Meruňka z pecky



host - 133.224 (?)
11.4.2020 15:42

Možná už jsem tu psal. Po miírné zimě tuším 2004 jsem našel klíčící pecky vyhozené z tvorby kompotů. Takže 2 řádky po 80 cm. Nezdařilo se mi očkování na těch silných jak tužka, ale pak nebyl čas a rostlo to volnou soutěží. Napřed jsem nechal 6 největších, pak když prvně kvetly jsem zlikvidoval dva nekvetoucí. Z těch 4 daly meruňky 2, třetí měl pokus o nějaké pozdní, ale spadly bez dozrání. Z těch dvou jeden má meruňky dobré a druhý mdlé. Takže zůstal jeden strom.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.24 (?), 23.12.2019 11:39

Testy DNA se dělaly třeba u vinné révy, čímž se zmapoval (pravděpodobný) původ starých odrůd, vzniklých třeba ve středověku samovolnou mutací či náhodným sprášením. Kolem vína se ale točí jiné peníze, nevím, jestli by to u jablek a broskví stálo za to. 
   Myslím si, že broskvoně mají vysokou míru samosprašnosti, takže z vlastních tyčinek se pyl přenese rychleji a dřív. Opakováním tohoto křížení (imbreedingu) došlo přirozeně k vyšlechtění čistých linií a tedy značné uniformitě potomstva.
   Co mi ovšem nejde do hlavy je, že některé striktně cizosprašné ovocné druhy si zachovávají vlastnosti mateřské odrůdy. Např. semenáče jaderniček téměř vždy plodí jablka, co opět vypadají jako jaderničky. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 149.24 (?), 24.12.2019 22:55

Krása, nemáte pane Zdenku pro potěchu oka více fotografií stromů a plodů? Jinač vám moc fandím

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 2.2.2020 13:13

Tak vypadají mladé semenáčky z loňských pecek. Pecky byly od června v ledničce a po vyklíčení vytvořily tenké rostlinky. Koncem roku zimovaly v chladnu a teď už znovu raší. Chci je z jara použít k očkování na vodorovné plané větve, aby ukázaly plody co nejdříve. Pokud se osvědčí, z vybraného semenáčku vypěstuji strom.

Meruňkové semenáčky
Meruňkové semenáčky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 184.225 (?), 11.4.2020 7:56
Mate jeste nekdo zkusenosti z merukou z pecky, Konkretne uz s plodicimi stromy? Je moznepodelit se zkusenosti? Pripadne pripojit foto? Mam zatim male semenacky za oknem (ty venku slehl mraz) hodlam vyuzit lepsiho korenoveho systemu semenace z pecky, ale zatim zvazuji zda roubovat nebo si necham ze semenace vyrust novou odrudu.pecka je z bergeronu
Letosni semenacek
Letosni semenacek
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 184.225 (?), 11.4.2020 8:02
Dalsi foto
Semenace
Semenace
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 184.225 (?), 11.4.2020 8:07
Jeste omluva za pravopis :-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 133.224 (?), 11.4.2020 15:42

Možná už jsem tu psal. Po miírné zimě tuším 2004 jsem našel klíčící pecky vyhozené z tvorby kompotů. Takže 2 řádky po 80 cm. Nezdařilo se mi očkování na těch silných jak tužka, ale pak nebyl čas a rostlo to volnou soutěží. Napřed jsem nechal 6 největších, pak když prvně kvetly jsem zlikvidoval dva nekvetoucí. Z těch 4 daly meruňky 2, třetí měl pokus o nějaké pozdní, ale spadly bez dozrání. Z těch dvou jeden má meruňky dobré a druhý mdlé. Takže zůstal jeden strom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 136.255 (?), 11.4.2020 17:13
Super, dekuji za zkusenosti vyberu.pecky byly z nejake uslechtile odrudy? Trpely stromy nejakou monilii? Strikate? Nekde jsem cetl, ze se da tipnout dobry strom, ktery bude mit cervene vyhony, kulatejsi listy, vetsi zoubky na okraju listku a pozdnejsi nastup do plodnosti.rad bych ale tuto tezi overil zde na foru, zda si nekdo vsima techto veci, napiste.mate i nejake foto? Od pecky sla i ta nedobra merunka?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 168.81 (?), 11.4.2020 17:52

Bydlím 5 roků v krajině 450 m/m, kde meruňky moc nejsou. (Dříve 600+ m/m.) V sousední vsi roste semenáč meruňky, 435 m/m, starý asi 40 let. Bez jakéhokoli ošetřování. Sousedé tam říkají: „Každý rok je slitá“. Meruňky má velké a moc dobré.
(Pátral jsem po odrůdě a „vypátral jen“, že převážná část pecek, které děti tehdy pohazovaly, pocházela od Kyjova.) V roce 2018 dost „pomrzla“ (monilie) a neměla ovoce. Tak jsem si jí naštěpoval. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 136.255 (?), 11.4.2020 19:08
po par generacich (mysleno stromu ze semen)se udajne merunka lepe prizpusobi mistnimu klimatu.u vas jde asi o jasnou volbu v pripade, ze vite o takovem stromu, u nas na ostravsku, o zadnem takove mistni odrude bohuzel nevim, kdo vi jedtli vubec existuje... merunky tu moc v minulosti nevydrzely, proto zkousim i semenace, existuje ale i obava, ze strom krery vyroste z pecky bude mit plody mdle ci neoddelitelne od pecky, jedine je snad zkusit priroubovat na slivon...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika