Leala



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?)
22.6.2017 17:57

Já mám samosprašnou Lealu jen na Vysočině na poměrně rizikovém místě. Přesto často plodí. Strom roste docela bujně, i když je umístěn v písečném svahu. Meruňkové podnoži (MVA-2) to vyhovuje. Viděl jsem ji o víkendu a nebyly na ní stopy žádné nemoci (velmi zdravé listy, větve, kmen, přirozeně symetrická koruna). Bohužel, po druhé mrazové vlně také přišla o plůdky. Plody má obvykle chutné, sladké, středně velké a vzhledově atraktivní. O něco méně kyselin než je průměr. Sladká jsou i jádra, což je jeden z rozpoznávacích znaků. Kdyby měla 30 kg plodů, vůbec bych neřešil, že není sladce navinulá ani navinule sladká apod. Mám ji proto, že jí věřím. V žádném případě netvrdím, že je to nejlepší meruňka. Ale v daném místě je to dobrá volba. Mírnější růst by mohl být na ryngli nebo švestce, ovšem ne v písčité půdě.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 109.193 (?), 22.6.2017 13:52, zobrazeno: 4693x

Zdravím,

mohl by se někdo podělit o zkušenosti s touto odrůdou meruněk?Chci se zeptat Vás zkušenějších, zda je silnějšího vzrůstu či spíše,,menšího''??jak je na tom s odolností?

Jak je na tom tato odrůda s chutí, nejsem žádný hvězdný degustátor, jde mi o to zda má dobrou chuť, sladkost atd...,v mém případě by úroda padla na marmelády a stolní spotřebu.

Předem Vám všem moc děkuji za odpovědi.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.240 (?), 22.6.2017 14:12

Pokud vím, tak Leala je oblíbená odrůda pana Mimma. Myslím, že informací najdete v různých vláknech dost. Mně letos vymrzla, ale hlavně ji skosil moniliový úžeh a to nejvíce ze všech meruněk. Nepomohly ani dodatečné postřiky, jako u jiných odrůd, kde zabraly. Chuťově je to zajímavá alternativa k typicky aromatickým odrůdám, ale většinou buď vymrzne a navíc je silně citlivá na ten moniliový úžeh. Likvidovat ji chce i pan Miloš Vysloužil. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 22.6.2017 16:11

Ze stejných důvodu jsem jí taky protáhl komínem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 22.6.2017 17:57

Já mám samosprašnou Lealu jen na Vysočině na poměrně rizikovém místě. Přesto často plodí. Strom roste docela bujně, i když je umístěn v písečném svahu. Meruňkové podnoži (MVA-2) to vyhovuje. Viděl jsem ji o víkendu a nebyly na ní stopy žádné nemoci (velmi zdravé listy, větve, kmen, přirozeně symetrická koruna). Bohužel, po druhé mrazové vlně také přišla o plůdky. Plody má obvykle chutné, sladké, středně velké a vzhledově atraktivní. O něco méně kyselin než je průměr. Sladká jsou i jádra, což je jeden z rozpoznávacích znaků. Kdyby měla 30 kg plodů, vůbec bych neřešil, že není sladce navinulá ani navinule sladká apod. Mám ji proto, že jí věřím. V žádném případě netvrdím, že je to nejlepší meruňka. Ale v daném místě je to dobrá volba. Mírnější růst by mohl být na ryngli nebo švestce, ovšem ne v písčité půdě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 14.7.2018 19:53

S Lealou jsem se zatím nerozloučil a letos se odvděčila velikou úrodou. Zatímco v minulých letech byly plody bledě žluté (případně žádné), letos mají i červená líčka. K jídlu ještě úplně nejsou, ale jak psal Mimmo, i na sladkých plodech trochu bez kyselin si lze pochutnat.

Leala
Leala
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.240 (?), 5.6.2020 13:33

Letos naprosto unikátní pohled na více plodů pohromadě u některé meruňky.  

Leala
Leala
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Geronimo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (388) - 1.200 (?), 5.6.2020 14:57

Viděl bych to Petře na ne zcela zdařilé foto, nebo na povedenou fotomontáž.laugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.240 (?), 7.8.2020 20:45

A přece není po meruňkách. Leala "by night" a Leala "today". 

Leala
Leala
Leala
Leala
Leala
Leala
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 196.17 (?), 15.8.2021 16:38

První plod Lealy byl výborný, stejně jako plody Harlayne. Dostatečná meruňková plnost a sladkost. 

Leala
Leala
Leala
Leala
Leala
Leala
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika