Používáte drtič?



host - 14.63 (?)
13.9.2017 18:06

Používáte drtič?
----------------------------
Nepoužívám!
*
Postupem časem jsem zjistil, že je to pro mě úplně zbytečný krám který jen zabírá místo a pak taky ta manipulace s ním:-((((
Na trhu tehdy nic podobného nebylo, tak jsem si ho vyrobil sám. A protože mám rád silné a výkonné stroje tak jsem to trochu přehnal. Použil jsem ho asi jen 3x, a pak se mi ho už nechtělo vytahovat nebo vozit větve k němu. Nakonec si ho vzal kolega, předělal na pohon z traktoru a používá ho v lese.
(Velikost štěpky se regulovala jen rychlostí tlačení větví do něj. Jeden nůž s velkým setrvačníkem zvládnul i průměry 15-2Ocm).
Bylo to v době kdy jsem měl velmi levný zdroj odkorů z pily,  dřeva ze sadu jsem si nevážil a nějaké patvary ze stromů se mi na cirkulárce nechtělo řezat. Taky jsem se i trochu bál.
Jenže pak odkory velmi zdražily a snížila se jejích kvalita - většinou jen mokrá kůra. Tak jsem zkusil stromovinu z lesa. Jenže kachlák a všechna má lokální topidla nejsou stavěna na velká polena. Nedělal jsem tehdy skoro nic jiného než jen štípal špalky, brousil sekery a měnil topůrka. Anebo štípal dřívka na podpalku. A navíc v mrazu.
A přitom, nebo předtím, se hromady dřeva ze sadu pálily venku na hranici jako zahradní odpad. A s problémy protože to bylo naježené, vlhké, nešlo to zapálit atd..
Takže díky vrozené lenosti a pohodlnosti jsem se nakonec dopracoval k následujícímu.
Na kraji sadu jsem si udělal stabilní ohniště, takovou spalovnu, ale na něj jdou jen ty úplně nejtenčí větvičky, ostružiní apod. a jednou ročně tam uděláme s dětmi obrovský táborák. (Těší se na to celý rok a taky se snaží tu hromadu zvětšovat).
Jinak hrubší použitelné větvičky hned stříhám na kousky do zeleninových bedniček na podpalku. A "hrubší" i hrubé větve po odstřihání těch jemných větviček se už na cirkulárce řežou líp. A pokud se i v kůlně trochu roztřídí, tak úplně odpadne nějaké zimní sekání a příprava dřeva. Vše se udělá v přijatelných podmínkách a tak nějak najednou.
(Na kompost a jako mulč taky něco zůstane. A důkladně rozmělněné.  Piliny zpod cirkulárky).
*
Na konec bych chtěl jen zdůraznil, že to jsou čistě jen mé zkušenosti z mých podmínek a že i někteří místní se mi kvůli tomu vysmívají. A taky, že nejsem žádný puntičkář který se nudí, ale jen člověk v podstatě velmi líný a pohodlný.

Rafael.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8   
                  
host - 14.63 (?), 13.9.2017 18:06

Používáte drtič?
----------------------------
Nepoužívám!
*
Postupem časem jsem zjistil, že je to pro mě úplně zbytečný krám který jen zabírá místo a pak taky ta manipulace s ním:-((((
Na trhu tehdy nic podobného nebylo, tak jsem si ho vyrobil sám. A protože mám rád silné a výkonné stroje tak jsem to trochu přehnal. Použil jsem ho asi jen 3x, a pak se mi ho už nechtělo vytahovat nebo vozit větve k němu. Nakonec si ho vzal kolega, předělal na pohon z traktoru a používá ho v lese.
(Velikost štěpky se regulovala jen rychlostí tlačení větví do něj. Jeden nůž s velkým setrvačníkem zvládnul i průměry 15-2Ocm).
Bylo to v době kdy jsem měl velmi levný zdroj odkorů z pily,  dřeva ze sadu jsem si nevážil a nějaké patvary ze stromů se mi na cirkulárce nechtělo řezat. Taky jsem se i trochu bál.
Jenže pak odkory velmi zdražily a snížila se jejích kvalita - většinou jen mokrá kůra. Tak jsem zkusil stromovinu z lesa. Jenže kachlák a všechna má lokální topidla nejsou stavěna na velká polena. Nedělal jsem tehdy skoro nic jiného než jen štípal špalky, brousil sekery a měnil topůrka. Anebo štípal dřívka na podpalku. A navíc v mrazu.
A přitom, nebo předtím, se hromady dřeva ze sadu pálily venku na hranici jako zahradní odpad. A s problémy protože to bylo naježené, vlhké, nešlo to zapálit atd..
Takže díky vrozené lenosti a pohodlnosti jsem se nakonec dopracoval k následujícímu.
Na kraji sadu jsem si udělal stabilní ohniště, takovou spalovnu, ale na něj jdou jen ty úplně nejtenčí větvičky, ostružiní apod. a jednou ročně tam uděláme s dětmi obrovský táborák. (Těší se na to celý rok a taky se snaží tu hromadu zvětšovat).
Jinak hrubší použitelné větvičky hned stříhám na kousky do zeleninových bedniček na podpalku. A "hrubší" i hrubé větve po odstřihání těch jemných větviček se už na cirkulárce řežou líp. A pokud se i v kůlně trochu roztřídí, tak úplně odpadne nějaké zimní sekání a příprava dřeva. Vše se udělá v přijatelných podmínkách a tak nějak najednou.
(Na kompost a jako mulč taky něco zůstane. A důkladně rozmělněné.  Piliny zpod cirkulárky).
*
Na konec bych chtěl jen zdůraznil, že to jsou čistě jen mé zkušenosti z mých podmínek a že i někteří místní se mi kvůli tomu vysmívají. A taky, že nejsem žádný puntičkář který se nudí, ale jen člověk v podstatě velmi líný a pohodlný.

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 61.169 (?), 14.9.2017 18:57
Připravit větve si jistě můžete, ale jinak ten Bosch stačí "krmit"jeden člověk.Je dobré mít pákové zpřevodované nůžky, ať se nemusí vše řezat, zvládnou i 4cm..Dost napoví YouTube, jaká je náročnost na zpracovávání větví.Ještě je tu jedna možnost-koupit na bazaru od někoho kdo nemá už potřebu drtit, nebo šel např.do motorového či výkonějšího a pak to po akci za polovinu prodat.Koukal jsem se na bazoš, jsou tam i značkové kousky za polovinu.Pro zajímavost-Dnes jsou v každé druhé obci i tzv."drtiči",mají traktor s neseným drtičem (pohon náhonem kombinovaně s el.)a pro větší množství si přijedou a na místě naštěpkují a menší množství se jim vozí na jejich plac-mají topení téměř zdarma a buď to chrlí na valník, nebo do kubíkových vaků, které si zavezou až na místo ke kotelně.Obec jim sama nabízí větve do 10cm, protože nemusí platit za jejich likvidaci.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 61.169 (?), 13.9.2017 18:51
Pane Miloši, vždyť Vám to nikdo nenutí, je to jen jedna z mnoha možností.A v půjčovně si to jde zamluvit na další den, nebo to vzít kdy Vás napadne, na to nejsou týdenní pořadníky.A každý není v důchodu, aby drcením strávil léto.Pracuji 250h/měs.+ melouchy, na koníčky typu zahrada si čas musím vyčleňovat, proto dělám stejnou práci co nejefektivněji, např.sekání 1000m2/půl hodiny apod.A i kdyby jsem měl dost volna, tak drtič za 4,5tis.pomaluběžný vyhovuje jen na rovné větve nebo minimálně prohnuté bez vedlejších výhonků, nejlépe bez listí, které ho ucpává, tak spíše se přikláním ke šnekovému typu Vari rapido plus(které je sice stále omezeno vkládacím komínem),nebo lépe typu štěpkovač či špalíkovač (s trychtýřem) za účelem zužitkování odpadu k topení.Nemůžu se bránit vlastnictví drtiče, když ho mám, jen poukazuji na neduhy a rozdíly v konstrukci, produkci a následném využití.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 14.9.2017 10:10

S tím samozřejmě souhlasím. Jen mi připadlo, že v příspěvku o nepolíbenosti jste nastínil svůj způsob ve smyslu, že tak by měla postupovat zadavatelka. Proto říkám, že možností je víc a někdy i "cesta je cíl".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
<  6,  7,  8   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika