepu)
rouby Pricie v Leskoře (vrúbľovanie do rázštepu)
rouby Pricie v Leskoře (vrúbľovanie do rázštepu)
rouby Pricie v Leskoře (vrúbľovanie do rázštepu)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.219 (?), 2.4.2024 22:44

Ty rouby na fotce vypadají nadějně, pěkně rovnoměrně raší. smiley

Farely rozkvetla ve snandardní době meruněk asi jako Leskora, o něco později o 3 dny cca rozkvetla Farbaly, odolnost v mrazech do květu je velmi dobrá u obou - plůdky tam prozatím jsou.

Co to máš za meruňku tu Falešnou Farbaly, kdy zraje?

Ve srovnání Tsunami x Pricia... jednoznačně odolnější je Pricia... obě kvetou velmi raně a zrání by mělo být taky stejné velmi rané. Tsunami tu zmrzla v pupenech z 90% už v zimě po zimním narašení a následných -21°C, a to co zbylo tak zmrzlo nedávno v květu (přesněji až druhý mráz po odkvětu), možná se jen nějaký opožděný květ/plůdek najde. Pricia nevymrzla ani v zimě a po mrazech po odkvětu si drží dost plůdků.

Ten tyrintos možná půjde indentifikovat co je to zač a porovnat s pravým Tyrintosem, pokud mi tam aspoň nějaký vzorek na haluzi zůstane, je to nejzáhadnější odrůda, taková tajemná pardubický Tyrintos. laughMH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 117.61 (?), 2.4.2024 19:37

Ve školce v Uherskénm Ostrohu prý má (asi majitel) meruňky, které ověřeně přežívají v květu až do mínus sedmi stupňů.  Mluvil jsem s ním na základě této jeho informace v jedné diskuzi a on mne ujistil, že tomu tak je. Že to jsou ale odrůdy z Rakouska, je nutné si tam pro ně dojet. Nevíte někdo něcxo bližšího o nich a opravdu se nedají u nás sehnat? Díky za informace. Jirka.

plochá broskev Pan TAO  l. Bohdaneč
plochá broskev Pan TAO l. Bohdaneč
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 2.164 (?), 2.4.2024 20:26

Psal jsem v jiném vlákně, že jsem opatrný optimista, co se úrody meruněk týká. Ač jsou chomáče květů rezaté a neopadané, tak po odrolení tam 2 - 3 plůdky zůstanou. A rostou. Průběžně je sleduju. Stále jsou v rezavé punčošce a jsou už velké jako polovina obilky rýže. Třikrát jsem stříkal proti spále, jednou proti mrazu Championem (dva dny před mrazem). S postřiky jsem začal 8.3. a skončil 27.3. 2024. Stříkal jsem motorovým postřikovačem za vyššího tlaku, se smáčedlem DropFor, důkladně. Tak si myslím, že ten Champion nějaký efekt má! Ale chce čas, ne hodiny před mrazem, ale dny. Odrůdy Goldrich a Harlayne. 235 mnm, HK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 170.86 (?), 3.4.2024 9:10

Takovou meruňku, co vydrží -7°C v květu by chtěl určitě každý. Nevzpomente si na název? Není to některá z této nabídky???  https://schreiber-baum.at/produkt-kategorie/buschbaum/marille/

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 2.164 (?), 3.4.2024 15:46

Větvička dnes před odrolením a stejná po odrolení. Rýsují se tam 3 plůdky. Takhle mrazem spálené byly celé stromy.

Před
Před
Po
Po
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika