Jak zabránit předčasnému pučení meruněk



Zdeněk Dukát - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (70) - 62.215 (?)
11.2.2008 13:47

Jsem optimistický pesimista, ale ty meruňky nám asi zase zmrznou. Bohužel.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 182.225 (?), 7.2.2008 18:21, zobrazeno: 28899x

Chěla jsem se zeptat, při letošní popletené zimě máme na zahradě meruňku, která vypadá, že bude za chvíli kvést. Dá se to ještě nějakým způsobem pozdržet. Děkuji za odpovědi Zuzka

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 54.33 (?), 7.2.2008 19:48

Radili mi stříkat (mlžit) vodou míchanou s jarem(sapon). A zalévat kořeny ledovou vodou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Josef Zavřel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (285) - 45.6 (?), 7.2.2008 21:27

Hezký večer.Je to problém,který trápí všechny "dole".Na hoře se zatím nic podobného neděje,ale kdo ví.Dobré je ke kmeni navést sníh a natřít kmeny bílou barvou,aby odrážel sluneční paprsky a kmeny se neprohřívaly.Sníh není a tak proveďte to poslední.Víc udělat nemůžete.Hezký večer.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 139.38 (?), 9.2.2008 19:20

Děkuji za rady. Snad se letošní počasí ještě umoudří. Zuzka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
hauser - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (383) - 113.121 (?), 9.2.2008 22:24

Zkuste tím vápnem (málo koncentrovaným - jen na barvu) postříkat i korunu. O nějaký den se kvetení opozdí. Myslím ale, že Vaše obavy jsou zatím zbytečné, jsem hodně "dole", ale zatím to noční mrazíky brzdí. Loni to bylo daleko horší.

Zdravím

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 162.142 (?), 10.2.2008 10:00

Mám stejný problém, květních pupenů má mnoho. Já kmínek nenatírám, ale přikrývám chvojím. Účel je stejný. Zem v místě kořenů při současné zimě přikrývám chvojím, slámou, prostě vším, co je při ruce. Zem pomaleji rozmrzá - prohřívá. Postřik jsem nezkoušela, ale asi půjdu i do něj.  Doufám, že snad nějakou meruňku letos ochutnám ze své sklizně.

Držím všem (včetně sebe) palce, Andrea.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Zdeněk Dukát - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (70) - 62.215 (?), 11.2.2008 13:47

Jsem optimistický pesimista, ale ty meruňky nám asi zase zmrznou. Bohužel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 10.2 (?), 17.2.2008 11:15

Bydlim na severní Moravě a mám meruňky již několík let. Každý rok před prvními mrazy  kmeny stromů   obalim  materiálem, který se používal na zaizolování trubek topení.Pak te ještě obalím podlahovým PVC.To všechno nechávám  co nejdéle na stromě a stromy mi kvetou o něco později, protože mi slunce neohřívá kmen stromu a zároveń  to působi jako ochrana před mrazy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?), 17.2.2008 13:17

Můj osobní názor je, že bílení a zakrývání kmenů má význam pro prevenci teplotních změn v kmeni a následné mrazové poškození. Pochybuji ale, že nějak výrazně ovlivní dobu kvetení

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 44.124 (?), 17.2.2008 17:33

Oddalování probuzení meruňek má význam provádět v nepříznivých lokalitách a to za účelem ochránění stromů před poškozením mrazem jako takových, nikoliv však květů. Jasným důkazem tohoto byl loňský rok kdy peckoviny mnohde pomrzly až ve stadiu plůdku velikosti hrášku. Jinými slovy záleží v jakém období se mráz dostaví. Obalování kmenů savým materiálem není však vhodné pro neustálou vlhkost. Něco jiného je však nahrnutí sňehu ke kmenu, dále vápenné nátěry atd. Jako velice účelné se jeví obalení kmenu silnějším alobalem, který odráží sluneční paprsky. Tolik k ochraně stromu.

Na ochranu květu je velice účelné provést postřik před očekávaným mrazem přímo do květu a to např. Championem, Boraxem, Soluborem atd. Uvádí se, že při přesném dodržení postupu lze květy a později plůdky ochránit před mrazem až do - 5 st. Toto mám vyzkoušené. Upozorňuji, že je to velice náročné najít si čas a jít přesně v potřebnou dobu stříkat. Druhý, nebo raději další způsob ochrany je zadešťování. Dnes již jsou k dostání mikropostřikovače, které mají spotřebu cca 20 litrů za hodinu, což není finančně náročné ani při napojení pitné vody. Toto osobně používám a pokud neselže lidský faktor tak se každý rok nějaké úrody meruněk a broskví dočkám. Toto nelze použít u každého stromu (výška, vzdálenost od zdroje vody, atd.) ovšem pokud máte zahradu v mrazové kotlině pak je pro vás sklizeň pár desítek kilogramů meruňek a broskví vzácností.

           Milan Boštička.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika