Kolik stupňů "pod nulou" vydrží květy?



Ogar2002 - (33) - 68.117 (?) 
3.5.2023 13:39, zobrazeno: 1560x
Poslední dobou mě víc a víc láká zkusit v poloze 500 m.n.m pěstovat meruňku. Několik odrůd které mají mít "vysokou odolnost květů proti mrazu" jsem našel ale nevím kolik stupňů pod nulou květy "odolných odrůd" vydrží. Jsou stejně citlivé jako ořešák u kterého stačí -1°C a je "kaput" nebo jsou na tom lépe? P.S vegetace tu mívá poslední dobou asi 3 týdny zpoždění kvůli chladnému Březnu tak by teoreticky nemusela kvést na přelomu Března a Dubna, kdy jsou časté i -3°C.
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Biegler - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (210) - 81.144 (?), 3.5.2023 15:23
Odolnost květů je jedna věc, ale v době kdy jsou zmrzlíci už jsou plůdky a to už je zase o něčem jiném. A další věc je aby vám rychle ukončila vetetaci v takové výšce a to je záležitost jak odrůdy tak i hodně podnože. Takže to chce něco vysadit a na různých podnožích, neděláme to komerčně, tak to zase není takový problém. Ale horské slunce je někdy pěkně ostré a to by pak mohl být i problém kdy vám ukončí dormaci. Bohužel vám o takové nadmořské výšce mohu akorat tak psát od zeleného stolu. Každý má jiné podmínky...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ogar2002 - (33) - 68.117 (?), 3.5.2023 16:00
A jaká podnož je pro meruňku co se odolnosti a růstu týče nejlepší? Představoval bych si menší strom - max 5 M. abych časem nemusel kvůli řezu nebo plodům lézt moc vysoko. U švestek, Rynglí a Durancii je podle mě nejlepší klasický Myrobalán na kterém rostou bujně ale jak je to u Meruněk?... 🤔 P.S nečekal bych, že plůdky jsou na mráz citlivější než květy. Myslel jsem si, že plůdky vydrží víc než květ
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 3.5.2023 16:32

no, je to tak, v květu vydrží meruňka do -1°, plůdky pak jen do -0,5°. No, já jsem tedy vašemu elánu dost skeptický, jak si představujete tu úrodu, abyste pro ní nemusel lézt moc vysoko. Já mám dvacetiletou meruňku a za tu dobu na ní byla jen třikrát taková úroda, že jsem musel protrhávat, aby to vůbec utáhla, 5x na ní byl tak košíček na ochutnání a jinak vždycky komplet všecko zmrzlo. Letos taky nebude nic. A to jsem necelých 400m vysoko, mám tu přes 10 broskvoní, na kterých jsem pravidelně každý rok sklízel. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Biegler - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (210) - 81.144 (?), 3.5.2023 17:25
Záleží kolik máte místa a jestli najdete školku, která odrůdy které máte vybrané množí na více podnožích a nebo by vám je namnožil na zakázku. Můžeme se tu o tom bavit, ale stejně to vyzkoušení přímo u vás nic nenahradí. Já mám zatím i merunky na Velkopavlovické a Madarské a to v ten první mrazový týden bylo jednou až -7 a v ten druhý až -6 bez ochrany postřikem proti mrazu a bez zakuřování v květu. Ta nadmořská výška není jen ohledně toho jestli někdy něco sklidíte, ale jak tam stromy budou celkově prosperovat a jak se to podepíše na jejich zdravotním stavu. Na jednu stranu doporučují sadit jen do nejteplejších oblastí a na chráněná stanoviště u zdí a na jih a na druhou stranu když udeří mráz tak tam všechno odejde nejdřív, protože to už kvete dřív a všechny květy více pohromadě než na severozápadním nechráněném svahu... A to já potřebuju mít stromy na obsluhu ze žebříku, abych si tam ty veverky mohl pěkně prohlédnout.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 3.5.2023 16:20

je to tak, každý má jiné podmínky. Nicméně porovnávat ořešák a meruňku dost dobře nejde, i když obolí zmrzne při -1°. Jen opíšu kousek z literatury(Richter, Kalášek):...meruňka se utvářela v oblastech s kontinentálním klimatem, kde je tuhá, ale krátká zima a rychlý přechod do jarního období....Tedy krátký hluboký zimní odpočinek. Vlivem přímořského klimatu u nás působí výkyvy teplot v předjaří na meruňku nepříznivě. Jak nepříznivě, to vidíme všichni. Zejména když uvážíme, že v podmínkách Moravy v minulosti kvetly meruňky v průměru v polovině dubna, zatímco nyní velmi často kvetou o měsíc dříve. Přitom jarních mrazových epizod neubývá. No ale proč to nezkusit, že? Uvidíte sám. A jak zmínil pan Biegler, tak něco jiného jsou teplotní podmínky třeba v 500 metrech na Drahanské vrchovině a něco jiného v okolí Karlovýách Varů. A taky je zřetelný rozdíl mezi pěstováním na jihozápadním a severovýchodním svahu. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 1.145 (?), 3.5.2023 17:19
Zkuste Lealu nebo Vehardu a vyvarujte se Pinkcotu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?), 3.5.2023 18:39

Hlavně to není o hledání odrůdy, které vydrží malé plůdky -5 st. Když mrzne, tak to zmrzne na Moravě i na horách, jedno jaká odrůda. Podstatné je celkové klima oblasti, suma teplot a délka vegetační doby, u meruněk i hloubka zimních mrazů, -20 přežije málokterá. Když bude v drsné oblasti, stromek nebude prosperovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika