Je to úplný konec?



host - 234.121 (?)
14.2.2018 0:11

... a proč ty stromy nesnížíte, kdo má takovou výšku sklízet? Nebo snad sklízíte jen setřásáním do kvasu?

SfK.

Keby len výšku ale aj šírku. Staré marhule na semenáčoch sú obrovské stromy. Silné podnože sa pod marhule nehodia. Sused pred pár rokmi orezal takú obrovskú marhulu ako mám aj ja a na druhý rok mu marhula už nevyrašila. Údajne marhule neznášajú hlboký rez.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 17.10 (?), 14.2.2018 8:09
Rosic HECHT dofoukne do 8 m, ale mokra mlha po 5 m konci. Muzete spolehat jen na systemovy ucinek Horizonu. Ale doporucuji v kvetu strom snizit. Nebo i v prubehu 3 let. Mam s tim dobre zkusenosti. Riziko neni pri rozumnem zmlazovani az tak velike.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 2.156 (?), 14.2.2018 9:49

Přidám pár řádků o vysokých meruňkách. Po bývalé majitelce mé zahrady v Třebenicích zůstala v její přední části stará desetimetrová meruňka.  Krásná dominanta toho místa. Vlivem napadení PPV byly drobnější plody skoro nepoživatelné, přesto jsem po tři roky sváděl boj sám se sebou o její pokácení či ponechání. Na podzim roku 2013 jsem jí skácel a pařez nechal strojně vytrhnout. Stále mi na zahradě chybí. Poblíž jsem vysadil vysokokmen jabloně jako budoucí dominantu, ale nějak to není ono...


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 14.2.2018 11:27

Vlivem napadení PPV byly drobnější plody skoro nepoživatelné,

To je zajímavá zpráva. Většina meruněk, co jsem pěstoval (ne-li všechny) se šarkou dřív nebo později infikovala. Kroužky na plodech a zejména na peckách (na listech málo) toho byly jasným důkazem. Na zdravotním stavu stromů se to jistě projevilo. Kvalita plodů - pominu-li ty kroužky - ve smyslu velikosti, chuti, konzistence plodů i odlučitelnosti pecky byla ale narušena jen málo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 2.156 (?), 14.2.2018 11:46

Nikdy dříve ani později jsem se s takovým postižením plodů PPV nesetkal. Na bleděoranžovém podkladu byly výrazné bílé kruhy, plody vypadaly vyloženě odpudivě. V chuti snad nejhorší meruňka, co jsem kdy jedl, a že z některých semenáčů to také nebyla žádná kvalita. O odrůdě nevím zhola nic. Dle informace pamětníka už to byl velký strom v roce 1966.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 157.239 (?), 14.2.2018 12:14

Všechno trvá, než se strhá! Pokud může vnímavý pěstitel s čistým svědomím prohlásit, že pro oddálení konce udělal vše, co bylo v jeho silách, tak mu nezbývá nic jiného, než sklapnout paty... Snad dostane-li do péče podobné případy, může se zase pokusit. Výživa, závlaha... pomáhá stromům dlouho vzdorovat různým škodičům. SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 48.25 (?), 7.3.2018 18:06

Naší VP jsem dávala pravidelně kompost, ošetřovala jí postřiky. Vydržela 9 let a dostala částečnou mrtvici. Letos uvidím, co udělá dál. Ale už vím, kde se stala chyba - loni nevhodné počasí, propásla jsem postřik do květů a málo ořezala postiženou větev z předloňska. Když půjdu do detailu, tak ta postižená větev byla rok po přeplození. Dělám samé chyby a teď to tady pročítám... Takže strom asi neměl šanci to dát. Zkusím ji zachránit, protože se tolik snaží. Podotýkám, že jsem měla ještě štěstí, protože pořídit si VP do 400 m n.v. je docela risk. Umístili jsme ji na chráněné místo, ani loňský mráz nezničil květy - byla obalená. Dokud byla zdravá, plodila suprově a měla nádherné a výborné meruňky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.188 (?), 14.2.2018 20:48

Také vysoké marhule ako mal pán Hasman na záhrade sa nedajú ošetrovať a ani oberať. Práve preto si myslím že marhule na silno rastúce podnože sa nehodia aj keď stromy sú to pekné.

Susedov pozemok na ktorej bola stará marhula bol pravidelne hnojený, pôda pod marhulou bola udržovaná bez trávy. Silný rez marhule bol prevedený v auguste-srpnu. A aj napriek tomu marhula na druhý rok už nevyrašila.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 13.2.2018 21:42

... a proč ty stromy nesnížíte, kdo má takovou výšku sklízet? Nebo snad sklízíte jen setřásáním do kvasu?

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.121 (?), 14.2.2018 0:11

... a proč ty stromy nesnížíte, kdo má takovou výšku sklízet? Nebo snad sklízíte jen setřásáním do kvasu?

SfK.

Keby len výšku ale aj šírku. Staré marhule na semenáčoch sú obrovské stromy. Silné podnože sa pod marhule nehodia. Sused pred pár rokmi orezal takú obrovskú marhulu ako mám aj ja a na druhý rok mu marhula už nevyrašila. Údajne marhule neznášajú hlboký rez.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 157.239 (?), 14.2.2018 5:01

I velké, věkovité stromy se dají s úspěchem radikálně řezat. Jen je správné se nad tím zamyslet, tuto rozsáhlou operaci dobře naplánovat a stromy-půdu pod nimi s dostatečným předstihem před zásahem důkladně pohnojit. Zásah samotný pak provést v termínu, který je pro konkrétní druh dřeviny blízký ideálu, nejdříve odstranit nadbytečné zahuštující, suché, polámané, choré větve, a teprve pak-třeba další rok udělat finální snížení, ubrání objemu. SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika