Meruňka odolná nemocem do mrazové kotliny?



host - 169.240 (?) 
11.10.2019 8:48, zobrazeno: 5751x

Zdravím všechny čtenáře, prosím o Vaše tipy a názory.

Zařizujeme novou zahrádku, budeme tu první zimu takže osobně nemáme vyzkoušeno nic, je v cca 400mnm, ale úajně místní mrazová kotlina.

U všech ovocných druhů co sem chci dát se snažím vybírat z těch pozdně kvetoucích, a tedy odolějších jarním mrazíkům - i když je mi jasné že nic není zaručeno, a možná mi tu neporoste nic tak jako tak... ale kdo nc nezkusí, nc se nedozví.

Z meruněk mám předvybrané:

Kioto

Bergarouge Aramis

Harlayne

Bergeval Aviclo

Darina

Harcot

Vybírám ale jen podle dostupných informací na netu, nezmám osobně nikoho kdo by je měl a poreferoval mi...

Tak co myslíte, kterou?

Kromě pozdního kvetení bych chtěla i co nejvíce odolnou šárce a monilioze...

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 50.55 (?), 11.10.2019 8:54

Harlayne je urcite dobry vyber v Nemeckych testoch marhul na mraz obstal vyyborne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 11.10.2019 10:41

Alfou a omegou a tedy limitujícím faktorem pěstování meruněk jsou jarní mrazy v květu. Dají se vybrat odrůdy odolné šarce a proti monilioze - zejména úžehu ve dřevě - je nutno chemicky ošetolvat. Je třeba vybrat chráněné místo - např. u jižní zdi, která dokáže naakumulovat teplo a nějaký ten stupeň  v kritických dnech přidat. Najít odrůdu, která by pravidelně plodila v místech nevhodných, je nemožné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 254.88 (?), 11.10.2019 11:21
Je to přesně tak. Nejhorší poloha v mrazové kotlině je její dno. Tak raději o něco výše. Ve vaší oblasti pokvetou meruňky delší dobu a nevykvetou naráz jako v nížině. Pak má smysl upřednostnit pozdě kvetoucí samosprašnou Vehardu nebo ještě později kvetoucí cizosprašnou Vesprimu. Obě jsou mrazuvzdorné v květu. Můj bratr si v nevýhodné poloze ponechal podnožovou valtickou meruňku a má aspoň nějaké jedlé plody.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 252.143 (?), 11.10.2019 13:36

A pokud zvolíte odrůdu postupmě nakvétající i v nížině, může být doba kvetení ještě delší a pravidelná úroda častější. Např. Puget Gold.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 234.3 (?), 12.10.2019 22:45

Netrpí náhodou Harlayne praskaním plodov?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 146.255 (?), 13.10.2019 21:21

ani náhodou. J. Ceral

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika