Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chaty, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Meruňky > Farely - Farbaly - Farhial

Farely - Farbaly - Farhial

Alena z Kroměříže (29) - xxx.xxx.155.130 (?)
14.9.2017 10:28

FRABALY

Včera jsem dotrhala Farbaly. Nedozrává v jednom termínu. Sklízet se musela vícefázově.  I v tuto dobu, se našlo několik velmi tvrdých plodů. Ale vzhledem k pokračující hnilobě jsem je déle na stromě nechávat nechtěla. Hniloba ni poškodila cca 70% plodů této odrůdy. A zbytek na pohled také nevypadá přitažlivě (netuším čím to je, že se mezi stopkou a větví vytvoří průhledný sekret, který plod doslova k větvi přilepí, také vypadají jako by měli sazovitost) viz. foto.
Plody jsou velikostně nevyrovnané v rozmezí od 74 do 34g. Na rozdíl od Farely je šťavnatější, meruňkovější a méně křupavá. V chuti velmi nevyrovnaná. Ochutnala jsem jeden plod vynikající chuti, který by mohl konkurovat Velkopavlovické, ale většinu plodů bych řadila spíše k chuťovému průměru až nakyslému podprůměru. Z trojice výše uvedených meruněk vychází nejhůře. Jestli to tak bude i v příštích letech, tak půjde ven.

Obrázky:

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty
Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Velmi podnětné. Za sebe bych zvolil rovněž a..., host, 14.9.2017
SROVNÁNÍ Zapomněla jsem př... , Alena z Kroměříže, 14.9.2017
FARHIAL Pár plodů... , Alena z Kroměříže, 14.9.2017
FRABALY Včera jse... , Alena z Kroměříže, 14.9.2017
To už můžeme čekat zimní odrůdy meruněk na u..., Miloš Vysloužil, 12.9.2017

21.8.2017 9:10, počet návštěv: 3812
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Na požádání zakládám toto vlákno o pozdních meruňkách.

FARELY

Tříletý stromek měl poměrně hodně plodů. Plody jsou velikostně vyrovnané (hmotnost 45g) sytě oranžové barvy, červené líčko pokrývá 40 až 60% plodu. Velmi lákavé i z dálky (připomínají orangered, ale jsou větší). Naprosto postrádají vůni. Zřejmě proto je hmyz zcela ignoruje, kdežto sousední broskev je plná včel a vos. Dokonce ji ignorují i škvoři (Veselka byla škvory doslova obsypána a znehodnocena). Na to, jak byly plody dlouho vybarvené, dozrály teprve tento víkend. Na omak jsou plody stále hodně tvrdé, avšak začaly u stopky pukat, čehož využili mravenci a pár plodů od pukliny začalo zahnívat. Přesto stále drží na stromě – neopadávají. Možná by potřebovaly ještě uležet, ale zřejmě je dřív sníme. Dají se jíst jedna za druhou. Než jsem napsala tento odstavec, zblajzla jsem všechny vzorky.
Dužnina je světle oranžová, tužší, křupavá (na to jsem zvyklá spíše u jablek), bez vláken, šťavnatá a mírně nasládlá, jemná, dobrá (podle babičky velmi dobrá). Postrádám však u ní typickou meruňkovou chuť.

Obrázky:
značně ojezená Farely
značně ojezená Farely

puklina
puklina
mravenci a hniloba pak na sebe nedala dlouho čekat
mravenci a hniloba pak na sebe nedala dlouho čekat
vzorky v trávě
vzorky v trávě
I zralé plody se dají velmi snadno rozloupnout.
I zralé plody se dají velmi snadno rozloupnout.
Připojit reakci   

21.8.2017 9:21
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

FARBALY

Tříletý stromek velmi bujného růstu, doslova obsypán plody. I loni měl velké množství plodů, které však během dovolené poslední týden v srpnu zmizely. Letos se na něm projevila strupovitost.
Teprve se začíná vybarvovat, ale již nyní mi připadá sladší než Farely.

Obrázky:
Farbaly
Farbaly
již se začínají vybarvovat
již se začínají vybarvovat
Na plodech se projevila strupovitost
Na plodech se projevila strupovitost
Připojit reakci

21.8.2017 9:28

FARHIAL

Tříletý stromek středního vzrůstu. Letos poprvé bude mít plody, ale již teď je zřejmé, že z trojice bude zrát nejpozději. Stále je naprosto zelený, Projevila se na něm mírná strupovitost.

Obrázky:
Farhial schovává plody pod listy
Farhial schovává plody pod listy

Připojit reakci

milan fiala (840) - xxx.xxx.248.16 (?)
21.8.2017 18:58

Pani Alena díky za info.nadherné foto.

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (2420) - xxx.xxx.234.105 (?)
21.8.2017 20:08
Alena = Apricot Queen. Skupina Elán kedysi spievala o kráľovnej bielych tenisiek. My tu máme - zdá sa - marhuľovú kráľovnú. Úprimný obdiv a klobúk dolu. A pre mňa aj satisfakcia - vždy som tvrdil že ženy dokážu dať nám mužom na frak aj v ovocinárčení (zopár ich tu na fóre už máme, pribudla ďalšia). Máme sa čo učiť, a radi sa od Vás učiť budeme. IH (P.S.: Tá Tardibelle t.č. asi fakt v Čechách a na Slovensku nie je zohnateľná, zatiaľ len v Taliansku, Rakúsku... Ale svet je dnes malý a o rok to môže byť inak).
Připojit reakci

22.8.2017 12:51

Děkuji za pochvalu, i když si ji nezasloužím. Teprve se to sadařství po troškách učím.
PS: Můžete mi poradit, jak dostanu do příspěvku obrázek nastojato? Vždy mi lehne.

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (2420) - xxx.xxx.114.80 (?)
22.8.2017 15:00

Alena: Pochvala je zaslúžená, skromnosť je sympatická. A učíme sa stále všetci wink.  Ešte by ma zaujímalo aké máte odrody jabloní a hrušiek.

K tým fotkám - ja mám internet v mobile a fotky robím tiež cez mobil, s ich odosielaním nemám problém. Prečo to niektorým "líha" neviem, snáď niekto počítačovo zdatnejší poradí.   IH

Připojit reakci

23.8.2017 8:26

Hrušky – mladé stromky: Boskova lahvice, Santa Maria, Margarita, Clappova červená, Nojabrzskaja/xenia, Lucasova, Konference, Solanka, Armida, Karina, General Leclerc, Packham‘s Triumph, Hardyho, Hosui, Chojuro.

Jabloně – mladé stromky: Letní průsvitné, Mio, Matčino, Piros, Mantet, Summerred, Krasava, Honeycrisp, Bohemia red, Desert, Merkur, Angold, Gala Natali, Gala Must, Rozela, Kožená Reneta, Delikates, Elstar, Opál, Jonaprince, Lobo, Admiral, Kanzi, Fuji Beni Schogun, Kiku Fuji 8, Evelína.
Bylo jich víc, ale letos je pro mne špatný rok. Čtyři roky po sobě mi neuhynul jediný stromek a letos – pohroma. Myslím, že mi na stromcích zařádila i hrušková spála.

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (2420) - xxx.xxx.114.80 (?)
23.8.2017 12:44

Alena: Veľmi, veľmi zaujímavý výber. Zdá že to máte v (nielen ovocinárskej) hlavičke pekne usporiadané. Chýba mi tam trochu Rubinola, ale to skôr len preto že je to moja srdcovka. Inak parádne a rôznorodé portfólio odrôd. A keď začnú rodiť tak sem s fotkami! wink  IH  (P.S.: na hruškách to nemusela byť spála, podobne devastujúci efekt má aj infekcia spôsobená Pseudomonas syringae).  

Obrázky:

Připojit reakci

28.8.2017 9:28

Rubinolu mám, ale to už není zrovna mladý stromek. Také na ni nedám dopustit.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.234.41 (?)
21.8.2017 21:29

Krásna úroda pani Alena, tieto neskoré odrody marhúl sú okrasou každej ovocnej záhrady.     Jano

Připojit reakci

milan fiala (840) - xxx.xxx.140.48 (?)
22.8.2017 18:50

Pani Alena otáčanie fotiek robí mobil.Prišiel som na to, keď som používal starší, kupil som nový a otáčal mi fotky.Na fotenie použivam starší cez blutu ukladám do tabletu.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.205.204 (?)
22.8.2017 21:47

Ci sa fotka zobrazi nalezato alebo nastojato (landscape/portrait) zavisi od toho, ako co Ste ju ulozili. Toto forum je v tom nevinne. Fotky lahko otocite v takmer kazdom prehliadaci fotiek alebo kazdom grafickom editore, ktory mate nainstalovany na Vasom PC. Po otoceni ich samozrejme treba ulozit.

Připojit reakci

28.8.2017 9:31

Farely
Přikládám foto posledních plodů, i když by meruňky na stromě vydržely ještě nějaký čas. Na omak jsou plody měkké, stále však neopadávají a i při trhání je třeba vyvinout úsilí (patrně by je neshodila ani bouřka – i když u nás už dva měsíce pořádně nezapršelo). Dužnina je měkká ale pevná, nečekejme blátivé mázdýrko, i uleželé plody spíše zavadají (sesychají) než aby se rozblajzly a shnily. Meruňky jsou chuťově jemné, nyní více výrazné, počáteční sladkost je vystřídána výraznější kyselou koncovkou. Velmi zajímavá kombinace. Plod je šťavnatý, přesto si zachovává křupavost. Tato odrůda si mne získala svou nádhernou vybarveností, odolností k chorobám, chutí a hlavně tím, jak dlouho vydrží zralá na stromě. Farely ojídáme již více jak 14 dní.

Obrázky:
Farely
Farely
Připojit reakci

28.8.2017 9:34

Farbaly
Plody se konečně vybarvily, ale jsou stále tvrdé jako kámen. Tato odrůda trpí strupovitostí a dobrá třetina plodů začala hnít. Bude-li to tak pokračovat, budu ji muset předčasně otrhat. I nezralé plody se dají jíst, ale příliš velký požitek z toho nemám.

Obrázky:
Farbaly
Farbaly

Připojit reakci

28.8.2017 9:38

Farhial
se zatím drží - nehnije. Má sice líčko, ale zespodu je stále ukrutně zelený. Předpokládaná doba sklizně – září wink.

Obrázky:
Farhial
Farhial

Připojit reakci

host - xxx.xxx.6.16 (?)
28.8.2017 10:03
Pani Alena diky za ifo plody su fakt nadherné.
Připojit reakci

milan fiala (840) - xxx.xxx.140.48 (?)
28.8.2017 19:38

Teraz sa ukazuje ako sa nove odrody začínajú udomacnovať v naších zahradách, nehnijú,dlho vidržia, menej postrekov, kde je V.P. a Madarská hnijú na stromoch.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.234.95 (?)
28.8.2017 21:17

Maďarská a Velkopavlovická netrpia chrastavitosťou preto netreba robiť žiadne postreky.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.104.15 (?)
28.8.2017 21:19

No neviem. Mozno dlho vydrzia a su pevne. S tym, ze nehniju, by som bol opatrny - staci pozriet par prispevkov vyssie. Ja som zatial problem s hnitim a moniliozou na plodoch tradicnych odrod nemaval, hoci uznavam, som z marhuliarskej oblasti (sucho a teplo) pri Trnave. To vsak aj Vy, p. Fiala. 

Dolezite vsak je, ze s tradicnou chutou marhul maju tieto novotvary len pramalo spolocneho. Tym padom mozu byt pre mna nejakym novym netradicnym ovocnym druhom, ale nie marhulami v tom zmysle, ako som na ne zvyknuty. Navyse, hoci mam marhule rad, vobec nemam zaujem nejako si predlzovat ich zberove okno. Ako na prve velke ovocie sa na ne velmi tesime, ale koncom jula (zaciname koncom juna Tsunami/Leskora) uz ich spracovavame skor len z povinnosti. Potom uz nastupia broskyne, hrozno,... a na marhule si spomenieme zas az o rok. Mne to takto vyhovuje.

Trnavsko 145 mnm

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (2420) - xxx.xxx.234.21 (?)
28.8.2017 22:38
Pán Fiala: Myslíte menej postrekov proti čomu? Monilióze, klasterosporióze alebo inej chorobe? Pochybujem, že aj tzv. "nové odrody" si niekto dovolí pestovať bez dvoch klasických postrekov proti monilióze na začiatku a na konci kvitnutia. Potom už marhule veľmi postrekovať netreba... Bol by som rád, keby sa vyjadrila pani Alena z Kroměříže či na svoje odrody "FAR-" aplikovala nejaké postreky a ak áno aké a kedy. Inak to udomácňovanie nových odrôd by som až tak optimisticky zatiaľ nevidel, tu na fóre je zopár nadšencov ktorí ich pestujú a referujú o nich, čo je mimochodom veľmi záslužná činnosť a aj Vám osobne za to patrí vďaka. Ale aby vytlačili zo záhrad overené klasiky (VP, Maď.), tak to zatiaľ určite nehrozí. Napokon, prečo to stavať buď - alebo, je predsa skvelé že sortiment odrôd aj pri marhuliach sa rýchlo rozširuje a nové i staré si môžu pekne spolunažívať v jednej záhrade. Každý si môže vybrať, kvalita sa napokon vždy presadí. IH
Připojit reakci

29.8.2017 9:20

Máte pravdu p. Fiala. Na dva meruňkové "sady" mám jen tři pozdní meruňky.

K těm postřikům:

• předjaří – proti přezimujícím škůdcům
  • před kvetením –  monilióza, úžeh, suchá skvrnitost

Vždy jen jeden postřik, a pak... děj se vůle Páně.
Byly doby, kdy jsem nestříkala vůbec – nějakých 12-15 let to vycházelo (izolované místno v širém poli), a pak mi během dvou let moniliový úžeh zničil skoro celý meruňkový sad. Bylo to drsné poučení, to mi věřte.

K panu xxx.xxx.104.15 dodám přísloví. Co oči nevidí, to srdce nebolí.
Na dvoře zrály současně s Farely dvě velké broskve plné šťavnatých, sladkých broskví (i vos), ale všichni příbuzní místo broskvoně obcházeli meruňku jako mlsní psy. Proto je na první fotce tohoto vlákna dodatek – značně ojezená Farely.
Momentálně mi broskve, rajčata, okurky a papriky lezou i ušima a jsem vděčná za netradiční meruňkovou chuť. laugh

Zajímavé je, že největší zájem v rodině i u vzdálených příbuzných není o VP s tou typicky meruňkovou chutí (dej ji Bůh věčnou slávu), ale o neznámou odrůdu meruňky, která má jemnou broskvovou koncovku a v kompotech nebo marmeládách je jedinečná.wink

Připojit reakci

host - xxx.xxx.157.239 (?)
29.8.2017 9:54

K tomu obcházení-jestli to nebude i tím, že meruňky se dají přímo v terénu slupnout tzv. na dámičku, kdežto šťavnatá broskev vždycky jenom na čuníkacheeky, alespoň já se při tom pokaždé zasvinímlaugh! SPCH

Připojit reakci

29.8.2017 11:15

To mne nenapadlo. frown

Připojit reakci

host - xxx.xxx.104.15 (?)
29.8.2017 12:21

"Momentálně mi broskve, rajčata, okurky a papriky lezou i ušima a jsem vděčná za netradiční meruňkovou chuť."

Otázka je, či tá chuť je netradičná celkovo vzhľadom k aktuálnemu sortimentu ovocia alebo vzhľadom k tradičnej marhuľovej chuti. Z Vašich príspevkov vyššie som vyrozumel, že pestujete niečo čo sa tvári ako marhuľa, ale chutí to diametrálne odlišne (aróma, tuhosť, chruplavosť,...). Druhá otázka potom je, či to potom pre pestovateľa je želateľné alebo nie. Evidentne, ako píšete, u Vás to želateľné je, čo je super. Je treba pestovať to, po čom je "dopyt". Ja však v účasnosti u nás v rodine nevidím dieru na trhu, broskyne sú stále veľmi žiadané, hoci ich postupne zberáme už cca 6 týždňov. K tomu hrozno, hrušky, maliny, slivky,...    

Připojit reakci

29.8.2017 13:41

Otázka je, či tá chuť je netradičná celkovo vzhľadom k aktuálnemu sortimentu ovocia alebo vzhľadom k tradičnej marhuľovej chuti.

Je netradiční vzhledem k aktuálnímu sortimentu ovocia i vzhledem k tradiční meruňkové chuti.

Z Vašich príspevkov vyššie som vyrozumel, že pestujete niečo čo sa tvári ako marhuľa, ale chutí to diametrálne odlišne (aróma, tuhosť, chruplavosť,...)

Diametrálně? Až tak daleko bych nešla. Je to jako porovnat asijskou a domácí hrušku. Rozdíl tam je, ale když zavřete oči, stejně poznáte, že jíte hrušku cool.

Druhá otázka potom je, či to potom pre pestovateľa je želateľné alebo nie.

Od toho tu je toto fórum.

Možná ve vláknu matu neprofesionálním popisem odrůdy. Za to se omlouvám, prezenzentuji poprvé.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.234.48 (?)
29.8.2017 21:50

Myslím že je to len dobre že sa začali predávať aj takéto neskoré-pozdní odrody marhúl.Začiatkom osemdesiatych rokov boli dostať u nás len odrody Maďarská, Velkopavovlická ktoré dozrievali súčasne a neskôr k nim pribudla rannejšia Karola.Teraz sa dajú marhule oberať aj dva mesiace. Ja mám napríklad z ranných odrôd Leskoru a som rád že ju mám lebo dozrieva u mňa 3 týždne pred Velkopavlovickou.Takto sa dá pekne predĺžiť sezóna marhúl.Pokiaľ dá niekto prednosť v auguste-srpnu broskyniam, slivkám alebo hroznu je to len na ňom.Som rád pani Alena že ste tu prezentovali tieto vaše neskoré odrody.

Pani Alena z tých vašich troch odrôd trpia všetky strupovisťou?     Jano

Připojit reakci

30.8.2017 8:04

Farely - letos bez strupovitosti.

Farbaly - letos strupovitost, loni strupovitost neměla.

Farhial - letos strupovitost, loni neměla plody.

Připojit reakci

Petr z Pardubic (5982) - xxx.xxx.70.240 (?)
30.8.2017 8:49

Taky je možné, že zjistíte, že prodloužení meruňkové sezóny je věc hezká a lákavá, ale kvalita dopěstovaných plodů nebude zas až tolik uspokojivá. Člověk by očekával, že všechno, co zraje po Bergeronu by mělo být alespoň tak kvalitní jako ten Bergeron, a ne, že to jen vzhledově bude tvářit jako meruňka, a toť vše. Ale je dobře, že "ste sadila a ne se jen pýtala", jak říká Milan. yes

Připojit reakci

host - xxx.xxx.205.204 (?)
30.8.2017 9:03

Môj subjektívny dojem zo spomínaných európskych a ázijských hrušiek je, že sú chuťovo diametrálne odlišné - ázijské sú skôr akési hrušňojablko s (často) rumovou príchuťou. Kým európske hrušky mám rád, ázijské mi nechutia. V tom je diametrálnosť. Dalo by sa polemizovať, že je to subjektívna klasifikácia, lebo niekomu chutia oba druhy. Lenže to je ako povedať (teraz preženiem), že ak niekomu chutí jablko aj marhuľa, tak nie sú chuťovo diametrálne odlišné. Ak však niekomu chutí povedzme Wiliamsova, tak sotva mu nebude chutiť Konferencia, tam teda nie je diametrálny rozdiel. Moja osobná definícia diametrálnosti v chuti je, že existuje významná skupina konzumentov, ktorí buď cítia výrazný rozdiel v chuti alebo im jedno chutí a iné nie. Bez ohľadu na to, či to je prevažujúci názor. Podobne s európskymi a ázijskými slivkami, či plodovými myrobalánmi. 

Tým Vás, pani Alena, nechcem nijako poťahovať za slovíčka, len som chcel upozorniť, že s tou klasifikáciou chuti to môže byť kadejako a podľa mňa je v tomto prípade oprávnené zdôrazňovať odlišné (výrazne či menej výrazne) senzorické vlastnosti v porovnaní s tradičnými marhuľami. Niekomu tým uľahodíte a niekoho možno sklamete, to už ale závisí akých konzumentov máte k dispozícii :-).

Připojit reakci

30.8.2017 10:41

Asi proto se v pomologiích snaží vyhnout chuťovému hodnocení. Ještěže tu máme toto fórum.

Osobně mám ráda velmi sladké ovoce. Má tchýně je spíše na kyselé. Ona jí ovoce když teprve začíná zrát, já ho jím nejraději až samo spadne na zem. Rozdíl v chuti je opravdu značný, dalo by se říct až diametrální.cheeky
Farely mi chutnala mnohem víc než letošní Veselka, a zdá se mi meruňkovější než San Castrese. Je takové hodnocení vhodnější? Jestli ne, tak přijeďte příští rok ochutnat, ráda si pak na fóru přečtu vaše chuťové hodnocení.
PS: S Bergeronem srovnat nemohu, 2 roky po sobě mi zašel. Potřetí jej sázet nebudu. Asi se mu v mé lokalitě nedaří.

Připojit reakci

30.8.2017 11:24

Tak to sem docela vedle, protože ta Veselka je chuťově hodně výrazná, dalo by se říct jedna z nejlepších veselských marhuľ, co jsem jedl. San Castrese a Ninfa byly v chuti poměrně "trapné". Jestli se to bude opakovat, tak poletí "za psem". S těmi stromky se to někdy stává, zkuste dát příště Bergeron na jiné místo. 

Připojit reakci

30.8.2017 13:02

Se San Castrese musím souhlasit. Byla mi doporučena jako náhrada místo meruňky Ananasky. Ale okomentovala bych ji stejně jako Vy. Veselka byla loni vynikající, letos průměrná (asi neměla svůj rok). Farely byla rozhodně mnohem chutnější. Celkově na mne působí jako vydařená odrůda. Uvidíme jak si povede příští rok.

Připojit reakci

30.8.2017 14:03

To se stává. Chutnal jsem teď nějaké švestky a je to hrůza děs. Proti minulému roku určitě Třeba Stanley. Já nemůžu Veselku moc hodnit, protože má většinou "pět a půl plodu", buď zmrzá, nebo je všechny shazuje. Kdyby jich bylo více, byla by v chuti možná horší.  Zajímal by mě Váš názor na tu Farbaly. 

Připojit reakci

Jiři FM (926) - xxx.xxx.137.210 (?)
30.8.2017 17:53

Chutnal jsem teď Nějaké švestky a je to hrůza děs.Přesně jak píše Petr, švestky,trnky jsou letos totální propadák.Na zhodnocení Farbaly bych byl taky zvědavý, zatím mi vždy úspěšně zmrzlasad.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.157.239 (?)
30.8.2017 22:03

S těmi švestkami to můžu podepsat, zato ryngle-to je mana finskákiss! Jak je to možné? SPCH

Připojit reakci

31.8.2017 8:05

Na hodnocení chutě Farbaly je pořád brzy. Jsou stále tvrdé jako broky a kyselé (nebudu hodnotit napůl shnilou meruňku). Ale mám obavu, že plně vyzrálou ani neochutnám. Plody zachvátila taková hniloba, jakou jsem dosud nezažila. Během týdne je více jak 50% plodů úplně shnilých.

Na švestkách jsem si letos taky nepochutnala. Jediná jedlá byla Čačanská ranná, Hanita a Top Gigant plus.

Připojit reakci

31.8.2017 9:32

Přesně tohle znám u VP a Karoly, proto mi začínají být krajně nesympatické. Dokázal bych si místo nich představit nějaké alternativní odrůdy. Myslím, že ve vlákně Velkopavlovická = dokonalost meruňkové chuti pěkně porovnal a upřednostnil Libor (BA) Kioto před VP. Jenomže není Escande jako Escande. Takový Big Red taky letos pěkně hnil, takže je to těžké něco najít, co má "pevnou slupku" a přijatelnou chuť.

Připojit reakci

milan fiala (840) - xxx.xxx.185.162 (?)
12.9.2017 21:35

Maďarský záhradkár zverejnil na fejzbuku foto včera 11.9.2017 zrelú marhulku Fareli nedalo sa to stiahnuť foto mobilom z tabletu.

Obrázky:

Připojit reakci

Miloš Vysloužil (15342) - xxx.xxx.92.38 (?)
12.9.2017 21:48

To už můžeme čekat zimní odrůdy meruněk na uskladnění.indecision

Připojit reakci

14.9.2017 10:28

FRABALY

Včera jsem dotrhala Farbaly. Nedozrává v jednom termínu. Sklízet se musela vícefázově.  I v tuto dobu, se našlo několik velmi tvrdých plodů. Ale vzhledem k pokračující hnilobě jsem je déle na stromě nechávat nechtěla. Hniloba ni poškodila cca 70% plodů této odrůdy. A zbytek na pohled také nevypadá přitažlivě (netuším čím to je, že se mezi stopkou a větví vytvoří průhledný sekret, který plod doslova k větvi přilepí, také vypadají jako by měli sazovitost) viz. foto.
Plody jsou velikostně nevyrovnané v rozmezí od 74 do 34g. Na rozdíl od Farely je šťavnatější, meruňkovější a méně křupavá. V chuti velmi nevyrovnaná. Ochutnala jsem jeden plod vynikající chuti, který by mohl konkurovat Velkopavlovické, ale většinu plodů bych řadila spíše k chuťovému průměru až nakyslému podprůměru. Z trojice výše uvedených meruněk vychází nejhůře. Jestli to tak bude i v příštích letech, tak půjde ven.

Obrázky:

Připojit reakci

14.9.2017 10:31

FARHIAL

Pár plodů už se válí na zemi. Hniloba a strupovitost se u něj vyskytla, ale nebylo to ve velké míře. Plody jsou střední velikosti, velikostně vyrovnané. Nejsou tak nápadně vybarvené jako Farely nebo Farbaly. Na neosluněné straně ladí více do zelena. Na rozdíl od Farely však od stopky nepukají. Plody jsou neskutečně šťavnaté, při kousnutí doslova tečou, mírně křupavé (to mají všechny tři společné). V chuti jsou výrazně meruňkové, velmi dobré. Za sebe bych Farhial rozhodně doporučila.

Obrázky:

Připojit reakci

14.9.2017 10:34

SROVNÁNÍ

Zapomněla jsem přidat pár fotek.

Obrázky:
Farbaly
Farbaly
Farhila x Farbaly
Farhila x Farbaly
Farhial x Farbaly
Farhial x Farbaly
Připojit reakci

host - xxx.xxx.183.140 (?)
14.9.2017 21:32

Velmi podnětné. Za sebe bych zvolil rovněž asi ´jen Farhial, u nás těch pár plodů co nezmrzlo bylo chuťově vynikajících, na první dekádu září plně vyhovovaly. Farbaly je ranější, plod protáhlý, špičatější, ale v porovnání s Farhialem poněkud moučnější. Vzhledem k nedostatku místa bych již volil jen Farhial, na rozšíření sezony je zajímavá. U nás je u ní také propad květních pupenů po zimních výkyvech, ale sekundární květní pupeny na výhonech z druhé mízy to trochu zachrání. david

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Staré a zapomenuté odrůdy meruněk914.11.20171075
Rez marhule 1111.11.20171731
Zahorácká marhula429.10.2017711
Pomoc s výběrem odrůdy228.10.2017370
Pirate 118.10.2017232
Odrůdy pro n.v. kolem 500m nad mořem4811.10.20175879
Angelcots 28.10.20171235
Holubova Meruňka112.10.20171971
Myr. Vanovický afinita - vs zelena ringlota 61.10.2017721
Clarina 1025.9.20172072
Jakou podnož pro meruňku4125.9.20179656
Farclo 1222.9.20172964
Kůrovec na meruňce?2622.9.201729194
Kuresia3516.9.201715265
Farely - Farbaly - Farhial 4414.9.20173813
Podpníka VVA-1 KRYMSK najnovsie skusenosti312.9.2017601
Farbaly 41.9.2017682
Dostala moja marhuľa apoplexiu - mŕtvicu? 1831.8.20171683
Nove rezistentne odrody marhul 628.8.20176046
Veharda1826.8.201716141
Mráz50523.8.201791553
Dozraje ještě? 1622.8.20171873
Počasí 52520.8.2017159625
Harlayne 3918.8.20177719
Roubování staré meruňky1013.8.20171157
Spring blush3613.8.201727927
Řez meruňky podle literatury 912.8.20175361
Leskora 7511.8.201731738
Kdy dozrává Kioto?1710.8.201711860
Plumcot Melitopolski 347.8.201737621
Swigold 23.8.2017419
Bergeron je nejlepší811.8.201795625
San Castrese631.7.20172519
Bebeco631.7.20173738
Meruňka Ceglédi Oriás1131.7.201711195
Anegat 328.7.20171047
Goldrich meruňka6224.7.201758560
Velbora (dotaz)2023.7.201710377
Lejuna, Lerosa, Lemeda, Lenova, Kompakta4323.7.201736024
Šarka na meruňce 2023.7.20172570
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Kurník - izolace?18.11.2017
Co jí koza15.11.2017
Co jí koza14.11.2017
Kozy v zimním režimu13.11.2017
Co jí koza11.11.2017
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama | Podněty a připomínky
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2017
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů