Meruňka Faralia



host - 205.100 (?) 
26.9.2023 10:07, zobrazeno: 1836x

Pře 6 lety jsem zasadil 4 meruňky, každou jinou. Od té doby vždy všechny kvetou, jenže mrazíky, výsledek je ten, že rodí pouze jedna, Faralia. Asi je odolná, ale je velmi pozdní. Teď, konec září, se plody konečně zabarvují, ale pořád jsou tvrdé jako kámen :-) Je to normální?

A jaký druh byste doporučili koupit nějakou silně mrazuvzdornou? V zahradnictví píší buď "vysoce odolná proti mrazu" nebo "mrazuvzdorná", co je víc? Ty tři, co vždy pomrznou, vykopnu a chci zasadit jiné druhy.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 213.137 (?), 26.9.2023 11:41

To jste se s výsadbou trefil do nejmrazovějších jar, posledních 5 let meruňky zmrzají i v teplých oblastech pravidelně a když nezmrznou úplně tak to jistí moniliový úžeh, květy vypadají jako spálené mrazem, uschnou celé větvičky a zvadnou pak i listy, tím vadnutím se dá moniliový úžeh rozlišit od mrazů, je na to postřik.

Že zraje pozdě normální je, v jaké jste oblasti a nadmořská výška? A kde jste Faraliu koupil?

Takový běžně pěstovaný odolný na mrazy je Bergeron, který vždy plody nějaké má, ale roste slaběji, jsou i další odrůdy ty nejsou tak rozšířené, jen z popisu o mrazuodolnost to nestačí, nejlepší když už tu odrůdu někdo má a vidí realitu. MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 39.22 (?), 26.9.2023 16:13
Bohužel u Bergeronu nemohu souhlasit s tím že vždy nějaké plody má.Jsme na jižní Moravě, ale mrazová kotlina.Bergeron jsme kupovali jako odolnou mrazu.Mame stromek tak 10 let, děláme Schittuv řez kvůli dvojitému kvetení, stříkáme před mrazy do kvetů a zaplodila jen 1x za těch 10let. Takže mráz taky nějak moc v květu nevydrží.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 81.144 (?), 26.9.2023 19:26
39.22 a kolikrát stříkáte u Bergeronu moniliový úžeh? Já měl letos v mrazové kotlině i Velkopavlovickou a Madarskou a dokonce i Pinkcot, ale u toho to byla jen malá ochutnávka. Biegler
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
iva2 - (35) - 39.22 (?), 1.10.2023 9:11
Stříkám proti monilioze 2x.Pekne to má vysvětleno pan Botur-Radkuv sad.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
KORZÁR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (225) - 49.56 (?), 1.10.2023 9:21

Chodím na jeho stránky ale má vynikajúce videá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 188.59 (?), 4.10.2023 20:51

Díky za rady.  Jsem kousek na sever od Brna, výška asi 200m, ale podle mého sledování (jinovatka, námrazy) taková trošku mrazová kotlina.

Faraliu jsem koupil už nevím kde :-) , ale normálně kupuji v nějakém zahradnictví na dálku (e-shop) s dovozem domů. (třeba Spomyšl). Ale mate mě, že dnes, 4.10., jsou plody pořád na stromě, sice (teprve) od poloviny září krásně zabarvené, ale dosud tvrdé. O takto pozdní meruňce jsem se nikde nedočetl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 213.137 (?), 4.10.2023 22:47

Tak ta Faralia tak příliš pozdní není, se dívám má zrát po Bergeronu. Asi vám poslali záměnu, nějaký Fardao Farclo nebo tak. MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 92.192 (?), 27.3.2024 20:37
Mám Faralia a Harleyne na Kunštátsku, 500 m.n.m.obě zrají v červenci, popř. Začátek srpna. I po pomrznutí vždy něco sklidím, nakvétají postupně.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika