A je po meruňkách



   Předchozí příspěvky  |  <  26,  27   
                     
host - 213.137 (?) 
18.2.2023 9:59

Tak když jsou meruňky narašené od půlky ledna jako v tom březnu, tak platí březnová citlivost do poupat, rozkrojil jsem několik a mnoho je uvnitř hnědých. Nejvíce zmrzlá je Big red, i když pár květních pupenů možná přežilo smiley Carmen top přesto že nebyla tak moc narašená, tak asi všechno kaput, ještě zkontroluju později. Dost narašená je Orangered a přesto růžové poupata přežily mrazy -13, možná ten Spomyšlovský popis jako vysocemrazuvzdorné odrůdy bude u Orangeredu platit.  U dalších odrůd má poškození různý rozptyl, ale při té obvyklé násadě by mohlo zůstat dost. Nynější teplé noci +10°C co přináší vichr popoženou stromy do kvetení rychlým tempem, noci mají větší vliv než denní teploty, toto se stalo tady na severovýchodě i začátkem ledna, teplé noci natlačené vichrem. Vliv slunce na nalévání pupenů je letos minimální, svítí výjimečně. Nejdou letos ani papriky za oknem. MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 18.2.2023 16:15

Žádné květní pupeny jsem nepitval. Pokud se nenaplní sny pana PP o řádné zimě, tak bychom mohli mít tuto pupenovou etapu již za sebou. Nevím, jak pan PP, ale já jsem si alespoň na Vysočině pěkně zaběžkoval na upravených tratích, když už nějaká zima se sněhem a mrazem přeci jenom na chvíli přišla. Orangered má pěknou násadu květních pupenů, probírka by byla žádoucí. U této odrůdy platí víc než kde jinde, že čím méně plodů, tím lepší chuť mají. Spomyšlovské popisy jsou většinou mimo. Stačilo by pouze, kdyby poslali to, co si člověk objedná. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?), 18.2.2023 19:29

Nevím, kdy jsem naposledy toužil po pořádné zimě, čím jsem starší, tím víc toužím po Floridě, nebo aspoň Korutanech. Sněhu u nás na běžky bylo jen pár dní, za mě běhají vnuci. Teploměr našel minimum nějakých -16, takže to broskvoně snad přežily ale jarní mrazy tu spolehlivě ničí všechno co kvete, takže se preventivně už ani netěším.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 18.2.2023 20:04

naprosto s vámi souhlasím, každá zima mě zmáhá víc a víc a taky bych jí vyměnil za teplé kraje. W.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.93 (?), 18.2.2023 22:15

A Congat?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 19.2.2023 19:54

Na kopcích kolem meteorologické stanice Nedvězí (722 m.) se dalo běžkovat minimálně 14 dní. Z celé rodiny to baví na stará kolena tak akorát mně. Ošoupaná prkýnka máme asi 2 roky. Co se týče Martinových postřehů k meruňkám, tak ujmutý roub Carmen top (Batistini) květní pupeny má, stejně jako třeba Harmat na Ledaně, naopak rouby Šalach ananasnyj nemají květní pupeny nikde. Zajímalo by mě, jestli někdo "šel" do té spomyšlské Candely.

O Congat bych měl zájem. Zralost s Farbaly, udávaná lepší kvalita a šťavnatost. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
petrs - (26) - 99.20 (?), 19.2.2023 23:52

Všechno ze Spomyšle je tak 50/50, že to bude to, co si objednáte. Vždy uznaly, že poslaly něco jiného a poslaly nové "správné", což je taky 50/50. Takže po reklamacích reklamací, už posílají peníze a zahrada je celkem plná "no name" odrůd, které postupně nechávám nebo měním.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 193.55 (?), 20.2.2023 10:56
Congat se u nás na jihu Čech ve 450 m jeví dost pomrzle v pupenech. Něco tam doufejme zůstane, ale asi bude patřit spíše k těm ostatním citlivkám z Francie.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.144 (?), 20.2.2023 14:48
Pinkcot a hlavně Bergeron zase takové citlivky nejsou. Jinak když se někomu podaří zapěstovat pěkný stromek Leskory a má k tomu ještě Bergeron a v případě příznivého počasí také úrodu Madarské co ještě potřebuje víc?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 193.55 (?), 20.2.2023 16:17
Tak Pinkcot nemůžu posoudit, ale na Bergeron nedám dopustit, to je výjimka. Bergeron ale není úplně žhavá novinka, už se u nás přeci jen nějaký ten pátek pěstuje.Leskora odešla na moniliozu hned následující sezónu po první úrodě, takže taky nemůžu objektivně soudit. VP je klasika, na mrazy poměrně dost odolná až do fáze plného květu.Potom už je to "hop" v případě jara bez mrazíků (u nás cca 1x za 5-8 let) nebo "trop" s úrodou nulovou či spočitatelnou na prstech rukou na 30 let starém stromě.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  26,  27   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika