Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chaty, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Zahradní technika > Používáte drtič?

Používáte drtič?

Miloš Vysloužil (15363) - xxx.xxx.236.1 (?)
14.9.2017 10:10

S tím samozřejmě souhlasím. Jen mi připadlo, že v příspěvku o nepolíbenosti jste nastínil svůj způsob ve smyslu, že tak by měla postupovat zadavatelka. Proto říkám, že možností je víc a někdy i "cesta je cíl".

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

stavba, topení, úspory energií, voda a odpady, sítě, interiér, dílna
Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Připravit větve si jistě můžete, ale jinak ten Bos..., host, 14.9.2017
S tím samozřejmě souhlasím. Jen mi připadlo,..., Miloš Vysloužil, 14.9.2017
Pane Miloši, vždyť Vám to nikdo nenutí, je to jen ..., host, 13.9.2017
Používáte drtič? -------------------..., host, 13.9.2017
no právě.To jsem udělal.Prostě mě to naštval..., host, 13.9.2017

Používáte drtič?

host - xxx.xxx.128.46 (?)
25.8.2017 11:32, počet návštěv: 6762
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Dobrý den, chtěli bychom si pořídit drtič větví a slyšel jsem, že jsou dost hlučné. Je to pravda? Bydlíme v domě u sídliště a nechceme zbytečně provokovat hlukem.

Díval jsem se na nějaké, ale většinou se tam decibely nepíšou. Jaké s tím máte zkušenosti, jaký byste mi doporučili?

Také jsem zvažoval místo drtiče štěpkovač, ten prý je tišší.

raději bych ale ten drtič, abychom to pak dávalii na kompost nebo ke stromkům, štěpky bychom odváželi na ekodvůr.       Jarin

Připojit reakci   

Používáte drtič?

host - xxx.xxx.241.252 (?)
25.8.2017 11:43
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Bosch 2500, cca 12000Kč. Při štěpkování se lze v pohodě bavit i přímo okolo. Na štěpkování je použit válec s ostřími, který současně větev vtahuje i štěpkuje proti kovové destičce. Máme ho už cca 10 let, naprosto bezporuchový, stále stejně tichý i výkonný. Max průměr větví 4,5 cm. Mohu jen doporučit. Štěpky kompostujeme, nebo s nimi mulčujeme a jsou-li suché tak topíme. (Nesmí se jich ale přiložit mnoho najednou - kamna pak blafnou :))

Připojit reakci

Používáte drtič?

host - xxx.xxx.248.47 (?)
25.8.2017 13:01

Dnes se jmenuje Bosch AXT 25 TC, je vynikající. Kromě větví a šišek podrtí i veškeré posklizňové zbytky rostlin i s listím, třeba keříčky fazolí, rajčata nebo papriky.

Připojit reakci

Používáte drtič?

host - xxx.xxx.33.3 (?)
25.8.2017 20:15

To jo jestli taky rozdrti halousky rozvetvene a to dost rozvetvene nebo to musite osekat jak sirku

Připojit reakci

Používáte drtič?

host - xxx.xxx.59.11 (?)
26.8.2017 12:17

Všechno co projde otvorem bere bez problému. Od té doby co ho mám nic nepálím, všechno jde do kompostu.

Připojit reakci

Používáte drtič?

host - xxx.xxx.84.190 (?)
25.8.2017 12:08

Bylo by dobré, si to někde prohlédnout.Jak ten rychle se točící, tak ten pomalu běžný.Omlouvám se ale já nikdy nepochopím proč se stroj, který seká a štípe se jmenuje drtič   a válec, který doslova větev pomalu rozdrtí se jmenuje štěpkovač.To je asi moje chyba.Pravda je, že ten můj pomaluběžný taky trochu hučí.Je tam dost ozubených koleček a je to starší stroj.Pokud dodržíte nějaký postup t.j. že tam nebudete cpát syrové větve, tak potom i štěpka je oddělená a namačkaná.Takže my ji dáváme na cestičky mezi záhony, mezi keře.Větve s prořezávky stromů jsou přece různé síly.Ty silné pákovkama vystříhám(motorovkou vyřežu)ostatní rozdrtím.Pro ekodvůr bych to asi nedrtil.Na to mají stroje na kompostarně.

Připojit reakci

Používáte drtič?

25.8.2017 20:48

já nikdy nepochopím proč se stroj, který seká a štípe se jmenuje drtič   a válec, který doslova větev pomalu rozdrtí se jmenuje štěpkovač

Nevím, ale myslím proto, že štěpkovač vyrobí štěpku a drtič drobnější drť.
Jinak mohu potvrdit, že Bosch AXT 25 TC je to nejlepší elektrické, co na našem trhu na dřevní odpad je. 

Připojit reakci

Používáte drtič?

host - xxx.xxx.147.46 (?)
27.8.2017 7:08

Já se vůbec nedivím. V USA firma Seymour, vyrobí lopatu a prodává se tam coby lopata, ale když se přepraví přes velkou louži až do ČR, tak se zde prodává coby rýč.

Připojit reakci

Používáte drtič?

host - xxx.xxx.168.9 (?)
25.8.2017 21:03

Viděl jste někdy v akci rychloběžný drtič? Asi ne, protože by jste nikdy neříkal, že to nepochopíte. Drtič má nejméně 110 dB a větve rozseká úplně na drť, která se dává do kompostu. Pomaluběžný štěpkovač má asi 70 dB a větve pomalu chroupe a je z něho štěpka na topení nebo mulčování. Vysvětlete mě co na tom ještě nechápete, u nás to chápou i malé děti když vidí oba stroje v provozu.

Připojit reakci

Používáte drtič?

host - xxx.xxx.33.3 (?)
25.8.2017 21:19

Je to jasne drtic je do kompostu valcovy je stepkonac na palivo   ale hajousky musi byt osekane u kazdeho jak sirky jinak to stroj nevezme i kdyby byl ze zlata

Připojit reakci

Používáte drtič?

Standa von Königgrätz (571) - xxx.xxx.248.111 (?)
26.8.2017 11:08

Pánové a dámy

... ono je jedno, jestli se to nazývá drtič nebo štěpkovač. Oba produkty jdou dát do kompostu a oba produkty po usušení prohnat ohněm. Jen ten jemější rychleji tleje v kompostu a více nasviní při topení a naopak ten hrubší tleje v kompostu bez posekané trávy o pár měsíců pomaleji a některé automatické podavače do kotle mohou mít problém s největšími kusy štěpky..

Ohledně hlučosti - jednoznačně pomaloběžný
Ohledně příměsí zeminy a písku - jednoznačně pomaloběžný
Pro samovtahovací efekt - pomaloběžný šnekový
Při příměsi kamení a cihel - kladívkový šrotovník
Pro homogenizaci kompostu z hrubé štěpky - kladívkový šrotovník
Cenově levný - etalon s hlučnou frézou.

SfK

Připojit reakci

Používáte drtič?

host - xxx.xxx.221.140 (?)
27.8.2017 6:26

Takže pre homogenizáciu kompostu kladivkový šrotovník. Takže na kompostovanie pomalobežný štiepkovač lebo je tichý, potom použijeme kladivkový šrotovník ktorý je tiež tichý?

Nebolo by jednoduchšie použiť rovno kvalitný rýchlobežný štiepkovač?Napríklad aj menovaný Bosch.Zároveň by človek ušetril polovicu roboty s prípravou štiepkovaného materiálu.

Pán z Hradca - pomerne dosť ma udivujete Vašimi jednoduchými mázormi.Zjavne nemáte skúsenosť s týmito strojmi.No a nie vždy to čo sa na prvý pohľad zdá logické vo finále aj logické je.

Připojit reakci

Používáte drtič?

27.8.2017 9:06

Se šrotovníkem jsem nikdy nepracoval, ale s ostatním, co napsal SfK mohu souhlasit. Používal jsem rychloběžný drtič a nyní jen a pouze pomaloběžný štěpkovač. Je to rozdíl.  Štěpku přidávám do kompostu, ve kterém se kompletně rozpadne. Možná kdybych štěpkoval impregnované násady z akátu, bylo by to jinak, ale syrové větve z prořezu stromů tlejí poměrně rychle. Homogenizaci kompost nepotřebuje, stačí přeházet, samozřejmě v každém kompostu je semtam hrubší kousek, ovšem jiného původu než ze štěpky. 

Připojit reakci

Používáte drtič?

27.8.2017 9:07

No já nevím, ale že by pán z Hradce neměl zkušenosti?Napríklad tady jmenovaný Boch je pomaluběžný štěpkovač.Vy příteli tvrdíte že je rychloběžný(AXT25TC)Tam mě jeden pisatel psal, že i jeho děti vědí proč a nač se co nazývá.Rychloběžný stroj, kotouč s dvěma kudlama větve usekává po malých kousíčcích, absolutně nic nedrtí a všem je jasné že je to drtič.Pomalu běžný stroj jehož válec /kužel seká a zároveň musí větev rozdrtít, protože jinak by neprolezla se jmenuje jenom štěpkovač.proto ti chytří doporučili, aby se to jmenovalo rychloběžný a pomaluběžný.Mám to 15 let a do kompostu jsem neměl potřebu nikdy nic dávat.Všechno na mulč do cesticek mezi záhony a po orbě tam nikdy nic na jaře nenajdu.Je to všechno trochu jinak, výsledek podobný.

Připojit reakci

Používáte drtič?

27.8.2017 9:34

Pro úplnost - většina čtenářů nebude mít kompost tak velký a pro homogenizaci použije katrovací sestavu složenou z lopaty a prohazovacího síta (cca 500,-Kč).

Jinak Bosch vyrábí stroje jak pomaloběžné tak i rychloběžné.

Shodou okolností se u mne z pozůstalostí sešlo vícero strojů různých typů. Na základě této zkušenosti mohu zaručeně říci, že neexistuje plně univerzální stroj, který bych si ponechal (a ostatní odpordal) a na něm zvládnul všechny úlohy.

SfK.

Připojit reakci

Používáte drtič?

27.8.2017 12:35

Vážený pán von.Mám aj pomalobežný rohatkový a aj rýchlobežný.Jeden je rýchlobežný Viking a pomalobežné mám dva.Jeden dolmar a jeden Hecht.Ten hecht mi zostal po servise.

Hecht to je tagédia.Musíte deliť konáre podľa hrúbky a následne pre každú hrúbku nastavovať vôľu na prítlaku.Je to asi 10ročný stroj ako to má hecht vyriešené dnes netuším.

Dolmar je relatívne slušný stroj pokiaľ máte čas.Musíte prakticky každý konár ostrihať.Jedná sa o to že pokiaľ do neho strčíte trochu rozvetvenú vetvu tak tú hrubšiu časť podrví relatívne dobre ale tie tenké maximálne tak poláme.Riešenie -ostrihať a podeliť vetvy na +- rovnako hrubé kôpky a potom po pár kusoch drviť.

No a potom rýchlobežný.Nedovolím si hodnotiť iné ale ten čo vlastním je najsilnejší na 230V, Absolutne ma nezajíma aké sú konáre hrubé, dlhé alebo rozvetvené.Všetko tam ide naraz.Bez akéhokoľvek delenia potom nasledujú zvyšky zo záhrady a následne celý obsah kvetináčov aj zo zemou.

Dovolím si tvrdiť že pokiaľ robím rýchlobežným drvičom tak mám hotovo za tretinu času a odpad je spracovaný kvalitnejšie.Tiež neni pravda že rýchobežný drvič nevťahuje.Pravda je že nevťahuje tak ako pomalobežný ale vťahovací efekt je tam jasne poznať.A pravda je aj to že rýchlobežný drvič je podstatne hlučnejší Nejedná sa však o žiadne uši drásajúce zvuky a pokiaľ by aj to niekomu vadilo, sú na svete také technologické novinky ako napríklad zátky do uší

No a čo sa týka toho Boscha - neni to pomalobežný rohatkový systém.Radil by som ho skôr k rýchlobežným strojom.

Připojit reakci

Používáte drtič?

27.8.2017 13:02

No a čo sa týka toho Boscha - neni to pomalobežný rohatkový systém. Radil by som ho skôr k rýchlobežným strojom.

Nevím, jaký Bosch máte na mysli, ale uvedený Bosch AXT 25 TC je čistokrevný pomaloběžný štěpokovač, lišící se pouze konickým tvarem frézy.
Porovnám-li rychlo a pomaloběžné stroje, přišlo mi, že vtahují oba. Ale to není vůbec důležité. Postrčit větev do otvoru je to nejsnadnější. Žádný z nich nepotřebuje větve osekat. Co se vleze do otvoru, to je zpracováno. Rychloběžný často namotal kůru a lýko z tenkých průtů na hřídel nože a musel se opakovaně rozdělávat. 
   Pokud štěpkovač jen žvýká a neseká tenké větvičky, je třeba upravit doraz frézy k hliníkové desce. Nicméně to nevadí,  tenké požvýkané proutky tlejí ještě rychleji než kousky dřeva.

Připojit reakci

Používáte drtič?

27.8.2017 13:22

Presne o tom sa bavím.Treba nastavovať.Dolmar to má vytiešené tak že sa nastavuje sám.Pružinou.Funguje to dobre pokiaľ nezačnú do neho íst naraz veľmi rozdielne priemery.No a to nastavovanie napríklad na Hechte je utrpenie.

No a osobné skúsenosti mám len zo silným Vikingom.Nepamärám sa ze by som niekedy odmotával kôru z nožov.Samozrejme na tu obľúbených strojoch za 12,50 v akcii to nevylučujem.

No a čo sa týka toho boscha.Neni to rohatka.Sú tam nože a systém rezania je skôr podobný vysokootáčkovým.Som si plne vedomý že tá fréza točí možno len 50ot/min ale krája konáre ako vysokootáčkový drvič.

Připojit reakci

Používáte drtič?

27.8.2017 13:50

.Neni to rohatka.Sú tam nože a systém rezania je skôr podobný vysokootáčkovým

Nevím, co je to rohatka. Ale dřív jsem měl štěpkovač, který krájel dřevo válcovitou zubatou frézou proti kovové desce. Bosch dělá totéž, krájí dřevo proti kovové desce, akorát kuželovitou frézou. Štěpka vypadá stejně, konstrujkce stroje taky. Rozdíl vidím jen v tom, že ta konická fréza líp vtahuje materiál do stroje,

No a to nastavovanie napríklad na Hechte je utrpenie.
Ano, na starém stroji se to dělalo obtížně imbusem, u Bosche jen rukou pootočím kolečko až uslyším hvízdnutí dotyku frézy o hliník.

Připojit reakci

Používáte drtič?

27.8.2017 14:08

Nechcem sa s vami dostať do prestrelky..Ale pokiaľ nevidíte rozdiel medzi systémom boscha a drviča z válcovitou zubatou frézou v tvare rohatky tak nemáme veľmi o čom diskutovať.

Válcovitá zubatá fréza si potiahne vetvu, postupne ju zub pritlačí ku stene až kým neustrihne jeden diel konára.Tento býva spravidla aj roztlačený,

Bosch si potiahne konár, oprie ho o dosku a potom 20 alebo 30zubov začne z konára odkrajovať po malých troškách.Presne tak ako vysokootáčkový drvič.

Verím že sa Vám to z vonku javí podobné.Ale podobné to neni ani z ďaleka.

Připojit reakci

Používáte drtič?

27.8.2017 15:19

Potom nevím, jestli nemáme každý jiný drtič. Ten můj přitlačí větev k desce, ustřihne jeden díl a součastě ho rozmáčkne. Jediný rozdíl je v tom, že fréza nemá tvar válce, nýbrž kužele. Žádné odkrajování po malých troškách tam neprobíhá.

Připojit reakci

Používáte drtič?

27.8.2017 15:38

Ano a to čo odstihne ide do valca, teda do kužeľa a nie popri a nebrzdí to kužeľ no a nevie prejsť tenšia vetvička nedotknutá popri hrubšej a...

o tom hovorím.

Připojit reakci

Používáte drtič?

host - xxx.xxx.37.235 (?)
27.8.2017 21:47
Koupil jsem pomalubežný štěpkovač, ikdyž výrobcem je označen jako drtič, do průměru 4,5cm, ale už ho nepoužívám, rychlejší je to naházet na valník a do sběrného dvora.Co by stálo zato, je motorová záležitost okolo 25tis.,kam jde házet vše až po 80mm a má to skoro násypku 50x50cm, ale tam to není o tichosti ale produktivitě a neztrácí se čas s odvětvováním, jdou tam naházet i třeba zbytky kůry po skladování dřeva a to lopatou.Ty el.jsou spíše doplňkem.
Připojit reakci

Používáte drtič?

27.8.2017 22:33

123

mýlil jsem se. Od fy. Bosch si můžete zakoupit tři typy drtičů. S pomaloběžnou rohatkou, klasický s talířovou frézou a originální s kuželovou frézou.

SfK.

Obrázky:

Připojit reakci

Používáte drtič?

28.8.2017 6:21

Řeč byla jen o AXT 25 TC. Nebylo nutné vypisovat co vše vyrábí Bosch. U toho AXT 25 TC nás pan kolega ze slovenska poučil, že pracuje s dutým kuželovým válcem na jiném principu, než ten pomaluběžný válcový, podobný spíš tomu rychloběžnému.Jo a opravdu jsou všechny tři drtiče na tom obrázku? Aby tam nebyl taky nějaký štěpkovač.

Připojit reakci

Používáte drtič?

host - xxx.xxx.250.122 (?)
1.9.2017 12:17

Mam "drtic" BOSCH AXT 25 D. Ve specifikaci tohoto "drtice" se pise ***Žací systém: Sekací systém s frézovacím válcem*** a ***Rychlost řezu: 41 ot/min*** a *** Samovtahující a tichý pro maximálně pohodlné řezání.***  atd. Takze mam drtic ktery podle navodu reze a seka. Taky mi prijde vtipne.

Připojit reakci

Používáte drtič?

Dasty (343) - xxx.xxx.245.29 (?)
4.9.2017 14:11

Stačí ocelovej a ten rotační to sám nebere, ale ten válcovej to vtahuje sám i s postranníma větvema.Mám oba dva.Ten rotační je lepší na suchý větve a válcovej na syrové.

Připojit reakci

Používáte drtič?

Dasty (343) - xxx.xxx.245.29 (?)
4.9.2017 14:17

Koukám, že se to zařadilo pod jinej přispěvek.surprise

Připojit reakci

Používáte drtič?

host - xxx.xxx.34.121 (?)
27.8.2017 22:32
Mám pomaluběžný štěpkovač, výrobcem označován jako pomaluběžný drtič, ale už ho nepoužívám, ikdyž je do 4.5cm, ale rychlejší je to odvézt do sběrného dvora, mám to 400m.Zajímavější produktivně je motorový do 80mm, ale 25tis. se mi zatím dávat nechce a pro Vás hlukově nepoužitelný.Ten válcový pomaluběžný je opravdu tichý.
Připojit reakci

Používáte drtič?

host - xxx.xxx.95.205 (?)
31.8.2017 2:57

Pánové, pletete se všichni. Zaměňujete a slučujete dvě rozdílné technologie. Jsou to řezání, nebo krájení a provádí se nástrojem, který má břity, drcení se provádí tlakem, nebo rázem a může se provádět válci, nebo kladívkovým šrotovníkem, nebo jiným mlýnem. V prvním případě máte nakrájená kolečka, která jsou více, či méně roztřepená, což vychází z charakteru dřeva. V druhém případě máte, buď vločky, nebo, řekněme mouku různého zrnění. Takže všechny stroje, kde se používá řezný nástroj v jakékoliv podobě, jsou štěpkovače. Drtičem můžeme v tomto případě označit pouze kladívkový šrotovník.

Připojit reakci

Používáte drtič?

31.8.2017 9:31

Co pouze můžete nazvat drtičem a co štěpkovačem Vy nebo dokonce Ústav pro jazyk český, je dočista jedno. Podstatné je, jak nazývají své stroje desítky výrobců, stovky prodejen a jak si navykly tisíce uživatelů. A pokud vím, všichni (až na zdejší čestné výjimky) se shodli na tom, že stroj vyrábějící štěpku budou nazývat štěpkovačem a ten, co nařeže drť, pak (rychloběžným) drtičem.  Že by někdo drtil větve kladívkovým šrotovníkem silně pochybuju.
    Ostatně na moštování používám drtič na ovoce  . A představte si, ty plody se drtí rotujcími noži. Nazývat kvůli Vám tento stroj štěpkovačem jablek rozhodně nemíním.

Připojit reakci

Používáte drtič?

host - xxx.xxx.168.9 (?)
31.8.2017 18:11

Přesně jak říká pan Vysloužli, jenom blázen může nazvat štěpkovačem rychloběžný drtič, který vše rozdrtí a rozseká na padrť.

Připojit reakci

Používáte drtič?

host - xxx.xxx.114.20 (?)
31.8.2017 18:33

Zaujímalo by ma koľkokrát ste videli výsledok po práci rýchlobežného drviča.O padrti mám trochu inú predstavu.

Připojit reakci

Používáte drtič?

host - xxx.xxx.200.175 (?)
1.9.2017 7:15

Vidím to doma pořád, protože mám oba dva. Když chci dávat drť na kompost, tak používám rychloběžný drtič. Když potřebuji štěpku pod stromy a keře, tak používám pomaluběžný štěpkovač. Nic složitého.

Připojit reakci

Používáte drtič?

host - xxx.xxx.153.75 (?)
31.8.2017 19:23

Doktore, nemáte úplně pravdu. Můžete také rychle rotujícími noži vyrábět různá těsta, nebo majonézu. Sám dobře víte ze svého oboru, že každý chirurgický nástroj má svůj název, který je minimálně dvouslovný.Při operaci, nebo při ošetřování pacienta zavelíte instrumntářce, že chcete nůžky, ale dodáte vždy jaké. To je ta nedokonalost češtiny a lenivost uživatelů. Jako kluk o prázdninách, jsem pomáhal dědečkovi v kovárně a nikdy neřekl podej mi kleště, vždy bylo podej mi tyaty kleště. S jednoslovnímí názvy byla, je a bude jen a jen potíž. a zmatky, zvlášť, když je tvoří rádoby všeználci.

Připojit reakci

Používáte drtič?

1.9.2017 11:29

Je hezké, kolik je tu odborníků na sémantiku technického názvosloví a kolik úzkostných bojovníků za kvalitu češtiny. Přitom všichni vesele lajkují, posouvají se na jiný levl nebo na další stejč, aby byli kůl. devil

Připojit reakci

Používáte drtič?

1.9.2017 12:20

Co dotoho pořád šťouráte? Nejsmutnější snad je, že právě vy, produktu,  který je naštípán a nasekán nožem, říkáte drť.Nechcete už konečně sklapnout?Odborníku na drtiče.

Připojit reakci

Používáte drtič?

PP. [PE, 550] (5046) - xxx.xxx.9.135 (?)
1.9.2017 12:42

produktu,  který je naštípán a nasekán nožem

Jste nějaký hyperpurista. Nejsem odborník na drtiče, ale když už se tu blábolí o ničem, podle mne může drť vzniknout různými způsoby. Vy byste to asi nejradši měl i s výkresem pracovní části stroje, abyste to mohl nejsprávněji nazvat. Ono to těm větvím, kompostu, pěšinkám nebo kotli bude docela jedno, jaksetomenuje.

Připojit reakci

Používáte drtič?

Petr (156) - xxx.xxx.168.9 (?)
1.9.2017 15:22

Co to tady plácáte za nesmysly, jděte si koupit štěpku a uvidíte jak vypadá a potom zjistíte, že něco takového se rychloběžným drtičem udělat nedá. Vůbec nevíte o čem mluvíte.

Připojit reakci

Používáte drtič?

host - xxx.xxx.46.99 (?)
3.9.2017 19:37
Štěpky, nejčastěji dřevní štěpka, vzniká jako odpad při zpracování dřeva či cíleným drcením dřevních částí. Řadí se k tuhé biomase, sloužící k výrobě tepla nebo kompostu. Dřevní štěpka je štěpené kusové dřevo pro lepší skladování, menší obsah vody a po spálení méně popelu. Je velká 2,5 až 5 cm. někdy se lisuje do pelet či briket pro lepší zpracovatelnost=něco z Wikipedie. Např.Stiga označuje vysokootáčkový i pomaluběžný jako drtiče, z pomaluběžného, který mám vznikají rozdrcené válečky o délce rozteče zubu frézy.
Připojit reakci

Používáte drtič?

host - xxx.xxx.157.254 (?)
4.9.2017 6:57

To jak označují strojky ve Stize, jste zjistil z originálu, nebo z českého překladu prodejců?

Připojit reakci

Používáte drtič?

Miloš Vysloužil (15363) - xxx.xxx.67.66 (?)
4.9.2017 14:03

To jak označují strojky ve Stize, jste zjistil z originálu, nebo z českého překladu prodejců?

1. Ve firmě Stiga - ve Švédsku i v Itálii, ať v továrně či projekci, se česky patrně nemluví. 
2. Prodejce obvykle nebývá překladatel.

Pozn.: Kráječ na chleba je vždycky kráječ, ať je jeho nůž hladký, tedy krájí nebo ozubený, tedy řeže. Vadí to někomu?

Připojit reakci

Používáte drtič?

host - xxx.xxx.46.99 (?)
4.9.2017 18:36
😁👍.Byl to katalog stigy pro Česko.
Připojit reakci

Používáte drtič?

host - xxx.xxx.242.84 (?)
5.9.2017 18:42

Doktore s kráječem máte pravdu. Ale s tím ostatním je to nějak vedle. Řekněme si co je drcení, je to dělení materiálu tlakem, nebo nárazem.  Je to zde, chudák wikipedista neví, jak se česky řekne drtič rudy. Tady, máte další příklad, likvidace automobilu – karoserie - s roztrháním na kousky a následnou separací drtě, na jednotlivé frakce. Ale u nás např Vari vyrábí dva stroje na stejném principu, kde jeden přeřezává a druhý rozřezává, ale každý je podle nich něco jiného. Jeden je drtič a druhý štěpkovač. Pokud k dělení materiálu, bude požita pracovní část v podobě jakéhokoliv nástroje s břitem, nemůžeme to nazývat drtičem, protože tam chybí to co drtič dělá drtičem. V těch strojcích materiál přeřezáváme, nebo rozřezáváme, nebo můžeme také říci rozsekáváme, či štípáme, tudíž vyrábíme štěpku.

Připojit reakci

Používáte drtič?

host - xxx.xxx.168.9 (?)
5.9.2017 20:35

Jak vám to máme všichni pořád vysvětlovat. Rychloběžný drtič dělá drť a pomaluběžný štěpkovač dělá štěpku. Myslím si, že byste měl změnit medikaci (je vidět, že ta stávající vám nepomáhá), a neotravovat pořád s nesmysly.

Připojit reakci

Používáte drtič?

6.9.2017 7:14

Takovým bych tam strčil prst a hned by viděli co drtí a co seká.A s jakou jistotou ještě druhému doporučuje jinou medikaci.

Připojit reakci

Používáte drtič?

host - xxx.xxx.127.199 (?)
6.9.2017 11:03

Dobre, pokiaľ z rýchlobežného drviča ide drť a z pomalobežného štiepkovača ide štiepka je mi to jasné.Ale ako nazvať rýchlobežný drvič pokiaľ z neho ide štiepka?

Připojit reakci

Používáte drtič?

host - xxx.xxx.227.163 (?)
6.9.2017 11:44

Pořád je to štěpka, je ůplně jedno, kolik to má rpm. Když to má k dělení materiálu nože, jakéhokoliv tvaru a provedení. tak to nemůže být drtič. O pár postů výše je to vysvětleno. A pokud jde o opačně namontované nože, tak soused mechanik, prohlásil, že nůž může namontovat opačně jedině kleštěný samec tura domácího.

Připojit reakci

Používáte drtič?

host - xxx.xxx.166.137 (?)
6.9.2017 13:46

Omlouvám se, postední věta patří do jiného vlákna. Holt trochu jsem se rozjel.

Připojit reakci

Používáte drtič?

host - xxx.xxx.41.8 (?)
6.9.2017 12:02

Viděl jsem, co dokáže s prsty udělat stroj, pracující na stejném pricipu a co dokáže udělat svislý kovací lis, nepozornému kováři, předákovi.. V prvním případě měl hoch z prstů nastrouhané kolečka, jako ze salámu, ani to nebylo od krve. No a v druhém případě, hoch zkoušel, jestli mu pracuje spodní vyhazovač a přitom zapoměl, že má již upnutou horní zápustku. Jak ucítil náraz do ruky, tak ji jakoby vytrhl, ale to už bylo pozdě. Na zástěně za ním, zůstalo přilepeno tochu jemné kaše, která byla před několika okamžiky ve tvaru prstů.

Připojit reakci

Používáte drtič?

host - xxx.xxx.168.9 (?)
7.9.2017 19:24

Štěpkovač sice drtí, ale vyrábí štěpku a to co seká vyrábí drť.

Připojit reakci

Používáte drtič?

host - xxx.xxx.50.112 (?)
9.9.2017 1:52
Drtičem je to, co jím výrobce nazve 😇.Já by jsem to tak nehrotil, pro mě je to to, dle výsledného produktu po zpracování.Naštěstí je definováno co je drť a co štěpka a aj výrobci si to zjednodušují jen s rozlišením otáček.
Připojit reakci

Používáte drtič?

host - xxx.xxx.55.255 (?)
6.9.2017 21:05
Jak z nevinného dotazu vzniklo téma do pranice 😋.Když koukám na štěpku z válcového systému s frézou, kde je to přitlačováno k desce, tak je štěpka rozmačkána (rozdrcena),je to tedy štěpkovací drtič 😇.Naproti tomu štěpka ze systému Vari s dvouřadým šnekem je štěpka spíše nařezána, je to tedy štěpkovač 😇.A jestli někdo použije pro nožový drtičo-štěpkovač název drtič, protože drť má k pravé štěpce daleko, nebo štěpkovač podle systému zpracování větví 🤔 -no není to jedno 😂?Větší prohřešek vidím v popisu :vertikutace x vertikulace 😁.
Připojit reakci

Používáte drtič?

9.9.2017 6:20

Mám dotaz.Nazvali by niečo takéto miestny odborníci drť?

Obrázky:

Připojit reakci

Používáte drtič?

Petr (156) - xxx.xxx.168.9 (?)
9.9.2017 7:24

Ano toto je drť vyrobená rychloběžným drtičem, takovou dávám do kompostu. Když chci štěpku ke keřům, tak použiji pomaluběžný štěpkovač a mám z toho krásné špalíky.

Připojit reakci

Používáte drtič?

host - xxx.xxx.82.189 (?)
9.9.2017 12:10

Chtěla bych se zeptat, zda má smysl kupovat levný drtič větví, např. Hecht za něco přes 2000 Kč.

Je mi fuk, na jakém principu pracuje a zda vyrábí drť nebo štěpku, jde mi jen o to, jestli tak levný stroj po dvou letech záruky neodejde. Díky za názor.

Připojit reakci

Používáte drtič?

9.9.2017 17:06

Samozrejme že má.

Připojit reakci

Používáte drtič?

10.9.2017 10:26

Prídete na to že kúpiť stroj tejto kvality nemá zmysel a kúpite niečo poriadne.

Připojit reakci

Používáte drtič?

10.9.2017 14:50

Tak jako u všech strojů záleží na tom, kolik toho za rok podrtíte.

Připojit reakci

Používáte drtič?

host - xxx.xxx.59.11 (?)
10.9.2017 7:44

Samozřejmě nemá. Sledoval jsem kdysi přes plot souseda, když se hrabal v hromadě větví, a hledal ideální větvičky, které mu ten levný krám vezme. Od té doby už ho nikdy nepoužil.

Připojit reakci

Používáte drtič?

10.9.2017 18:35
Záleží na tom.Pokud využijete drť (protože za ty peníze z toho štěpky padat nebudou),tak to smysl má, oni ty drtiče jsou převážně globální výrobek (jedna firma je vyrábí pro vícero značek v jiné barvě).Pokud to nevyužijete, je jednodušší to bez práce odvést do sběrného dvora.Musíte počítat s tím, že do drtiče dáte jen jednotlivé větve, takže větev ořezat a poté nadrtit, ještě lepší je používat pákové zpřevodované nůžky na ostřihání větví, ale je to dalších min.1200,-,bývají do 4cm, což bývá limit drtičů.Pak jsou pochopitelně drtiče, kde dáte celou větev po 10cm kmínek, ale ceny i u těch elektrických jsou jinde.Další možnost je si ho za max.400,-/den půjčit, pochopitelně se jedná o vyšší modely, tyto menší se půjčovali okolo 250,-/den.
Připojit reakci

Používáte drtič?

10.9.2017 19:21

Máte-li ovocné stromy a každoročně je řežete, tak veškerý ořez snadno nastrkáte i do levného stroje, aniž byste musel větve jakkoli upravovat. Samozřejmě nemyslím větve síly stehna po hlubokém zmlazení starého vysokokmenu. Jádroviny se obvykle řežou v předjaří, peckoviny při rašení, broskvoně v (po) květu, k tomu letní řez, průklest malin a rybízů po sklizni, okrasné keře.  Drtí se tedy menší množství a častěji, půjčování by se tak málokomu vyplatilo. 

Připojit reakci

Používáte drtič?

host - xxx.xxx.82.189 (?)
10.9.2017 21:41

Půjčovna sice není špatný nápad, ale plánuji drtit a drtit mnoho dní i nocí :-) hromady větví z příšerně zanedbaného pozemku vedle naší zahrady, který jsme koupili. Ořezy z našich stromů pálím na ohni nebo v krbu a popel využiju na zahradě, ale tohoto je na pálení zbytečně moc, víc by se mi hodila drť nebo štěpka jako mulč.Kdybych drtila 10 dní, tak za cenu půjčovného koupím nějaký ten levný drtič a když se pokazí, tak ho vrátím :-)

Připojit reakci

Používáte drtič?

10.9.2017 22:10

Já tedy zrovna v tuto dobu nemám ani náladu se rozepisovat ale jen si myslím, že jste úplně mimo.Asi jste nikdy ten stroj nepoužívala a jak se domnívám, tak jste firmami jako je např.Hecht asi nepolíbená.Dejte to na hromadu a zapalte to.Jinak doporučuju si koupit stroj někde já nevím třeba v Bachu tam to možná vrátíte když se něco nepovede.

Připojit reakci

Používáte drtič?

host - xxx.xxx.250.122 (?)
11.9.2017 7:24

Nas deda rikal ze nikdy nejsi tak bohaty abys kupoval levne veci. Na youtube mate spostu videi s ruznymi drtici a tak vidite, jak si ktery s vetvemi poradi a k tomu recenze dalsich uzivatelu. Pro mne byl nejvetsi potizi vstupni otvor, nebo spis otvurek. Neumim si predstavit, jak pred drcenim ostrihavam vsechny vetvicky. Pak prisel letak od Mountfieldu, ze je vsecko za polovicku, ten mi pripomnel, ze si mam poridit drtic. Nasel jsem jediny ktery si umi poradit i s rozvetvenymi vetvemi a to je Bosch AXT 25 TC. Stoji sice vic, ale prace s nim je skoro zabavna a ja doufam ze se mnou vydrzi na veky.

Připojit reakci

Používáte drtič?

host - xxx.xxx.155.38 (?)
11.9.2017 9:33

Co kdyby se upravil otvor u 4 tisícového drtiče? Funkčnost a účinnost je jinak stejná?

Připojit reakci

Používáte drtič?

host - xxx.xxx.20.159 (?)
13.9.2017 15:09

no právě.To jsem udělal.Prostě mě to naštvalo a vkládací utvor jsem vyřízl na cca 12x10 cm.a bere i rozvětvené větve např hrušky.Jenom se divím že dodatečně výrobce nevyrábí jiné nástavce.To aby si tam člověk strčil ruku tak to v podstatě nelze je to dost hluboko.Ani pokud štěpúkuje v rukavicích.Vždy jsem se navztekal a teď to je v pohodě.

Připojit reakci

Používáte drtič?

host - xxx.xxx.29.2 (?)
11.9.2017 14:15

Podedili jsme drtic (na nazvodslovi kaslu) vetvi LUX z Obi. Polamobezny valec, ktery vetve cupuje na kousky, popripade je jeste trochu rozmacka.

Prohanim tim vetsinu odpadu z prorezavky zahrady. Krasne chroupe treba lisku nebo i vetve z tuje - musi byt i nejake drevo, samotne chlupate konce vetvi nema az tak rad. Posledne jsem zpracovaval vetve z orechu i s listim - drt sla ke stromkum. Opet zadny problem. Vpodstate co projde plnicim otvorem, to schroupe. Dulezite je cas od casu vytahnout valec a lehce ho priostrit pilnikem. Hrubsi vetve je potreba trochu tlacit do valce. Vetev, ktera by byla moc hruba ze bych strojek trapil, je uz dost velka, aby zahrala v kamnech.

Diky tomuhle stroji konci v biookontejneru pouze ostrihane ruze a plevel - nic z toho se mi nechce nasledne zpracovavat nebo kompostovat.

Připojit reakci

Používáte drtič?

12.9.2017 1:55
Opravdu jste drtiči nepolíbená 😁,o to víc, pokud nemáte možnost si ho půjčit od někoho, tak já půjčovnu využívám k tomu, že než to koupím, tak to díky ní vyzkouším, naposledy mě to ušetřilo 28tis.,koupil by jsem vpodstatě vychvalovaný krám na sekání. A mít pozemek jako Vy, tak ho vykácím, půjčím štěpkovač na podvozku za auto, který zvládne i 10cm, vstupní velikost je cca 80x60cm, padá to do rašlových pytlů, které jeden člověk vyměňuje a dva nestačí štěpkovač krmit a věřte, že za 4h nemáte co zpracovávat a v pytlích to pěkně proschne.Půjčovné je okolo 1000kč, ale nic lepšího a produktuvnějšího není.Nevýhoda může být záloha (cca 15tis.),ale vzhledem ke 100tis.hodnotě je to přijatelné. K dalšímu-ano, na průběžné drcení jsem používal válcový systém, výhoda byla samovtahovatelnost, ale čerstvé listí tomu nesvědčí-ucpává se válec.A při dilematu co s větvemi z ořešáku z prasklé větve, tak ten má tolik listí a větve pokroucené, že jsem to předem vzdal a odvezl na sběrné místo.Možná nechat listí opadat a s větvičkami si poté vyhrát, ale toho času.
Připojit reakci

Používáte drtič?

Miloš Vysloužil (15363) - xxx.xxx.11.110 (?)
12.9.2017 9:19

Nechtějte jiným vnucovat svoje postupy. Je poznat, že Vás práce na zahradě moc nebaví a potřebujete s ní být rychle hotov. Je to jistě dobrý způsůsob, ale nemusí vyhovovat každému.
   Štěpkování vlastním pomaloběžným strojem je docela příjemná práce na vzduchu, nenáročný pohyb, naštěpkovaná hmota se rovnou rozveze ke stromům či na kompost, sluníčko svítí, prostě pohoda. Když nesvítí, nevadí, naštěpkujeme za týden.
  Monstrakce s půjčením velkého štěpkovače, donucení dalších 3 lidí k práci, potom začne pršet, ale budeme drtit, protože stroj se musí vrátit..,..  děkuji nechci.

Připojit reakci

Používáte drtič?

host - xxx.xxx.32.136 (?)
12.9.2017 10:38

Děkuji všem za reakce a sdílení zkušeností. Skutečně o drtičích nevím nic, jinak bych se tak hloupě neptala :-)

Ještě bych dodala, že pro auto nebo jakoukoliv těžší techniku není pozemek přístupný.

V úvahu zřejmě tedy připadají 2 možnosti:

- půjčiit si ten kvalitní Bosch za 500 Kč na den v blízké půjčovně a zorganizovat monstrakci s pečlivou předběžnou přípravou a s účastí širokého příbuzenstva :-)

- koupit nějaký levnější stroj a postupně se s dřevem piplat doufajíc, že nějakou dobu vydrží pracovat. I v tomto případě by šlo vlastně o jednorázovou akci - zpracování dřeva, které už na pozemku leží, plus nově vykácených stromů.

Trvale drtit dřevo nemusím, na naší zahradě je doslova pět a půl ovocného stromu, jinak okrasné dřeviny, na novém pozemku to bude totéž a potom už všechno průběžně ořezávané dřevo pohltí oheň.

Přijde mi však jako škoda tolik dřeva z nového pozemku spálit, když by se mi drť hodila.

Připojit reakci

Používáte drtič?

host - xxx.xxx.14.63 (?)
13.9.2017 18:06

Používáte drtič?
----------------------------
Nepoužívám!
*
Postupem časem jsem zjistil, že je to pro mě úplně zbytečný krám který jen zabírá místo a pak taky ta manipulace s ním:-((((
Na trhu tehdy nic podobného nebylo, tak jsem si ho vyrobil sám. A protože mám rád silné a výkonné stroje tak jsem to trochu přehnal. Použil jsem ho asi jen 3x, a pak se mi ho už nechtělo vytahovat nebo vozit větve k němu. Nakonec si ho vzal kolega, předělal na pohon z traktoru a používá ho v lese.
(Velikost štěpky se regulovala jen rychlostí tlačení větví do něj. Jeden nůž s velkým setrvačníkem zvládnul i průměry 15-2Ocm).
Bylo to v době kdy jsem měl velmi levný zdroj odkorů z pily,  dřeva ze sadu jsem si nevážil a nějaké patvary ze stromů se mi na cirkulárce nechtělo řezat. Taky jsem se i trochu bál.
Jenže pak odkory velmi zdražily a snížila se jejích kvalita - většinou jen mokrá kůra. Tak jsem zkusil stromovinu z lesa. Jenže kachlák a všechna má lokální topidla nejsou stavěna na velká polena. Nedělal jsem tehdy skoro nic jiného než jen štípal špalky, brousil sekery a měnil topůrka. Anebo štípal dřívka na podpalku. A navíc v mrazu.
A přitom, nebo předtím, se hromady dřeva ze sadu pálily venku na hranici jako zahradní odpad. A s problémy protože to bylo naježené, vlhké, nešlo to zapálit atd..
Takže díky vrozené lenosti a pohodlnosti jsem se nakonec dopracoval k následujícímu.
Na kraji sadu jsem si udělal stabilní ohniště, takovou spalovnu, ale na něj jdou jen ty úplně nejtenčí větvičky, ostružiní apod. a jednou ročně tam uděláme s dětmi obrovský táborák. (Těší se na to celý rok a taky se snaží tu hromadu zvětšovat).
Jinak hrubší použitelné větvičky hned stříhám na kousky do zeleninových bedniček na podpalku. A "hrubší" i hrubé větve po odstřihání těch jemných větviček se už na cirkulárce řežou líp. A pokud se i v kůlně trochu roztřídí, tak úplně odpadne nějaké zimní sekání a příprava dřeva. Vše se udělá v přijatelných podmínkách a tak nějak najednou.
(Na kompost a jako mulč taky něco zůstane. A důkladně rozmělněné.  Piliny zpod cirkulárky).
*
Na konec bych chtěl jen zdůraznil, že to jsou čistě jen mé zkušenosti z mých podmínek a že i někteří místní se mi kvůli tomu vysmívají. A taky, že nejsem žádný puntičkář který se nudí, ale jen člověk v podstatě velmi líný a pohodlný.

Rafael.

Připojit reakci

Používáte drtič?

host - xxx.xxx.61.169 (?)
14.9.2017 18:57
Připravit větve si jistě můžete, ale jinak ten Bosch stačí "krmit"jeden člověk.Je dobré mít pákové zpřevodované nůžky, ať se nemusí vše řezat, zvládnou i 4cm..Dost napoví YouTube, jaká je náročnost na zpracovávání větví.Ještě je tu jedna možnost-koupit na bazaru od někoho kdo nemá už potřebu drtit, nebo šel např.do motorového či výkonějšího a pak to po akci za polovinu prodat.Koukal jsem se na bazoš, jsou tam i značkové kousky za polovinu.Pro zajímavost-Dnes jsou v každé druhé obci i tzv."drtiči",mají traktor s neseným drtičem (pohon náhonem kombinovaně s el.)a pro větší množství si přijedou a na místě naštěpkují a menší množství se jim vozí na jejich plac-mají topení téměř zdarma a buď to chrlí na valník, nebo do kubíkových vaků, které si zavezou až na místo ke kotelně.Obec jim sama nabízí větve do 10cm, protože nemusí platit za jejich likvidaci.
Připojit reakci

Používáte drtič?

host - xxx.xxx.61.169 (?)
13.9.2017 18:51
Pane Miloši, vždyť Vám to nikdo nenutí, je to jen jedna z mnoha možností.A v půjčovně si to jde zamluvit na další den, nebo to vzít kdy Vás napadne, na to nejsou týdenní pořadníky.A každý není v důchodu, aby drcením strávil léto.Pracuji 250h/měs.+ melouchy, na koníčky typu zahrada si čas musím vyčleňovat, proto dělám stejnou práci co nejefektivněji, např.sekání 1000m2/půl hodiny apod.A i kdyby jsem měl dost volna, tak drtič za 4,5tis.pomaluběžný vyhovuje jen na rovné větve nebo minimálně prohnuté bez vedlejších výhonků, nejlépe bez listí, které ho ucpává, tak spíše se přikláním ke šnekovému typu Vari rapido plus(které je sice stále omezeno vkládacím komínem),nebo lépe typu štěpkovač či špalíkovač (s trychtýřem) za účelem zužitkování odpadu k topení.Nemůžu se bránit vlastnictví drtiče, když ho mám, jen poukazuji na neduhy a rozdíly v konstrukci, produkci a následném využití.
Připojit reakci

Používáte drtič?

14.9.2017 10:10

S tím samozřejmě souhlasím. Jen mi připadlo, že v příspěvku o nepolíbenosti jste nastínil svůj způsob ve smyslu, že tak by měla postupovat zadavatelka. Proto říkám, že možností je víc a někdy i "cesta je cíl".

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Zvuk DSK 3173423.11.20173185
Olej v TK141423.11.201719679
Honda GC160 startování až na 6-8 zatažení lanka startéru2322.11.20171742
Výměna klinového řemene traktůrek XT 220 HD120.11.2017150
Problem s motorom Kawasaki320.11.2017234
Élektrický fúrik svojpomocne219.11.2017239
Problém motor Tera3218.11.201751974
Traktůrek na sad cca 3000m2 = vysoká tráva516.11.2017649
I toto je Mountfield42414.11.2017643886
Karburátor Walbro v H262 má vysoké otáčky714.11.2017351
ohnuta oska na kosacke1314.11.201714608
Traktorek Husqvarna CTH 150 Twin813.11.2017881
Náhradní díly Oleo-Mac310.11.2017282
Jaký traktor na 2ha147.11.201715615
Přípravek na rovnání klikovky motorů sekaček167.11.201717695
El. centrála, diskuze, výkon, typ....134.11.201723757
Žací ústrojí129.10.2017274
Nastavení přezápalu u MF 703127.10.201754865
Motor226.10.2017394
Hecht 710026625.10.201782679
Nejlepší sekačka na trhu2325.10.201728128
MF 704821.10.201787820
Kultivátor Hecht 746R220.10.2017496
Motor briggs straton intek 6.5 volnobezne otacky220.10.2017443
Ruční, benzinový fukar na listí do 10 000Kč3819.10.20173902
Zkušenost se sekačkou MTD 395 SPO2116.10.201756070
Kultivator KF-04 s Motorom Tecumseh213.10.2017519
Briggs stratton tezko startuje712.10.20174572
Bubnová sekačka Mounfield89.10.201721323
Agzat - vysoké otáčky nespadajú79.10.20179417
Sekačka GTM 500SP1 - nefunguje pojezd199.10.201720613
Nahrada za alko 520 brv118.10.20172596
Zkušenost s robotickou sekačkou237.10.201744714
Kultivátor MS 06.1 - Mountfield165.10.201746581
Studený Briggs & Stratton 500 series nestartuje22.10.2017654
Stiga 3098 H (nebo 3398 HW) vs. Challenge AJ 92-13429.9.2017688
Dolmar MS-335.4 U8328.9.201776398
Štěpkovač Powersilent 2800526.9.2017626
Hecht 53 křovinořez - výměna struny v cívce 722.9.2017769
Křovinořez na 200m22722.9.20171706
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Dům a chalupa - stavba, topení, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Oprava střechy1:32
Oprava střechy22.11.2017
Oprava střechy22.11.2017
Drevena terasa - mate zkusenosti?22.11.2017
Drevena terasa - mate zkusenosti?22.11.2017
Hecht 95622.11.2017
Jak vyčistit vrtanou studni22.11.2017
Vrt nove studny22.11.2017
Oprava střechy22.11.2017
Oprava střechy22.11.2017
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama | Podněty a připomínky
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2017
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů