Jaký tvar koruny u meruněk?



Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?)
8.4.2011 19:49

Pan Rony určitě svůj příspěvek nepsal se záměrem někoho strašit, že odstraněním terminálu nastává jistá záhuba stromku. On pouze vyjádřil názor, že (u meruněk) se přiklání k většinové variantě volného tvaru koruny s terminálem. Prostě není přívržencem miskových či kotlových tvarů. Na tom nevidím nic špatného ani kategorického, či nekompromisního. Názorů pana Ronyho si velmi vážím, protože ví, o čem píše.  Jinak meruňka je strom s trochu odlišným habitem koruny než broskvoň, takže osobně nedávám rovnítko ve smyslu, co je vhodné u broskvoní, musí se hodit i pro meruňky.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.15 (?), 7.4.2011 20:16, zobrazeno: 25286x

Zdravim, vzdycky jsem si myslel, ze u merunek je nejlepsi tvar s hlavnim terminalem, ktery je vyssi, naopak v TV v nedeli doporucovali kotlovitou korunu znamou pri tvarovani u broskvoni, co byste mi tedy doporucili? Mam vysazenou ted zjara merunku a jeste bych mohl rez pripadne zmenit..diky! M

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 249.198 (?), 7.4.2011 21:03

V mé celkem odborné knize se píše: Nejčastějším pěstovatelským tvarem v záhradkách i ve velkovýrobě je volně rostoucí koruna, přičemž pěstitelé v období výchovného řezu zabezpečí dominanci středního výhonu. V období rodivosti tuto roli postupně ztrácí. Kotlovitá koruna se uplatńuje v Jižní Francii a zlepšená kotlovitá v Americe.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.15 (?), 7.4.2011 21:28

Ano, presne tak, volne rostouci koruna s hl.terminalem mi prisla obvykla, takze nevim proc v poradu Přemka P. rikali o dute korune, na udrzbu je asi jednoduzsi, ale zas is myslim, ze se muze drevo snadneji pod tihou lamat-ale mozna si jen domyslim

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 123.189 (?), 7.4.2011 21:32

Právě včera jsem mé meruňce zasazené na podzim střední výhon ufikla. Jak píše pan Mičurinec, také jsem to viděla v TV a pak jsem pročítala knihu o zahradě, kde doporučovali "kalich" a "zlepšený kalich" nejen pro velkovýrobu. Mám se teď začít kvůli tomu střihu o moji novou meruňku obávat?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 7.4.2011 21:40

Mně se nejvíc líbí to, co píše Rony. Co nejpřirozenější tvar koruny.  Meruňka v našich podmínkách - až na nejteplejší oblasti - většinou nemá tak ideální podmínky jako Francie či Maďarsko. Proto bych se k ní choval co možná nejšetrněji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 121.238 (?), 8.4.2011 10:00

Takto mi spotvoril marhulu ked sme ju kupili... teraz je z nej take čudo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.15 (?), 8.4.2011 15:58

takze se mam radeji ridit starymi dobrymi radami a nechat ji terminal-tedy podobne jako u svestek... je tomu tak?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 125.96 (?), 8.4.2011 16:16

Když jsem si přečetla příspěvek pana Ronyho, tak ve mě přímo zatrnulo. Ustřihla jsem terminál meruňky právě pod dojmem TV pořadu a čtení knihy o zahradě, kde ustřihnutí terminálu po výsadbě také doporučovali. Meruňku Pinkcot jsem zasadila na podzim, krásně se uchytila a má pár kvítků. Asi jsem jí ten terminál střihat neměla. Teď mě to mrzí. Nechte ji pane Mičurinče v přírodním tvaru, má to logiku. Časem napíšu, jak se ta moje vyvíjí, v tento moment se ale o ní bojím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 147.108 (?), 8.4.2011 19:31

Prosímvás nejančete. Čeho se bojíte? V zahradách rostou spousty stromů s kotlovitými, dutými a jánevímjakými korunami. Názory pana Ronyho jsou velmi kategorické, nepřipouštějící alternativu, nekompromisní. Otázka je, zda to má v praxi zahrádkáře tak velký přínos a je vždy realizovatelné. Poměrně nedávno jsem upálil terminál a upravil  "na duto" korunu mladé vitální švestce, která se drala do nebe. Nenapadlo mne co s ní jiného provést, aby z toho nebyl topol.  Podívejte se na nedávné vlákno o řezu broskvoně, tam najdete poučení a věřím že i uklidnění.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 8.4.2011 19:49

Pan Rony určitě svůj příspěvek nepsal se záměrem někoho strašit, že odstraněním terminálu nastává jistá záhuba stromku. On pouze vyjádřil názor, že (u meruněk) se přiklání k většinové variantě volného tvaru koruny s terminálem. Prostě není přívržencem miskových či kotlových tvarů. Na tom nevidím nic špatného ani kategorického, či nekompromisního. Názorů pana Ronyho si velmi vážím, protože ví, o čem píše.  Jinak meruňka je strom s trochu odlišným habitem koruny než broskvoň, takže osobně nedávám rovnítko ve smyslu, co je vhodné u broskvoní, musí se hodit i pro meruňky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika