Používáte drtič?



Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.111 (?)
26.8.2017 11:08

Pánové a dámy

... ono je jedno, jestli se to nazývá drtič nebo štěpkovač. Oba produkty jdou dát do kompostu a oba produkty po usušení prohnat ohněm. Jen ten jemější rychleji tleje v kompostu a více nasviní při topení a naopak ten hrubší tleje v kompostu bez posekané trávy o pár měsíců pomaleji a některé automatické podavače do kotle mohou mít problém s největšími kusy štěpky..

Ohledně hlučosti - jednoznačně pomaloběžný
Ohledně příměsí zeminy a písku - jednoznačně pomaloběžný
Pro samovtahovací efekt - pomaloběžný šnekový
Při příměsi kamení a cihel - kladívkový šrotovník
Pro homogenizaci kompostu z hrubé štěpky - kladívkový šrotovník
Cenově levný - etalon s hlučnou frézou.

SfK

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
            
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.111 (?), 26.8.2017 11:08

Pánové a dámy

... ono je jedno, jestli se to nazývá drtič nebo štěpkovač. Oba produkty jdou dát do kompostu a oba produkty po usušení prohnat ohněm. Jen ten jemější rychleji tleje v kompostu a více nasviní při topení a naopak ten hrubší tleje v kompostu bez posekané trávy o pár měsíců pomaleji a některé automatické podavače do kotle mohou mít problém s největšími kusy štěpky..

Ohledně hlučosti - jednoznačně pomaloběžný
Ohledně příměsí zeminy a písku - jednoznačně pomaloběžný
Pro samovtahovací efekt - pomaloběžný šnekový
Při příměsi kamení a cihel - kladívkový šrotovník
Pro homogenizaci kompostu z hrubé štěpky - kladívkový šrotovník
Cenově levný - etalon s hlučnou frézou.

SfK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 221.140 (?), 27.8.2017 6:26

Takže pre homogenizáciu kompostu kladivkový šrotovník. Takže na kompostovanie pomalobežný štiepkovač lebo je tichý, potom použijeme kladivkový šrotovník ktorý je tiež tichý?

 Nebolo by jednoduchšie použiť rovno kvalitný rýchlobežný štiepkovač?Napríklad aj menovaný Bosch.Zároveň by človek ušetril polovicu roboty s prípravou štiepkovaného materiálu.

  Pán z Hradca - pomerne dosť ma udivujete Vašimi jednoduchými mázormi.Zjavne nemáte skúsenosť s týmito strojmi.No a nie vždy to čo sa na prvý pohľad zdá logické vo finále aj logické je.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 27.8.2017 9:06

Se šrotovníkem jsem nikdy nepracoval, ale s ostatním, co napsal SfK mohu souhlasit. Používal jsem rychloběžný drtič a nyní jen a pouze pomaloběžný štěpkovač. Je to rozdíl.  Štěpku přidávám do kompostu, ve kterém se kompletně rozpadne. Možná kdybych štěpkoval impregnované násady z akátu, bylo by to jinak, ale syrové větve z prořezu stromů tlejí poměrně rychle. Homogenizaci kompost nepotřebuje, stačí přeházet, samozřejmě v každém kompostu je semtam hrubší kousek, ovšem jiného původu než ze štěpky. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 84.190 (?), 27.8.2017 9:07

No já nevím, ale že by pán z Hradce neměl zkušenosti?Napríklad tady jmenovaný Boch je pomaluběžný štěpkovač.Vy příteli tvrdíte že je rychloběžný(AXT25TC)Tam mě jeden pisatel psal, že i jeho děti vědí proč a nač se co nazývá.Rychloběžný stroj, kotouč s dvěma kudlama větve usekává po malých kousíčcích, absolutně nic nedrtí a všem je jasné že je to drtič.Pomalu běžný stroj jehož válec /kužel seká a zároveň musí větev rozdrtít, protože jinak by neprolezla se jmenuje jenom štěpkovač.proto ti chytří doporučili, aby se to jmenovalo rychloběžný a pomaluběžný.Mám to 15 let a do kompostu jsem neměl potřebu nikdy nic dávat.Všechno na mulč do cesticek mezi záhony a po orbě tam nikdy nic na jaře nenajdu.Je to všechno trochu jinak, výsledek podobný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.111 (?), 27.8.2017 9:34

Pro úplnost - většina čtenářů nebude mít kompost tak velký a pro homogenizaci použije katrovací sestavu složenou z lopaty a prohazovacího síta (cca 500,-Kč).

Jinak Bosch vyrábí stroje jak pomaloběžné tak i rychloběžné.

Shodou okolností se u mne z pozůstalostí sešlo vícero strojů různých typů. Na základě této zkušenosti mohu zaručeně říci, že neexistuje plně univerzální stroj, který bych si ponechal (a ostatní odpordal) a na něm zvládnul všechny úlohy.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 221.140 (?), 27.8.2017 12:35

Vážený pán von.Mám aj pomalobežný rohatkový a aj rýchlobežný.Jeden je rýchlobežný Viking a pomalobežné mám dva.Jeden dolmar a jeden Hecht.Ten hecht mi zostal po servise.

Hecht to je tagédia.Musíte deliť konáre podľa hrúbky a následne pre každú hrúbku nastavovať vôľu na prítlaku.Je to asi 10ročný stroj ako to má hecht vyriešené dnes netuším.

 Dolmar je relatívne slušný stroj pokiaľ máte čas.Musíte prakticky každý konár ostrihať.Jedná sa o to že pokiaľ do neho strčíte trochu rozvetvenú vetvu tak tú hrubšiu časť podrví relatívne dobre ale tie tenké maximálne tak poláme.Riešenie -ostrihať a podeliť vetvy na +- rovnako hrubé kôpky a potom po pár kusoch drviť.

No a potom rýchlobežný.Nedovolím si hodnotiť iné ale ten čo vlastním je najsilnejší na 230V, Absolutne ma nezajíma aké sú konáre hrubé, dlhé alebo rozvetvené.Všetko tam ide naraz.Bez akéhokoľvek delenia potom nasledujú zvyšky zo záhrady a následne celý obsah kvetináčov aj zo zemou.

Dovolím si tvrdiť že pokiaľ robím rýchlobežným drvičom tak mám hotovo za tretinu času a odpad je spracovaný kvalitnejšie.Tiež neni pravda že rýchobežný drvič nevťahuje.Pravda je že nevťahuje tak ako pomalobežný ale vťahovací efekt je tam jasne poznať.A pravda je aj to že rýchlobežný drvič je podstatne hlučnejší Nejedná sa však o žiadne uši drásajúce zvuky a pokiaľ by aj to niekomu vadilo, sú na svete také technologické novinky ako napríklad zátky do uší

No a čo sa týka toho Boscha - neni to pomalobežný rohatkový systém.Radil by som ho skôr k rýchlobežným strojom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 27.8.2017 13:02

No a čo sa týka toho Boscha - neni to pomalobežný rohatkový systém. Radil by som ho skôr k rýchlobežným strojom.

Nevím, jaký Bosch máte na mysli, ale uvedený Bosch AXT 25 TC je čistokrevný pomaloběžný štěpokovač, lišící se pouze konickým tvarem frézy.
Porovnám-li rychlo a pomaloběžné stroje, přišlo mi, že vtahují oba. Ale to není vůbec důležité. Postrčit větev do otvoru je to nejsnadnější. Žádný z nich nepotřebuje větve osekat. Co se vleze do otvoru, to je zpracováno. Rychloběžný často namotal kůru a lýko z tenkých průtů na hřídel nože a musel se opakovaně rozdělávat. 
   Pokud štěpkovač jen žvýká a neseká tenké větvičky, je třeba upravit doraz frézy k hliníkové desce. Nicméně to nevadí,  tenké požvýkané proutky tlejí ještě rychleji než kousky dřeva.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 221.140 (?), 27.8.2017 13:22

Presne o tom sa bavím.Treba nastavovať.Dolmar to má vytiešené tak že sa nastavuje sám.Pružinou.Funguje to dobre pokiaľ nezačnú do neho íst naraz veľmi rozdielne priemery.No a to nastavovanie napríklad na Hechte je utrpenie.

  No a osobné skúsenosti mám len zo silným Vikingom.Nepamärám sa ze by som niekedy odmotával kôru z nožov.Samozrejme na tu obľúbených strojoch za 12,50 v akcii to nevylučujem.

No a čo sa týka toho boscha.Neni to rohatka.Sú tam nože a systém rezania je skôr podobný vysokootáčkovým.Som si plne vedomý že tá fréza točí možno len 50ot/min ale krája konáre ako vysokootáčkový drvič.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 27.8.2017 13:50

.Neni to rohatka.Sú tam nože a systém rezania je skôr podobný vysokootáčkovým

Nevím, co je to rohatka. Ale dřív jsem měl štěpkovač, který krájel dřevo válcovitou zubatou frézou proti kovové desce. Bosch dělá totéž, krájí dřevo proti kovové desce, akorát kuželovitou frézou. Štěpka vypadá stejně, konstrujkce stroje taky. Rozdíl vidím jen v tom, že ta konická fréza líp vtahuje materiál do stroje,

No a to nastavovanie napríklad na Hechte je utrpenie.
Ano, na starém stroji se to dělalo obtížně imbusem, u Bosche jen rukou pootočím kolečko až uslyším hvízdnutí dotyku frézy o hliník.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 221.140 (?), 27.8.2017 14:08

Nechcem sa s vami dostať do prestrelky..Ale pokiaľ nevidíte rozdiel medzi systémom boscha a drviča z válcovitou zubatou frézou v tvare rohatky tak nemáme veľmi o čom diskutovať.

 Válcovitá zubatá fréza si potiahne vetvu, postupne ju zub pritlačí ku stene až kým neustrihne jeden diel konára.Tento býva spravidla aj roztlačený,

Bosch si potiahne konár, oprie ho o dosku a potom 20 alebo 30zubov začne z konára odkrajovať po malých troškách.Presne tak ako vysokootáčkový drvič.

Verím že sa Vám to z vonku javí podobné.Ale podobné to neni ani z ďaleka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika