Jarní řez po Šittově řezu



pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?) 
15.3.2017 8:17, zobrazeno: 2967x

Vloni jsem provedl Šittův řez (nyní cca 4letá meruňka), což způsobilo, že se na každé větvi vytvořila 3 až 4 výhonová košťata obsypaná květními pupeny. Jaký bude nyní správný postup při jarním řezu? Mám všechny výhony odstranit a ponechat vždy jen jeden? Přijde mi to strašná škoda... Nebo výhony odstříhat až po odplození? Nebo je na mladé meruňce potřeba větší probírka a ostříhání to vlastně vyřeší?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 157.239 (?), 15.3.2017 8:29

Ustřižená košťátka ve váze coby jarní barborky udělají parádu a potěší něžnější polovinu lidstva.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?), 15.3.2017 13:04

Já Šittůvův řez používám taky a následující rok postupuji takto: Z nových výhonů vyberu nejvhodnější co do směru a síly pro pokračování kosterní větve a ten ponechám. Je-li v prvních letech dlouhý nad cca 40cm, tak ho v období květu ještě zakrátím na očko ven z koruny. Ostatní výhony dle počtu zakrátím výrazněji, případně odstraním s respektováním pravidel Zahnova řezu. Takto upravovaná koruna bude hustější a kompaktnější než bez použití Šittova řezu, proto je v dalších letech nutné pravidelné prosvětlování.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 100.59 (?), 15.3.2017 14:00

Možná jsem měl dodat, že cílem Šittova řezu není jen kompaktnější tvar, ale především více plodného dřeva, takže by byl nesmysl vše hned na jaře odstraňovat, pokud máte ale na konci "štětky" nových letorostů, abyste zabránil přehuštění, musíte je buď zredukovat hned, nebo po sklizni v letním řezu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 15.3.2017 14:15

Je to mladý stromek, těch štětek je jen několik, přehuštění rozhodně nehrozí. Když je odstraním až po odplození, nebude to na újmu pro vytváření nových výhonů / na nevhodných místech? A pokud by se zadařilo, zvládne mladý stromek uživit tolik plodů?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 100.59 (?), 15.3.2017 15:45

Zkuste fotku, těžko se vyjadřovat k pacientovi, kterého lékař neznáfrown

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 178.121 (?), 15.3.2017 17:10

Zde je pacient.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 100.59 (?), 15.3.2017 22:28

Neřešila se tady už tato meruňka u plotu kdysi? Pro mě to je přehuštěné, pokud dobře odkvete, je u meruňky zpravidla třeba probírka plodů po 10cm, jinak budou jak přerostlé třešněsmiley. Za sebe bych prosvětlil, odstranil výhony rostoucí do koruny nejen u štětek, ale i níže v koruně. Ze štětek vybral jeden kosterní výhon a bud nezkracoval, nebo lehce na očko ven z koruny. Ze zbývajících bych asi ponechal 1-2 a zkrátil je na polovinu na očko ven. Vše v období začátek květu - po odkvětu. Jestli se moc bojíte, že bude plodů málo, můžete počkat do velikosti plodů ccA do 1cm, až uvidíte počet plodů, ale bude vám pak líto výhony odstranovat...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika